Wystawy

Węgierskie pomniki pamięci w Muzeum Lubelskim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 stycznia 2015, 14:52
Autor: Kmo.

W środę (21 stycznia) o godz. 12 w Muzeum Lubelskim (Zamek) otwarta zostanie wystawa "Węgierskie pomniki pamięci – fejfa hungaricum”.

Zaprezentowane zostaną fotografie węgierskich drewnianych nagrobków słupowych – fejfa, w Polsce nazywane są kopijnikami, gdyż nawiązują do prastarej tradycji wbijania kopii w grób rycerza.

– Kopijniki stawiane były także w Polsce, a współcześnie nieco zmieniają swoją funkcję – mówi Marta Polańska, kurator wystawy, kierownik Działu Archeologii Muzeum Lubelskiego. – Kiedyś były odpowiednikiem krzyża na grobie, teraz są znakiem pamięci. Taki kopijnik został postawiony na Węgrzech dla upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej, ale taki też jest np. w Panasówce, gdzie w czasie Powstania Styczniowego walczyli Węgrzy. Na wystawie pokażemy także kilka słupów fejfa.

Kopijniki poprzez rzeźbienia, rysunek, opowiadały o pochowanej osobie. Symbolika ich formy oraz bogatej ornamentyki odnosi się do wieku, płci, statusu majątkowego i historii życia zmarłego. Idea stawiania słupów fejfa niemal całkowicie zanikła po 1945 roku, gdy zabraniano na Węgrzech kultywowania tej tradycji. Odrodziła się w roku 1989 i odtąd kopijniki pełnią przede wszystkim rolę pomników pamięci. Od końca XX wieku stawiane są też w Polsce, w tym na Lubelszczyźnie, dla uczczenia pamięci Węgrów związanych z wydarzeniami z historii Polski.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie multimedialny wykład Marka Zalewskiego "O węgierskich pomnikach pamięci i wspólnych wątkach historii Polski i Węgier”.

Ekspozycja, objęta honorowym patronatem Ambasadora Węgier w Polsce dr Ivana Gyurcsika, przygotowana została przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie we współpracy z polskimi muzeami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Muzeum Lubelskie fotografia
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna