Wystawy

Prace Mariusza Dąbrowskiego w Galerii "Pod Podłogą”

  Edytuj ten wpis

Na tej ekspozycji zobaczycie przedmioty codziennego użytku sportretowane w niezwykły sposób.

Mariusz Dąbrowski to jeden z najciekawszych współczesnych artystów. Jest malarzem, fotografem i filmowcem. Ostatnio koncentruje się na dwóch ostatnich dyscyplinach. W swoich pracach nadaje nowy sens istnienia przedmiotom niższej rangi, uznanym powszechnie za nieartystyczne.

Portretuje sofy, szafy, kubki, kaloryfery, teczki, książki, butelki czy kieliszki w zupełnie niecodzienny sposób. Kiedy działa jako fotograf, wyabstrahowuje je z naturalnego tła i wprowadza własne opisy. Potem wydruki na przezroczystych kliszach wkłada w ramki i czyni z nich pełnoprawne obiekty wystawiennicze. Wizerunki "odpadów rzeczywistości”, jak warszawski artysta nazywa bohaterów swoich prac, stają się wykwintnymi przedmiotami kontemplacji.

Kiedy działa jako filmowiec, portretuje meble i inne przedmioty kamerą o rozregulowanych soczewkach. Manipulując światłem, wprowadzając nieostrość i stosując przypadkowe kadrowanie, uzyskuje zaskakujące, dalekie od tradycyjnego obrazu rzeczywistości ujęcia, złożone z rozmytych plam barwnych.

To nie wszystko. Dąbrowski nie stara się zminimalizować drżenia kadrów pod wpływem ruchu rąk. Z lubością eksponuje niestabilność obrazu. Tak zhumanizowany zapis zderza jeszcze z hałasem codzienności, wykorzystując dźwięki dobiegające z ulicy lub telewizora.

Końcowym efektem są jakby ożywione abstrakcje, frapujące estetycznie i skłaniające do refleksji nad naszym otoczeniem.

Na otwieranej w piątek wystawie Mariusz Dąbrowski zaprezentuje zarówno swoje niezwykłe zdjęcia, jak i zjawiskowe filmy. Wernisaż zaplanowano na godz. 17. Adres: Krakowskie Przedmieście 62.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna