Wystawy

Performance Nigela Rolfe'a w Galerii Labirynt

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 sierpnia 2012, 10:44
Autor: Kmo

W poniedziałek (3 września) o godz. 19.30 w Galerii Labirynt (ul. Grodzka 5a) odbędzie się performance jednego z najbardziej znanych na świecie artystów sztuki performance Nigela Rolfe'a.

Artysta brał m. in. udział w Europejskim Festiwalu Sztuki Performance EPAF w Lublinie oraz w Performance Platform Lublin 2009, wykonał również performance „European Dream” w 2010 roku w Galerii Labirynt. Nigel Rolfe znany jest więc lubelskim odbiorcom.

Zajmuje się sztuką performance od lat 70. Jak sam mówi: „…na moje realizacje składają się obrazy i metafory o charakterze politycznym. Stanowią one tło, zaś zasadniczą substancją są kwestie społeczne i społeczno-polityczne świata, który pozbawiony został właściwych proporcji, a w którym przyszło mi żyć”.

Nigel artystycznie angażuje się w trudne sprawy świata. Uważa za klęskę liberalizmu zachodniego życia intelektualnego i kulturalnego to, że jedyną odpowiedzią na terroryzm jest reakcyjny militaryzm i chwytanie za broń. Cieniem na ludzkości kładzie się również to, że zbrodnie dzieją się obok nas – nie tylko te globalne lecz także w wymiarze lokalnym.

Sztuka dziś znajduje się na zakręcie. W miejsce tego co społecznie trudne podejmuje tematy szybko przynoszące sławę. To „happy art” – sztuka zadowolona z siebie. Nigel ubolewa, że „artysta przestał być intelektualistą, reprezentującym wysoką kulturę. Stał się przedmiotem mody i stylu, wystawionym i reagującym na siły rynku i mediów.”

„Wiele z moich realizacji wyłania się z ciemności (…) Celowo starałem się skoncentrować na wydarzeniach i miejscach związanych z moim bezpośrednim doświadczeniem, na tym, co widziałem na własne oczy” – zauważa Nigel Rolfe.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna