Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

czy nastolatek może założyć swoją firmę?

Utworzony przez Tuzidune, 17 grudnia 2013 r. o 14:03
zastanawiam się nad otworzeniem własnej firmy, pewnie jakiejś w internecie, bo to wydaje się najłatwiejsze, mam 16 lat i trochę pomysłów, ale martwię się, że bez pomocy kogoś dorosłego się nie obędzie
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
zastanawiam się nad otworzeniem własnej firmy, pewnie jakiejś w internecie, bo to wydaje się najłatwiejsze, mam 16 lat i trochę pomysłów, ale martwię się, że bez pomocy kogoś dorosłego się nie obędzie
w internecie to się obejdzie ;-) ale wiesz najpierw napisz biznesplan żebyś mógł jakieś fundusze zdobyć - to ci ułatwi prowadzenie firmy w pierwszym okresie pzdr.
Ostatnio edytowany 17 grudnia 2013 r. o 14:07
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Nie nie może, sorry stary, ale jeszcze przez dwa lata skazany jesteś na szarą strefę
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
oj tam nie usadzaj młodego przedsiębiorcy od strony formalnej i owszem problemem teoretycznym byłaby pełna zdolność do czynności prawnych a dokładniej jej brak ale zastanówmy się czy faktycznie coś mogłoby 16 latkowi przeszkodzić prowadzić własna firmę i to legalnie? oczywiście może on być wspólnikiem spółki kapitałowej nic nie stoi tez na przeszkodzie by był jej prezesem czyli spółka z o.o. jednoosobowa jak najbardziej jest dla nastolatka fajnym pomysłem na firmę taką spółkę już zarejestrowaną łatwo można kupić przecie kto może zabronić tego osobie 16 letniej? zacytuję coś: "Zasadniczo, aby czynności prawne, przez które małoletni zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, były ważne, musi zostać wyrażona zgoda jego przedstawiciela ustawowego (którym najczęściej jest rodzic) za każdym razem, gdy podejmuje się on takiej czynności – art. 17 k.c. Zatem, a contrario, jeżeli ustawa wymaga dla danej czynności prawnej takiej zgody, a nie została ona wyrażona, czynność ta staje się nieważna. Wyjątkiem od tej zasady są sytuacje, w których osoba małoletnia zawiera umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego (np. umowa sprzedaży) – art. 20 k.c., rozporządza swoim zarobkiem (otrzymanym np. na podstawie umowy o świadczenie usług), chyba że sąd opiekuńczy postanowi inaczej – art. 21 k.c, czy otrzymała od przedstawiciela ustawowego przedmioty do swobodnego użytku – art. 22 k.c. W sytuacjach tych nie jest wymagana zgoda przedstawiciela ustawowego, aby taka czynność prawna była ważna. Ponadto, osoba między szesnastym a osiemnastym rokiem życia (młodociany) może zawrzeć umowę o pracę na podstawie art. 190 – 206 Kodeksu pracy bez wyrażenia zgody jej przedstawiciela ustawowego." z tego wynika że umowę kupna udziałów spółki zoo małoletni (czyli 16 latek) może zawrzeć bez specjalnej zgody kogokolwiek i nie będzie podstaw by taką transakcję podważyć ważne jednak by kupował udziały za pieniądze przez siebie zarobione... ;-) spółka z o.o. to koszt rzędu 3 tys netto czyli w zasięgu możliwości małoletniego jak najbardziej ... umowa  sprzedaży takich udziałów musi być pisemna z notarialnym poświadczeniem podpisów oczywiście nie widać powodu dla którego notariusz mógłby odmówić potwierdzenia podpisu osoby małoletniej ... i nie ma że się nie da ;-) chyba zresztą można i prościej jeszcze ale nie chce mi się tego sprawdzać pzdr ps. ta ortografia ;-)  
Ostatnio edytowany 17 grudnia 2013 r. o 20:52
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...