Wystawy

Zbigniew Warpechowski w BWA

  Edytuj ten wpis
Autor: Marta Wysocka

Jeden z pierwszych artystów na świecie, zajmujących się sztuką performance i pionier tego typu działań w Polsce.

W służbie sztuce - to tytuł retrospektywnej wystawy, odbywającej się z okazji 70. rocznicy urodzin artysty.

Najstarsze prezentowane prace pochodzą z 1963 roku, ekspozycja sięga zaś aż po najnowsze, z bieżącego roku.

W programie wernisażu pokaz dokumentacji performance, prac konceptualnych, rzeźby i malarstwa. Imprezie będzie towarzyszyć prezentacja sztuki performance oraz wystąpienia zaproszonych teoretyków sztuki (od godz. 19.30 w Centrum Kultury).

Zbigniew Warpechowski urodził się w październiku 1938 roku w Płoskach na Wołyniu. W latach 1956-1962 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej, a następnie malarstwo na krakowskiej ASP.

W 1985 roku został członkiem Grupy Krakowskiej. Od 1986 roku należy do grupy artystycznej Black Market, którą tworzy ośmiu performerów, pochodzących z całego świata. Występują razem, dwa razy do roku na różnych kontynentach.

Od 1992 roku Warpechowski współpracuje z galerią Zderzak w Krakowie. Mieszka i pracuje w Sandomierzu.

Uprawia performance, malarstwo, projektuje scenografie, jest autorem filozoficznych rozważań o roli artysty i procesie tworzenia, publikacji o sztuce współczesnej i teorii performance.

Wykonał scenografię do ośmiu filmów fabularnych, w tym czterech w reżyserii Grzegorza Królikiewicza. Działania artystyczne i teoretyczne artysty dotyczą filozofii i etyki w polityce i kulturze oraz w postawie człowieka i twórcy.

Stworzył własną filozofię performance, uważa że ma on bliski związek z poezją, a pojawiający się liryczny element w swoich działaniach nazywa "realnościami poetyckimi".

Monograficzny wernisaż rozpocznie się o 18.00 w czwartek (16.10) w Biurze Wystaw Artystycznych.

W piątek (17.10) o godz. 18.00 w siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych na ul. Rybnej 4 spotkanie ze Zbigniewem Warpechowskim, prowadzone przez Janusza Zagrodzkiego.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna