Wystawy

Od kwiatów do pejzaży

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 lutego 2009, 20:36

Wspólna wystawa Eleonory Sarnowskiej i Sławomira Stelmacha zostanie otwarta w czwartek (26.02) w lubelskiej Galerii Po Schodach.

Oboje są lubelskimi artystami, specjalizującymi się w malarstwie przedstawiającymi. Urodzili się w drugiej połowie lat 50.

Eleonora Sarnowska ukończyła studia polonistyczne na UMCS. Malarstwo uprawia amatorsko. O swojej drodze do niego mówi tak: "Przymus twórczy narastał we mnie aż do mniej więcej 26 roku życia. Wtedy w różny sposób zaczęłam uczyć się malarstwa nawiązując liczne kontakty z innymi malarzami, tak profesjonalnymi jak i amatorami.”

Co ją najbardziej pociąga w sztuce? "W malarstwie zawsze pociągał mnie i inspirował kolor. W swoich poszukiwaniach własnej drogi kieruję się jak wszyscy - emocjami. Próbuję je jednak zdyscyplinować intelektualnie. Związki i zależności kolorów są jednak tym, co dla mnie jest w malarstwie najważniejsze” - opowiada.

Sarnowska brała dotąd udział w wystawach zbiorowych organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie (Galeria Przy Bramie, Klub Garnizonowy, Dom Kultury LSM). Ekspozycja w Galerii Po Schodach będzie jej pierwsza wystawą indywidualną.

Sławomir Stelmach studiował w IWA na UMCS. O swojej drodze artystycznej tak opowiada: "Malowałem z przerwami od 17 roku życia. Malowałem palcami, pędzlem, szpachlą. Malowałem w plenerze i ze zdjęć. Czasami coś wymyślałem. Na przykład bukiety, miasteczka czy scenki. W latach osiemdziesiątych robiłem broszki.”

Swoich obrazów nie wystawia często. Miał dotąd tylko trzy wystawy indywidualne. W 1977 roku w klubie studenckim "Piwnica” w Lublinie przy ul. Narutowicza, w 1992 roku w lubelskim Klubie MPiK przy ul. Grażyny i w 1994 roku w kawiarni "U Radka” w Kazimierzu Dolnym.

Ponadto brał udział w zbiorowych i poplenerowych wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Co jest dla niego najważniejsze w malarstwie? "Kreowanie nastrojów i przekazywanie emocji” - odpowiada.

Czwartkowy wernisaż zaplanowano na godz. 18. Galeria Po Schodach mieści się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2, ul. Bernardyńska 14A.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna