Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Abp Abel obraził się na prezydenta

Utworzony przez evo, 14 kwietnia 2008 r. o 18:36 Powrót do artykułu
Ot skromność i umiarkowanie sługi bożego!!! Kancelaria prezydenta dała ciała, ale ten tłusty klecha za nic ma nauki swojego Boga!!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Nie wiem czy dobrze zrosumiałem o co się rozchodzi. U Prezydenta było spotkanie ze społecznością Ukraińską w Polsce. A przedstawiciel kościoła prawosławnego jest Polakiem ale zarazem wyznawcą wiary prawosławnej i nie reprezentował społeczności ukraińskiej a tylko społeczność polską wyznającą prawosławie - to co chodzi temu człowiekowi. Ten człowiek w końcu kogo reprezentuje ?, Czy prawosławnych, czy ukraińców. W końcu prawosławie wyznają: Polacy, Ukraińcy, Rosjanie, Kozacy a nawet część Białorusinów - o co tu chodzi temu biskupowi Ablowi, kogo on chciał reprezentować i kogo reprezentpował. Bo zdaje się, że na ukrainie są inni biskupi prawosławni i raczej nie byliby zadowoleni, że jakiś biskupo z Polski ich reprezentował na spotkaniu obu prezydentów. Coś tutaj zdaje się, że komuś się pomyliło. W końcu ja sam zostałem mocno skołowany.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Obaj nie macie racji. Pan prezydent zapraszając swoich gości powinien mieć ład i skład w swojej kancelarii. Wszystkich gości traktuje się jednakowo. Wydaję mi się niedopuszczalną sytuacją nieprzywitanie części gości. W ten sposób z dyskryminował przedstawicieli kościoła prawosławnego i o tym mówi abp Abel. A ty evo zastanów się zanim zaczniesz kogoś obrażać!!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
.....może należało najpierw "polać do kieliszków"
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Biskupie Abel proszę nie zapraszać Następnym razem na swoje uroczystości Prezydenta Kaczyńskiego. Zresztą w braku zaproszenia Macie już doświadczenie np. w stosunku do Jana Pawła II i jego wizyty na wschodzie. Proszę zwarzyć że Pałac Prezydencki w Warszawie to nie KREML w Moskwie i na przyszłość zalecam trochę więcej pokory w zachowaniu. Ciekawi mnie co sobie pomyśli zdecydowana większość Rzymskich katolików na temat reakcji Abla i jego kolegów, i czy zdają sobie sprawę w jakim świetle ukazali Wyznawców prawosławia, a swoją drogą to Ablowi bliżej do poprzedniego prezydent, bo to i golenie razem można poleczyć. Oczekuję na odpowiedz na forum Dziennika. Jednocześnie z tego miejsca chcę pozdrowić wszystkich Wyznawców prawosławia na lubelszczyżnie i zapewnić że "NUMER ABLA" nie będzie miał wpływu na mój pozytywny stosunek do WAS.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Popieram Cię w całości. Kościół katolicki Ukraiński to Greckokatolicki, a nie Prawosławny Polski, jako że posiada swoja niezależność - autonomie albo autokefalię. Zatem kogo chciał reprezentować?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Siedem Grzechów Głównych: 1. Pycha ... ciekawe czy o tym pamiętał Abp Abel wychodząc:)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
JE Arcybiskup Abel jest hierarchą Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego - ale ten Kościół nie jest "polski" w sensie etnicznym, rdzenni Polacy są tam niewielką mniejszością, a gros wiernych stanowią osoby pochodzenia białoruskiego i ukraińskiego. Sam Arcybiskup jest Ukraińcem i stoi na czele diecezji o historycznie ukraińskim charakterze. Stąd też zupełnie naturalną rzeczą jest, że mniejszość ukraińską w Polsce na spotkaniu w Palacu Prezydenckim reprezentowali m.in. greckokatoliccy i prawoslawni duchowni. Zignorowanie tych drugich bylo sporym nietaktem i bledem ze strony Palacu.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
diakon Piotr UKGK napisał:
JE Arcybiskup Abel jest hierarchą Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego - ale ten Kościół nie jest "polski" w sensie etnicznym, rdzenni Polacy są tam niewielką mniejszością, a gros wiernych stanowią osoby pochodzenia białoruskiego i ukraińskiego. Sam Arcybiskup jest Ukraińcem i stoi na czele diecezji o historycznie ukraińskim charakterze. Stąd też zupełnie naturalną rzeczą jest, że mniejszość ukraińską w Polsce na spotkaniu w Palacu Prezydenckim reprezentowali m.in. greckokatoliccy i prawoslawni duchowni. Zignorowanie tych drugich bylo sporym nietaktem i bledem ze strony Palacu.
