Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

10 czerwca 2009 r.
19:05
Edytuj ten wpis

Od życia utajonego do ogrodu botanicznego

0 0 A A

Warszawski artysta Jarosław Kozakiewicz ma pomysł, jak zagospodarować stare wysypiska śmieci! Przedstawi go 10 czerwca w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kozakiewicz - rzeźbiarz i architekt wizjoner - od lat zajmuje się relacją człowieka z jego naturalnym i wybudowanym środowiskiem. Wiele jego prac ma charakter utopijnych projektów, zwracających uwagę na jakiś problem natury ekologicznej bądź urbanistycznej.

Jego "Natura (do) mieszkania” to dzieło zwracające uwagę na brak zieleni w Warszawie i stanowiące krytykę socjalistycznego założenia urbanistyczno-architektonicznego Osiedla Za Żelazną Bramą. "Transfer” to projekt sieci wiaduktów dla pieszych ułatwiających poruszanie się po Warszawie.

W swoim najnowszym przedsięwzięciu przedstawia sposób na rewitalizację wysypiska śmieci. Odnosi się do konkretnego miejsca - nieczynnego składowiska we wsi Tumanek koło Wyszkowa w woj. mazowieckim.

Jego projekt zakłada stworzenie ogrodu botanicznego na zdegradowanym terenie, który eksploatowano od końca lat 60. Zostałby on przywrócony środowisku i człowiekowi.

Co więcej, pokłady wysypiska miałyby stać się "żywicielem” ogrodu. Emitowane przez nie biogazy zostałyby wykorzystane do ogrzewania budowli.

Ogród służyłby uprawie roślinności tropikalnej. Byłby również miejscem działalności naukowo-badawczej i dydaktyczno-wychowawczej, popularyzatorskiej i rekreacyjnej. Mieszkańcy pobliskich terenów mogliby znaleźć tam zatrudnienie przy różnych pracach.

Zasadniczą część projektu stanowi budowla, której forma jest inspirowana kształtem ciała bezkręgowca zwanego niesporczakiem (łac. tardigrada). Jest to kopuła składająca się z na wpół przeźroczystych, trójkątnych modułów z folii ETFE, mających zdolność przepuszczania wilgoci i powietrza.

Nawiązanie do niesporczaka ma nie tylko wymiar estetyczny, wpisując dzieło w nurt architektury organicznej, ale również symboliczny. Ten mikroskopijny bezkręgowiec jest najbardziej odpornym na warunki zewnętrzne ze znanych nam stworzeń.

W postaci otorbionej cysty zapada w stan anabiozy (życia utajonego), w którym może przebywać nawet kilkadziesiąt lat (a więc przeczekać przynajmniej jedno ludzkie pokolenie). Przeżywa w temperaturach od prawie zera absolutnego do ponad 150° C.

Ten bezkręgowiec znosi tysiąc razy silniejsze promieniowanie radioaktywne niż jakiekolwiek inne zwierzę oraz ciśnienie 6 tys. atmosfer. Potrafi też przeżyć ponad dziesięć lat bez wody.

Niesporczak może zatem symbolizować siłę procesów naturalnych przeciwstawioną degradującej środowisko działalności człowieka. Daje się postrzegać jako alegoria trwałości życia.

Od łacińskiej nazwy zwierzęcia wywodzi się tytuł projektu Jarosława Kozakiewicza i zarazem wystawy - "Tardigrada botanica”. Składają się na nią wizualizacje, makiety i materiały robocze.

Wszystko to zobaczymy w Galerii Białej w Lublinie, ul. Peowiaków 12. Otwarcie odbędzie się w środę o godz. 18.

Ekspozycja będzie czynna do 3 lipca.

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [na żywo]
RELACJA NA ŻYWO

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna