Wystawy

"White Power" Anny Bedyńskiej w Zamościu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 stycznia 2014, 15:33

W Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu (ul. Rynek 13) można oglądać wystawę fotografii Anny Bedyńskiej - laureatki najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego na świecie World Press Photo 2013.

White Power jest projektem dotyczącym szeroko pojętej odmienności. Uświadamia, że istnieje mnóstwo odsłon piękna. - Z okładek i stron magazynów spoglądają na nas twarze osób, które często zostały poddane wielogodzinnym zabiegom upiększania przez makijażystki i stylistyki, potem zdjęcia ulegają jeszcze "idealizacji" w komputerze. Właściwie nie wiadomo czym jest to, na co w efekcie końcowym spoglądamy. Ja chciałabym pokazać prawdziwe, szczere piękno - tłumaczy Anna Bedyńska. Bohaterami wystawy White Power są albinosi. Nikt nie wie ilu ich jest w Polsce, nigdzie nie są zrzeszeni, często ukrywają się w domu. Ze względu na światłowstręt, ale również z powodu ostracyzmu jakiemu są poddawani. Wyjątkowość, piękno i unikatowość - co jest niczym znak szczególny ludzi pozbawionych pigmentu. Postawieni przed obiektywem redefiniują pojęcie piękna, które w rozumieniu powszechnym i codziennym eliminuje ich z rankingu najpiękniejszych, Bedyńska wykonuje woltę i wskazuje na ich szczególną wyjątkową urodę! Urodę, która często wynika nie tylko z fizyczności, ale z głębi duszy.

Wystawa jest czynna już od 10 stycznia. - Jak się okazuje już sam tytuł wywołał niemałą dyskusję. Oczywiście dotyczyło to osób, które na co dzień nie interesują się fotografią albo nie interesują się nią w dużym stopniu. Wszyscy pozostali doskonale znali projekt i chyba nikomu do głowy by nie przyszło żadne nieadekwatne skojarzenie - pisze Wojciech Kapuściński z Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego. - Jest to bez wątpienia jedna z najlepszych wystaw jaką do tej pory mieliśmy okazję oglądać w Ratuszu. Ostatnie kilkanaście miesięcy co prawda obfitowało w znakomite prezentacje, ale bieżąca ekspozycja jeszcze tę średnią podnosi. Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego otwarcia roku wystawienniczego - dodaje Kapuściński. Wystawę "White Power" Anny Bedyńskiej można oglądać w Galerii Fotografii Ratusz jeszcze do 11 lutego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Zamość
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna