Wystawy

Morozewicz i Sprężyna w Galerii Białej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 grudnia 2011, 14:21

W piątek, 16.12, w Galerii Białej wernisaż dwóch wystaw: "Widok zapożyczony" Marzanny Morozewicz i w ramach Młodego Forum Sztuki Galerii Białej "Wspomnienia" Anny Sprężyny.

Marzanna Morozewicz - Widok zapożyczony

16.12.2011 - 14.01.2012

Inspiracją wystawy była podróż artystki po Wschodnich Chinach w 2010 roku, a szczególnie koncepcja ogrodów, którą Morozewicz poznała podczas podróży. Ogrody chińskie były zakładane w taki sposób, aby okna w otaczających je murach wychodziły na nieprzypadkowe widoki. Konstrukcja wewnętrznego ogrodu jest "dostosowana", albo też "współgra" z tym, co znajduje się poza ogrodem. Stąd też powstała idea "widoku zapożyczonego".

Wystawa Marzanny Morozewicz jest również kontynuacją jej ostatniej wystawy indywidualnej w galerii Białej pt. Rosarium, która odbyła się w 2004 roku. Artystka (ur.1965) jest absolwentką Instytutu Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zajmuje się malarstwem, tkaniną, fotografią, tworzy obiekty. Mieszka i pracuje w Białymstoku. Związana z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku.


Anna Sprężyna - Wspomnienia

16.12.2011 - 14.01.2012

Wystawa prezentuje cykl obrazów, który nawiązuje do osobistych wspomnień z jej dzieciństwa. Nie są to obrazy figuratywne tylko malarskie impresje lub zapisy wyobrażeń związanych z ludźmi i rzeczami w formie różnoformatowych kompozycji abstrakcyjnych. Wydają się być wizualnym przywołaniem określonej aury czy minionego nastroju. Część prac powstała na podobraziach, inna na kawałkach szarej tektury. Układają się one w pewną strukturę, która jest formą opowiadania, również poprzez teksty pisane ołówkiem bezpośrednio na ścianach galerii. To jakby strzępy wspomnień, które przywołane w takich formach stanowią próbę niebezpośredniego przekazu z koniecznością wczytania się widza w słowa, zdania, historie i obrazy.

Anna Sprężyna (ur. 1986 r.) dyplom licencjacki z malarstwa obroniła w 2011 roku na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, gdzie obecnie kontynuuje studia na kierunku grafika.

Otwarcie 16 grudnia 2011 godz. 18.00
Wystawy czynne do 14 stycznia 2012. Wystawa czynna od poniedziałku do soboty w godz. 11.00-17.00
Gdzie: Galeria Biała, ul. Narutowicza 32
Wstęp wolny

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna