Wystawy

"Kaligrafia" Franciszka Starowieyskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 listopada 2013, 13:01

Od 21 listopada w Galerii Gardzienice będzie prezentowany niezwykły zbór kaligrafii Artysty z kolekcji Teresy Starowieyskiej.

Wystawie tej towarzyszyć będą prezentacje filmowe, w tym zobaczyć będzie można "Franciszka Starowieyskiego gawędy o sztuce", udostępnione przez TVP.


Wystawa Franciszka Starowieyskiego „Kaligrafia” będzie miała miejsce w Galerii Gardzienice, należącej do Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, przy ul. Grodzka 5a w Lublinie i potrwa od 21.11.2013r. do 21.12.2014r.

Na ekspozycje złoży się zbiór czarno-białych i barwnych kaligrafii, opatrzonych grafikami oraz film dokumentalny z serii „Franciszka Starowieyskiego gawędy o sztuce” w reżyserii Władysława Jurkowa.

Kaligrafie Franciszka Starowieyskiego są wzorowane miedzy innymi na XVII, XVIII i XIX wiecznej europejskiej kaligrafii. W swoich pracach Starowieyski powołuje się na niezwykle ważnych dla liternictwa twórców antykwy: Justusa Ericha Walbauma i Giambatiste Bodoni.

Bardzo często są to grafiki opatrzone kaligrafiami, rysunkami, w które te kaligrafie się wplatają. Ponadto kaligrafie te nie nalezą do zwykłych przykładów prac kaligraficznych, niosą ze sobą ukryte teksty, zwroty, hasła. Na wystawie znajda się kaligrafie rubaszne, o lekkim zabarwieniu erotycznym oraz prace typowo zleceniowe, powstałe podczas długich ćwiczeń. Zobaczymy tu również kaligrafie barwne, opisowe, o niezwykle charakterystycznych dla Artysty kształtach.
Artysta odważnie bawi się słowem, czym niekiedy stawia widza w zakłopotaniu. Są to niezwykle humorystyczne, zabawne, często zawoalowane treści.

kurator wystawy:Zuzanna Zubek-Gańska
oprawa graficzna: Jacek Gański

Wstęp na wernisaż i wystawę jest wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna