Wystawy

Kameralna wystawa w muzealnym wnętrzu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 września 2008, 13:26
Autor: Marta Wysocka

W klimatycznym Muzeum Apteka, wśród starych naczyń aptekarskich, swoje obrazy przedstawia Anna Głowniak-Lipa.

Jest specyficzną malarką, gdyż zamiłowanie do sztuki łączy z pasją zawodową, którą realizuje jako magister Farmacji. W obu dziedzinach sprawdza się znakomicie - może dlatego, że obydwa talenty są rodzinną sukcesją.

Pani Anna jest bowiem córką znanej i cenionej lubelskiej malarki - Krystyny Głowniak oraz Kazimierza Głowniaka, profesora Wydziału Farmacji Akademii Medycznej w Lublinie.

Dzięki mamie od wczesnych lat dziecięcych poznawała tajniki sztuki, jeździła na liczne plenery i wystawy, pobierała nauki rysunku i malarstwa w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Zafascynował ją również świat taty, któremu towarzyszyła w zbieraniu roślin do badań farmakognostycznych, dlatego jako kierunek studiów wybrała farmację, którą ukończyła w 2005 roku.

Prezentowane prace wykonane są w trudnej technice akwarelowej, którą polubiła najbardziej, wcześniej próbowała malować pastelami, farbami olejnymi czy akrylem. Akwarele jej, utrzymane są w optymistycznych barwach, nasyconych światłem.

Na niewielkich rozmiarów obrazach, autorka przedstawia świeże zioła, używane w lecznictwie, są tu m.in. jemioła, lawenda, czosnek, maki a nawet cytryny. Precyzyjnie malowane martwe natury pełne są z kolei naczyń i sprzętów aptekarskich spotykanych w dawnej recepturze.

Anna Głowniak-Lipa urodziła się w 1981 roku w Lublinie. Jest absolwentką Farmacji na lubelskiej Akademii Medycznej, w 2005 roku obroniła dyplom w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji.

Wystawę można oglądać do 15 października
w Apteka Muzeum na ulicy Grodzkiej 5a

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna