Wystawy

Egipskie klimaty w Kazimierzu Dolnym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 sierpnia 2010, 16:12

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej, w Kazimierzu Dolnym w czwartek (2 września) o godz. 16 otwarta zostanie wystawa fotografii Marcina Pisuli zatytułowana "Egipt – od starożytności do współczesności”.

Autor od urodzenia związany z Kazimierzem Dolnym pracuje jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w miejscowym gimnazjum. Jego pasją są wycieczki i podróże nie tylko po Kazimierzu i okolicach, lecz także po odległych krajach. Fotografie, jakie stamtąd przywozi są pamiątką pozwalająca w każdej chwili powrócić w dalekie miejsca i klimaty. Są także ilustracją dziejów innych krajów, obyczajów, kultury, ludzi i często zapisem pozostałości dawnych cywilizacji.

– Aktualna wystawa jest plonem trzech wypraw Marcina Pisuli do Egiptu – wyjaśnia Anna Markowicz z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kazimierzu Dolnym. – To ponad 20 barwnych zdjęć będących bardzo obszernym zapisem tej podróży.

Fotografie Marcina Pisuli, tych którzy nigdy nie byli w Egipcie, przenoszą w inny świat – egzotyczny, barwny, gorący, trochę jak z 1001 nocy, trochę jak sprzed stuleci. Budowle, jakie wznosili starożytni mieszkańcy tej ziemi dają pojęcie o minionej świetności i doskonałości państwa nad Nilem. Jednocześnie ubogie slumsy Kairu, domy ulepione z gliny i nadrzecznego mułu pokazują świat współczesny, a przecież cofnięty w rozwoju o setki lat.

Autora wyraźnie urzekła możliwość pokazywania kontrastów – nie tylko społecznych i architektonicznych. Chętnie fotografuje mieniące się kolorami derki na grzbietach wielbłądów na tle szarości pustynnego piasku. Interesują go zabytki, które stara się pokazać w sposób niebanalny, wydobywając z monumentalnych budowli tajemnicze cienie, podkreślające ich potęgę.

Wystawa fotografii nie tylko przeniesie nas gorący egipski klimat przedłużając nieuchronnie odchodzące lato. To również niekonwencjonalna lekcja dziejów państwa, którego historia sięga tysięcy lat wstecz
Wystawę można oglądać w do końca października w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Dolnym (ul. Lubelska 32/34)

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna