Wystawy

Echo Dalekiego Wschodu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 grudnia 2011, 19:11

W piątek, 16.12, o godz. 18.00 w Galerii Białej Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy Marzanny Morozewicz pt. „Widok zapożyczony”.


„W marcu 2010 roku odbyłam podróż po wschodnich Chinach. Zwiedzałam tam m.in. ogrody zakładane w taki sposób, aby okna w otaczających je murach wychodziły na nieprzypadkowe, celowo wybrane widoki.

W sztuce ogrodów Dalekowschodnich kompozycja wewnętrznego ogrodu jest z założenia dostosowywana, albo też współpracuje wizualnie z tym, co znajduje się poza murem – czyli pożycza widok zza otaczającego je ogrodzenia. Projekt pt. „Widok zapożyczony” stał się bezpośrednią kontynuacją (choć w nieco innej formie) cyklu moich wcześniejszych „ogrodowych” prac zatytułowanych „Rosarium” – opowiada o wystawie autorka.

Prace prezentowane na tej wystawie są echem tej podróży, która stała się tak inspirująca dla artystki. Jednak myliłby się ktoś sądząc, że w tych pracach znajdzie motywy silnie związane ze sztuką czy krajobrazem Chin. Natomiast z kultury Wschodu zaczerpnięty jest zamysł programowania, projektowania i ścisłego przestrzegania reguł dotyczących realizacji ogrodów/widoków i artystka odniosła to do swoich prac.

Wspólną cechą „Widoków zapożyczonych” jest ich medytacyjny charakter. Prace składające się na tę wystawę dzielą się na trzy grupy: to obrazy w technice malarstwa olejnego i akrylowego w tym niektóre wzbogacone o elementy tkaniny. Instalacje z wykorzystaniem rodzinnych pamiątek z którymi artystka jest związana emocjonalnie, wreszcie grupa wyszywanych tkanin eksponowanych z dwóch stron.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna