Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Bielikowi Azoty nie przeszkadzają

Utworzony przez ~max~, 18 lutego 2010 r. o 18:39 Powrót do artykułu
NIesamowite ptaki!!!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
to niech Twoj chlopak Cie uczy biologi...
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Teoretycznie i praktycznie....2&1.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
bielik to nie orzeł bielik to bielik bandzwoły
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Co tu się dzieję. Przejrzałam regulamin forum i nie wiem dlaczego administrator usunął mój komentarz. Czyżby go coś zabolało. Czekam na odpowiedź! Oj nie ładnie, nie ładnie.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Gość napisał:
bielik to nie orzeł bielik to bielik bandzwoły
Nie zapędzaj się tak w tych wyzwiskach. Tekst w "Dzienniku Wschodnim" nie jest publikacją naukową i użycie określenia "orzeł bielik" jest jak najbardziej zasadne. Jan Lontkowski (biolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, znawca ptaków drapieżnych) tak wyjaśnia kwestię nazewnictwa: "Zdarza sie, ze uzywam takiej podwojnej nazwy w rozmowie z kims, kto nie ma pojecia, co to jest 'sam' bielik. 'Orzel' bardzo przybliza laikom przedmiot rozmowy. Nigdy jednak mowiac o ptakach drapieznych do kogos, kto wie o czym mowa, nie nazywam bielika orlem. Ba, zwykle prostuje to u innych. BIELIK NIE JEST ORLEM, tzn. 'orlem wlasciwym', czy jak to sie czesto mowi po angielsku 'booted eagles', czyli drapiezniki o opierzonych skokach. Grupa, do ktorej naleza bieliki (Haliaeetus) i rybożery (Ichthyophaga), jest stosunkowo prymitywna, i zwykle jest lokalizowana w poblizu kan (sensu lato), a wiec gatunkow owadozernych (cecha prymitywna). Natomiast orly (Aquila, Hieraaetus) znajduja sie po przeciwnej stronie, tj. na 'szczycie ewolucyjnym' drapieznikow, i sa najbardziej rozwinieta i zaawansowana grupa. Obie grupy sa przez wszystkich badaczy mocno oddalone od siebie. Bieliki nazywamy BIELIKAMI, bo wszystkie gatunki w tym rodzaju nazywaja sie wlasnie bielik. Nazwa orlan jest nazwa z jezyka rosyjskiego oznaczajaca wlasnie bielika. Zatem bieliki to bieliki, a orly to orly, a 'orzel bielik' to zlepek wyjasniajacy, ze bielik to ptak drapiezny, a nie bielinek kapustnik." Zważywszy, że czytelnicy artykułu nie muszą znać się na systematyce i ornitologii nazywanie bielika orłem jest jak najbardziej uzasadnione. Pozdrawiam.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...