Gościu, słaba wiedza i ogólna orientacja na temat religii. Po pierwsze, wszscy wierni polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego są Polakami. Nieistotne jest jakiego są pochodzenia. Co do Arcybiskupa Abla, to jest on pochodzenia białoruskiego a urodził się w Polsce, w regionie białostockim. Na marginesie informuję cię gościu, iż znaząca rzesza wiernych prawosławnych ma czysto polskie pochodzenie
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
rylec napisał:
Gościu, słaba wiedza i ogólna orientacja na temat religii.[/quote] Owszem. Po Pańskiej stronie.
Po pierwsze, wszscy wierni polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego są Polakami. Nieistotne jest jakiego są pochodzenia.[/quote] Oczywista bzdura. Pomijając już fakt, iż nie wszyscy są nawet obywatelami RP (do PAKP należy też pewna grupa cudzoziemców wyznania prawosławnego, zamieszkałych w Polsce) - są tacy, którzy wyraźnie deklarują narodowość białoruską czy ukraińską (będąc obywatelami polskimi). Na przykład w Lublinie istnieje osobna parafia prawosławna dla Ukraińców: http://www.chresto-vozd.harazd.net/indexpl.html [quote]Co do Arcybiskupa Abla, to jest on pochodzenia białoruskiego a urodził się w Polsce, w regionie białostockim.
Urodził się na terenach, gdzie językiem ojczystym ludności prawosławnej jest gwara północnoukraińska i deklaruje się jednoznacznie jako Ukrainiec. Już w pierwszym wywiadzie, pamiętam, mówił: "Ja ukrajineć. Zmałku buw zwjazanyj z żyttiam Cerkwy" itd. [quote]Na marginesie informuję cię gościu, iż znaząca rzesza wiernych prawosławnych ma czysto polskie pochodzenie
Taaak, "znacząca rzesza" - o czym w pierwszej kolejności świadczą rdzennie polskie nazwiska. ;-)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
diakon Piotr UKGK napisał:
rylec napisał:
Urodził się na terenach, gdzie językiem ojczystym ludności prawosławnej jest gwara północnoukraińska i deklaruje się jednoznacznie jako Ukrainiec. Już w pierwszym wywiadzie, pamiętam, mówił: "Ja ukrajineć. Zmałku buw zwjazanyj z żyttiam Cerkwy" itd. [quote]Na marginesie informuję cię gościu, iż znaząca rzesza wiernych prawosławnych ma czysto polskie pochodzenie
Taaak, "znacząca rzesza" - o czym w pierwszej kolejności świadczą rdzennie polskie nazwiska. ;-)
Może i mówią tam gwarą północnoukraińską, ale uważaja się za Białorusinów. Poza tym tożsamość narodowa a genetyczne pochodzenie do dwie różne sprawy. Gdyby tak kopnąć w genach obywateli RP to wyszła by obecność narodów ościennych. A co do tego, że deklaruje się jako Ukrainiec to od razu mówię, że to nieprawda nawet jeśli za takiego mediom się zadeklarował ;)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...