Wystawy

Józef Robakowski prezentuje: Filmy „składkowe”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 marca 2015, 13:44

05.03.2015 (czwartek), godz. 19.00, wstęp wolny
Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin

Galeria Labirynt zaprasza do swojego kina na specjalny seans z udziałem Józefa Robakowskiego, artysty, autora prezentowanych filmów, zwanych „składkowymi”.

Specyficzna struktura filmów składkowych jest inspirowana formą wypracowaną w latach 30. przez wybitną artystkę Katarzynę Kobro. Z jej partytury łańcuchowej Robakowski zaczerpnął model postępowania w kompozycji filmowej. Jego pierwszy film ze strukturą w postaci łańcucha to „22x”, zrealizowany przez studentów łódzkiej szkoły plastycznej w 1971 roku. Artysta rozdał im po 20 metrów nieprzezroczystej taśmy filmowej, a oni na tzw. zaliczenie wykonali na tych równych odcinkach działania artystyczne wizualno-dźwiękowe. Następnie te odcinki zostały sklejone w jeden film. Był to niewątpliwie gest prekursorski.

Tę strukturę artysta przeniósł na kolejne filmy: „Zapis” (1972), „Żywa galeria” (1974/75), „Drzwi-okno-fotel” (1974), „Konstrukcja w procesie” (1982) i na pracę telewizyjną „Koncert dyletantów” (2006). Podczas spotkania Robakowski zaprezentuje te prace, wzbogacając je komentarzem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Galeria Labirynt robakowski
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna