Wystawy

Wielkie litery wielkiego artysty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 listopada 2013, 19:20
Autor: KMO

Od 21 listopada w Galerii Gardzienice Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” (ul. Grodzka 5a,) czynna jest wystawa niezwykłego zbioru kaligrafii Franciszka Starowieyskiego z kolekcji Teresy Starowieyskiej.

Wystawie tej towarzyszą prezentacje filmowe, zobaczyć będzie można „Franciszka Starowieyskiego gawędy o sztuce” Władysława Jurkowa, udostępnione przez TVP. Na ekspozycje złoży się zbiór czarno-białych i barwnych kaligrafii, opatrzonych grafikami.

Kaligrafie Franciszka Starowieyskiego są wzorowane miedzy innymi na XVII, XVIII i XIX wiecznej europejskiej kaligrafii. W swoich pracach Starowieyski powołuje się na niezwykle ważnych dla liternictwa twórców antykwy – Justusa Ericha Walbauma i Giambatiste Bodoni.

Bardzo często są to grafiki opatrzone kaligrafiami, rysunkami, w które te kaligrafie się wplatają. Ponadto kaligrafie te nie należą do zwykłych przykładów prac kaligraficznych, niosą ze sobą ukryte teksty, zwroty, hasła.

Na wystawie znajdą się kaligrafie rubaszne, o lekkim zabarwieniu erotycznym oraz prace typowo zleceniowe, powstałe podczas długich ćwiczeń. Zobaczymy tu również kaligrafie barwne, opisowe, o niezwykle charakterystycznych dla artysty kształtach.

Artysta odważnie bawi się słowem, czym niekiedy stawia widza w zakłopotaniu. Są to niezwykle humorystyczne, zabawne, często zawoalowane treści.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna