Wystawy

Wirtuoz barw w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 marca 2009, 17:45
Autor: Marta Wysocka

Galeria Sztuki Wirydarz otwiera wystawę obrazów znakomitego polskiego artysty Tadeusza Dominika.

Ekspozycja zorganizowana jest w związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 10-lecia istnienia i działalności Galerii oraz 25-leciem organizacyjnej i menedżerskiej działalności Piotra Zielińskiego w lubelskiej kulturze i sztuce.

Wystawa obejmie kilkadziesiąt obrazów profesora Dominika z różnych okresów jego twórczości. W ramach jubileuszu z recitalem wystąpi Jacek Wójcicki.

Ekspozycji towarzyszy katalog wystawy, plakat oraz karty pocztowe z reprodukcjami. Jubileuszowy katalog i plakat, specjalnie na tę okazję, zaprojektował światowej sławy artysta Andrzej Dudziński.


Prace Tadeusza Dominika znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach muzeów krajowych i zagranicznych (m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, w nowojorskim Museum of Modern Art, Museum Albertina we Wiedniu, Stedelijk Museum w Amsterdamie czy Museo de Bellas Artes w Caracas).

W pierwszej połowie lat 50. Tadeusz Dominik tworzył głównie grafiki, jego malarskie w wyrazie drzeworyty charakteryzowała precyzyjna kreska oraz wyważone kontrasty czerni i bieli. Najbardziej znanym cyklem drzeworytów z tego okresu jest Macierzyństwo (zaprezentowany na XXVIII Biennale Sztuki w Wenecji w 1956 roku).

W II połowie lat 50. artysta powrócił do płócien, tworząc coraz bardziej ekspresyjne i spontaniczne, zbliżone do malarstwa gestu abstrakcje. W późniejszych obrazach rozszerzył tematykę prac o mazowieckie krajobrazy, ogrody, a w latach 90. o pejzaże egzotyczne. Jest malarzem natury i niezwykle wrażliwym kolorystą.

Jego rozpoznawalny metaforyczny styl posługuje się kodem geometrycznych form: kulistych, pasiastych/prostokątnych dając w efekcie liryczne, zmysłowe i czerpiące z natury malarstwo.

Wernisaż odbędzie się w Galerii "Wirydarz" (ul. Narutowicza 8) 20 marca, w piątek o godzinie 18.00. Ekspozycja czynna do 30 kwietnia.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna