Wystawy

W Galerii "Rybna 4”: Sexy Kuciak

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 kwietnia 2010, 14:31

Ekspozycja fotograficzna Danuty Kuciak zatytułowana "Sexy sexy” zostanie otwarta w czwartek (22.04) w Galerii "Rybna 4”.

Danuta Kuciak – rocznik 1963 – jest absolwentką IWA UMCS (dyplom w 1991 roku). Ma w dorobku 10 wystaw indywidualnych – m.in. w Galerii Białej w Lublinie, z którą współpracuje od 1988 roku, w Galerii FF w Łodzi, Galerii Pustej i Galerii Engram w Katowicach.

Uczestniczyła w 26 wystawach zbiorowych – m.in. w Galerii Białej, w Galeriach BWA w Szczecinie, Gorzowie Wlkp., Krakowie, Sanoku, w Instytucie Kultury Polskiej w Berlinie, w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, w Austriackim Forum Kultury w Warszawie, w lubelskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych.

W swojej pracy artystycznej posługuje się medium fotograficznym. Początkowo tworzyła czarno-białe fotografie stanowiące efekt inscenizacji wykonanych w plenerach z użyciem takich elementów jak płótno, kamienie i ptasie pióra.

W 2003 roku artystka odeszła od zdjęć plenerowych i rozpoczęła pracę nad rozbudowanymi cyklami fotograficznymi, w których ona sama jest zarówno modelem, jak i fotografem.

Pierwszym projektem Kuciak zrealizowanym w oparciu o własny wizerunek był "Kod”. Artystka zaprezentowała długą serię portretów, w której poprzez nieznaczne poruszenia twarzy powstał zmultiplikowany zapis stanów emocjonalnych. Te zwielokrotnione portrety miały być komentarzem do popularnych schematów medialnych, które powielane w nieskończoność próbują nam zasłonić świat rzeczywisty.

Na kolejny cykl zaprezentowany w Lublinie, zatytułowany "Maski”, złożyło się kilkadziesiąt portretów, w których najważniejszym elementem kreującym wizerunek kobiety, stał się makijaż. "Zmieniam się w osoby, których twarze postrzegam jako maski, maski wynikające z osadzenia w określonej kulturze, z poddania się jej mechanizmom” – mówiła o cyklu.

W najnowszym cyklu "Sexy, sexy”, który pokaże Galeria "Rybna 4”, Kuciak występuje na zdjęciach ubrana w przezroczystą bieliznę ozdobioną kępkami puchu i wdzięczy się minami oraz pozami niczym modelka z reklam. Tymi pracami skłania widza do refleksji nad kulturą masową, w której ciało kobiece jest eksploatowane jako główny element gry tożsamościowo-konsumpcyjnej.

Wernisaż zacznie się o godz. 19. Adres: ul. Rybna 4.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna