Wystawy

Gancarz o mijaniu i przemijaniu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 czerwca 2009, 12:32

Artysta, który w piątek (19 czerwca) będzie miał swoją wystawę w Lublinie, mieszka i tworzy w Sandomierzu. Ukończył ASP w Krakowie. Jest autorem wielu wystaw, jego prace znajdują się w galeriach i kolekcjach całego świata.

Ryszard Gancarz jest fotografem codzienności. Tylko, że on "fotografuje” rysując, malując. Zatrzymuje na chwilę ot, taką sobie rzeczywistość, której zwyczajnie się nie zauważa.

Na chwilę robi "stop klatka” i jego bohaterowie zamierają w miejscu, a czas nie posuwa się do przodu. Nazywa to później "Przychodzą. Stoją. Odchodzą”, albo "Ławeczka”, a na płótnie, na papierze zwyczajna scena - przechodnie gdzieś spieszyli i z woli malarza zatrzymali się na chwilę, albo widzimy, że wzrok lumpa siedzącego na parkowej ławce utkwił w przechodzącej obok dziewczynie. Takie życie.

Jego kolaże przywodzą na myśl zdjęcie, na którym zebrani poruszyli się na moment, a później zastygli na kliszy.

Tylko jego "fotografia” jest ostra, detaliczna. W większości jego kolaży ogromne znaczenie ma gest, mowa ciała, ale też są na nich ludzie sami czy raczej samotni, idący obok siebie, a nie z sobą, spuszczający głowę, chowający się przed natarczywością sąsiadów albo wręcz obawiający bliższych kontaktów. Jego bohaterowie to ludzie miasta. Spieszą zajęci swoimi sprawami, mijają się, nie znają.

On gdzieś z góry patrzy na to uważnie i rejestruje tych ludzi w miejskiej przestrzeni bez nazwisk, bez stanowisk, którzy tylko gestem zaznaczają swoją osobowość, którzy tylko dzięki niemu zaznaczają swoje istnienie.

Artysta stosuje różne techniki - kopiuje fotografie, rysuje, szuka wciąż nowych środków wyrazu. I uzyskuje efekt emocjonalny, dynamiczny, a przecież nie pozbawiony refleksji o mijaniu i przemijaniu.

Wernisaż wystawy prac Ryszarda Gancarza odbędzie się w piątek (19 czerwca) o godz. 17 w lubelskiej Galerii ZPAP "Pod Podłogą” (ul. Krakowskie Przedmieście 62).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna