Wystawy

Polis: Zaplątani w geometrię

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 września 2009, 09:43
Autor: Marta Wysocka

Młody warszawski artysta - Stefan Paruch zawita ze swoją wystawą pt. "Polis..." w progi Galerii Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Wernisaż odbędzie się 18 września w piątek o godzinie 18.00.

Stefan Paruch na miasto patrzy z góry. Ulice, osiedla i dzielnice, fabryki, mosty czy lasy sprowadza do powiększonego schematu mapy. Malowane przestrzenie ożywia nazwami mostów, rzek, ulic, numerami autobusów, a także układającymi się w dekoracyjny rytm literami, czy trójkącikami oznaczającymi tereny zalesione.

Kompozycja przedstawień ma często formę otwartą i niejednokrotnie zbliża się do abstrakcji geometrycznej. Paruch tworzy w estetyce szablonu, graffiti, czym również nawiązuje do sztuki miejskiej.

Przedstawienia nie zawsze są w 100% adekwatne do realnie istniejących miejsc, niekiedy stanowią swoistą impresję na temat konkretnej przestrzeni. W cyklu pt. Fabryki, oprócz przedstawionych schematycznie wnętrz, malował fragmenty urządzeń bądź wytwarzanej tam broni czy maszyn, nawiązując tym samym do tematyki wojny i przemysłu zbrojeniowego.

Zdarza się, że Paruch malując budynki wkrada się do ich wnętrza poprzez ukazanie istniejących w nich układów pomieszczeń. Artysta tworzy swoje wizje w niezwykle logiczny i uporządkowany sposób. Kolorystyka obrazów jest oszczędna, zazwyczaj ogranicza się do barw używanych w mapach lub do oznakowania ulic. Szablonowy sposób malowania, geometryzacja i brak światłocienia nawiązują do estetyki planu lub mapy.

Stefan Paruch urodził się w 1978 roku w Warszawie. W latach 1997-2002 studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP. W latach 1998-2000 uczęszczał do Gościnnej Pracowni profesora Leona Tarasewicza. Dyplom obronił w pracowni profesora Jarosława Modzelewskiego. Prowadzi zajęcia w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie z przedmiotów: technika multimedialna i projektowanie graficzne. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i animacją.

Wystawa czynna jest do 3 października w Galerii LTZSP przy ulicy Rybnej 4 (wt.-sob. od 15.00 do 19.00).

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna