Wystawy

Plastyka odsłowna Gul-Olszewskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 grudnia 2009, 03:02

Bardzo interesująca, trzyczęściowa ekspozycja Blanki Gul-Olszewskiej zostanie otwarta w piątek (18.12) w MBP w Lublinie.

Zakończyły się spotkania z pisarzami i ilustratorami książek dla dzieci i młodzieży w ramach akcji "Między słowem a obrazem”. Ale akcja trwa. Jej kolejną odsłoną będzie wystawa Blanki Gul-Olszewskiej.

To duża gratka dla miłośników plastyki, bo lubelska nestorka wystawia bardzo rzadko, a jest jedną najwybitniejszych naszych artystek. Sporadyczność jej wystawiania wynika prawdopodobnie z tego, że jest mocno zaangażowana w ilustrowanie książek i że wciąż, mimo poważnego wieku (to rocznik 1938), bardzo zajmuje ją edukacja plastyczna.

W połowie grudnia poprowadziła kolejne warsztaty z dziećmi wedle programu "Partner”, który opracowała na początku lat 80. wraz z Dobrosławem Bagińskim i kilkoma innymi artystami. To nauczanie prezentacji idei w formie wizualnej. Metoda ma wiele z zabawy i polega na wybieraniu ważnych słów i wyrażaniu ich poprzez kolory i kształty.

Pokłosie plastyczne tych zajęć znajdzie się na wystawie wraz twórczością ilustratorską Gul-Olszewskiej. Chodzi o około sto ilustracji wykonanych przez nią do elementarza "Baw się z nami” dla Polonii anglojęzycznej autorstwa prof. Władysława Makarskiego.

Ekspozycję dopełnią obrazy olejne absolwentki PWSSP w Gdańsku z 1965 roku na Wydziale Malarstwa. To będzie już plastyka świata dorosłych, ale związana z pozostałymi częściami wystawy tym, że także jest wynikiem przekładania słów na język plastyczny.

W dziełach tych Gul-Olszewska odnosi się bowiem do ważnych dla niej tekstów. Obrazy te są efektem przemyśleń artystki m.in. nad różnymi książkami, które ją zafrapowały.

Piątkowy wernisaż zaplanowano na godz. 17. Miejsce: Galeria 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Braci Wieniawskich 5.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna