sobota, 24 marca 2018 r.

Inwestycje

Lublin: Chcą budować bloki na górkach czechowskich

Dodano: 15 lutego 2016, 16:14
Autor: Dominik Smaga

W przypadku obydwu działek spółka wnioskuje o to, by w planie zagospodarowania wskazać je jako miejsca na zabudowę mieszkaniową
W przypadku obydwu działek spółka wnioskuje o to, by w planie zagospodarowania wskazać je jako miejsca na zabudowę mieszkaniową

Zaczęły się prace nad zmianą planu zagospodarowania górek czechowskich. Na terenach przeznaczonych pod sport i rekreację oraz ogólnodostępną zieleń mogą stanąć bloki. Chce tego właściciel gruntów, ale nie wiadomo jeszcze, czy miasto pójdzie mu na rękę

O umożliwienie budowy mieszkań właściciel terenu wystąpił jeszcze w listopadzie 2012 r. Wtedy to kielecka spółka Echo Investment złożyła formalny wniosek o zmianę przeznaczenia części swojej nieruchomości. We wniosku wskazała kilka działek, w tym dwie parcele stanowiące sporą cześć górek czechowskich.

Większa z tych działek zajmuje ponad 17 hektarów (dla porównania - Ogród Saski ma 13 ha powierzchni). Mowa o terenie ciągnącym się równolegle do ul. Koncertowej, od której dzieli go m.in. centrum handlowe ze sklepem sieci Lidl. Działka ta „wgryza” się w głąb górek i ciągnie w kierunku północnym za powstającymi już blokami naprzeciw os. Chopina. Mniejsza z działek ma 4 ha i przylega do ul. Poligonowej niedaleko ul. Relaksowej i Bołbotta.

W przypadku obydwu tych działek spółka wnioskuje o to, by w planie zagospodarowania wskazać je jako miejsca na zabudowę mieszkaniową, zarówno jedno- jak i wielorodzinną. Obecny plan stanowi, że są to tereny rekreacyjne i miejsca zarezerwowane na zieleń publiczną.

Czy spółka zamierza sama zająć się budową mieszkań, czy też stara się o zmianę planu, by teren stał się bardziej atrakcyjny i by łatwiej było go sprzedać? Jasnej deklaracji nie ma.

– Obecnie analizujemy różne warianty działań związane z tym terenem – odpowiada Wojciech Gepner, rzecznik Echo Investment. – Po wyborze konkretnego rozwiązania poinformujemy o podjętej decyzji.

Na ponowne określenie przeznaczenia tych terenów radni zgodzili się pod koniec 2012 r. Na wniosek prezydenta postanowili, że miejscy planiści mogą zabrać się za opracowanie projektu zmian w planie zagospodarowania terenu. Miejscy urbaniści właśnie się do tego zabrali.

– Jesteśmy na bardzo wstępnym etapie – mówi Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektora Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta. – Nie zaczęły się jeszcze ani uzgodnienia, ani wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu – dodaje.

Żurkowska zastrzega, że jest jeszcze za wcześnie mówić, czy miasto zgodzi się na zabudowanie blokami i domkami jednej trzeciej powierzchni górek.

Przeznaczeniem terenu pod mieszkania spółka Echo Investment zainteresowała się po wieloletnich staraniach o zmianę umożliwiającą wzniesienie tutaj galerii handlowej, na co samorząd Lublina konsekwentnie się nie zgadzał.

Gość
Gość
Gość
(75) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 lutego 2016 o 12:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Absolutnie Sołowow nigdy nie powinien uzyskać zmiany planu zagospodarowania . W tym miejscu powinien być park. A oszust Sołowow niech szuka fajerów gdzie indziej.
Rozwiń
Gość
Gość (19 lutego 2016 o 10:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Smaga, nie oszukuj Pan ludzi! To Echo odstąpiło od zamiaru budowy galerii. Obecny plan zagospodarowania pozwala na tą budowę, oczywiście pod pewnymi warunkami, które z wielkim trudem zostały wynegocjowane. warto przypomnieć, że już 1/3 dawnego poligonu (północna część) jest już zabudowana mieszkaniówką. Dziwię się mieszkańcom i radnym Czechowa i Sławina, że nie walczą o piękne wąwozy Górek Czechowskich. To obszar niezwykle cenny krajobrazowo, o wielkim potencjale rekreacyjnym i ekologicznym. To cud, że ten teren do tej pory się uchował! A obszarów do zabudowy mieszkaniowej jest w Lublinie dostatek, a nawet nadmiar.. Echo pozyskało Poligon za grosze, po co nabijać kabzę agresywnej spółce kosztem jedynych terenów zielonych tej części miasta?
Rozwiń
Gość
Gość (18 lutego 2016 o 20:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prawdopodobnie powstanie tam Drugi Europa Park.
Rozwiń
Gość
Gość (18 lutego 2016 o 18:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zrobić lubelski central Park!!!
Rozwiń
Gość
Gość (16 lutego 2016 o 19:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
najlepiej wszystko zabetonować. Po co nam zieleń?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (75)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!