Wystawy

Malarstwo Henryka Wańka w Lublinie

  Edytuj ten wpis

Surrealizm, magia, alchemia, historiozofia - komu bliskie są takie rzeczy, powinien pójść na nową ekspozycję w Wirydarzu.

Malarstwo Wańka to osobny świat w polskiej sztuce. Jego obrazy są nie tylko nadrealistyczne, czyli tworzone jakby z podświadomości, która każe zakłócać perspektywę, a realne obiekty zderzać z wyśnionymi.

Są też napakowane wieloma symbolami. Część z nich artysta czerpie z tradycji europejskiej kultury i z leksykonu magii. I te - przynajmniej dla zorientowanego w temacie - są czytelne.

Ale artysta swoje wewnętrzne pejzaże często zaopatruje jeszcze w pokaźną porcję wizualnych neologizmów. Te są zagadką, do której rozszyfrowania nie wystarczy znajomość innych obrazów mistrza. Pomóc może nieco oczytanie w jego twórczości literackiej.

Ta wyimaginowana ikonografia mnoży wieloznaczność obrazów, stawia pytania, zasiewa wątpliwości. Artysta snując swe niezwykłe geograficzno-historyczno-estetyczno-symboliczno-senno-magiczne historie wydaje się zapraszać do rozmowy. Dialogu o wieloznaczności świata i o jego tajemnicach.

Kto był kiedyś na wernisażu wystawy Wańka, ten wie, jak chętnie rozmawia on z gośćmi o swoich pracach i jaką radość sprawiają mu takie kontakty. Oraz jak wiele mądrych rzeczy można się od niego dowiedzieć.

Dlatego bądźcie na piątkowym otwarciu jego wystawy w Galerii Sztuki "Wirydarz” i nie krępujcie się pytać. Początek spotkania z tym niezwykłym artystą zaplanowano na godz. 18. Adres: ul. Narutowicza 8.

Henryk Waniek

Rocznik 1942. Artysta plastyk, pisarz, publicysta, krytyk artystyczny i literacki. Absolwent Wydziału Grafiki w Katowicach - filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1970). Malarz, grafik, scenograf teatralny i filmowy. Słynie z surrealistycznych obrazów olejnych przedstawiających wyimaginowane krajobrazy i zawierających rozmaite symbole. Jest autorem ponad 100 wystaw indywidualnych. Jego obrazy były też prezentowane na ponad 100 wystawach zbiorowych. Prace Wańka posiadają w swoich zbiorach między innymi: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Lubelskie w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna