Wystawy

Ekspresyjnie w Wirydarzu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 maja 2009, 11:05
Autor: Marta Wysocka

Galeria Sztuki Wirydarz otwiera wystawę malarstwa profesora Mariana Czapli, artysty związanego z warszawską ASP.

Artysta wypracował indywidualny styl malarstwa, którego cechami rozpoznawczymi są żywe kolory i zmysłowa, wymowna figuracja. Tworzy monumentalne płótna o charakterze religijnym, które w latach 70. ujął w cykle.

Często maluje kilka wersji jednego obrazu, tworzy także dyptyki i tryptyki. Inspiracje czerpie z katolickiej ikonografii okresu baroku, sięga po postacie i symbole ze Starego i Nowego Testamentu. Przedstawienia Chrystusa i Madonny, Drogi krzyżowej, św. Magdaleny czy proroków, maluje w ekspresyjnej, nieortodoksyjnej i nowoczesnej konwencji.

Postacie sprowadza do prostych, schematycznych, niekiedy kubizujących kształtów, zaznaczonych mocnym konturem, a wybrane partie ciała podkreśla mocnym, czasem punktowym światłem, chętnie operuje płaską plamą barwną. Na wystawie zaprezentuje cykl Droga Krzyżowa oraz kilkanaście starszych płócien m.in. z cyklu Ecce Homo.

Marian Czapla urodził się w 1946 roku w Gackach koło Szydłowca. W 1972 roku obronił dyplom na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Stefana Gierowskiego. Równolegle studiował grafikę u profesorów Haliny Chrostowskiej i Józefa Pakulskiego.

Od 1972 roku pracuje w macierzystej uczelni, gdzie prowadzi samodzielną pracownię na Wydziale Malarstwa. Był współzałożycielem artystycznej grupy "Sympleks S4", działającej w latach 1974-1979.

Wernisaż odbędzie się 8 maja w piątek o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Wirydarz przy ulicy Narutowicza 8, wystawa będzie czynna do 15 czerwca.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna