Wystawy

Nieznane pastele Eidrigeviciusa w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 maja 2010, 10:12

Nigdy wcześniej niewystawiane pastelowe obrazy Stasysa Eidrigeviciusa pokaże w piątek (14.05) lubelska Galeria Pod Podłogą.

Pochodzący z Litwy światowej sławy artysta odkrył niedawno w swojej warszawskiej pracowni pokaźny zbiór pasteli, które namalował po dziesięciu latach od zamieszkania w Polsce.

Tak Stasys Eidrigevicius opowiada o odkryciu: "Czasami przeglądam w pracowni to, co nazywa się bałaganem. W ten sposób trafiam na prace w technice pasteli formatu 42x30. Dziwne to uczucie zobaczyć obrazy sprzed 20 lat. Jeszcze niepodpisane, niepokazywane”.

Stare obrazy znalezione przez Eidrigeviciusa to specyficzne portrety. "Biorę kredkę, podpisuję, fiksuję, nadaję im imiona. Właśnie nie nazwy a imiona. Bo to same twarze, raczej fragmenty twarzy, tak jakbym spoglądał w twarz podróżnym w pociągu, tramwaju, autobusie. Jakieś twarze bez uśmiechu, małomówne. Usta ściśnięte. Tylko patrzą i już” – opisuje artysta.

Sławny malarz, grafik, rysownik, plakacista i scenograf po raz pierwszy wystawi swoje znaleziska w Lublinie. "To był rok 1990, papier między pastelami to strony z gazet – »Polityka«, »Życie Warszawy«, »Gazeta Wyborcza«... Po odkryciu tego cyklu już wiedziałem, że to pokażę w Lublinie, w Galerii Pod Podłogą” – mówi Eidrigevicius.

Pierwsza od trzech lat wystawa Eidrigeviciusa w Lublinie zostanie otwarta w piątek o godz. 17.

Adres: ul. Krakowskie Przedmieście 62.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna