Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

24 września 2020 r.
14:53

"Nie cekiny, a ludzie i myśli." Rozpoczynają się Konfrontacje Teatralne 2020 (program)

0 0 A A
"Mistrz i Małgorzata", reż. Janusz Opryński
"Mistrz i Małgorzata", reż. Janusz Opryński

– Chcieliśmy odejść od spektakularności. Żeby ten festiwal nie ociekał złotem, cekinami, kolorami, bo nie jest na to czas. Trzeba skupić się na myśli i człowieku, a nie epatować widza „bawmy się, bawmy się dalej” – tłumaczy jeden z kuratorów 25. Konfrontacji Teatralnych. Jutro rozpoczyna się największy lubelski festiwal teatralny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ekipa największego i najstarszego festiwalu teatralnego w Lublinie (to już 25. Konfrontacje Teatralne) stanęła przed podobnym wyzwaniem jak wszyscy organizatorzy kulturalnych wydarzeń. Po pierwsze – nadzwyczajne środki bezpieczeństwa sanitarnego, po drugie – radykalne cięcia budżetu.

– Zizek, który wydał książkę o pandemii mówi, że być może to dobry czas na przemyślenie świata na nowo – mówi Janusz Opryński, dyrektor festiwalu. Teraźniejszość nazywa „czasem krytycznym”. – Mieliśmy poczucie, że ten czas unieważnił nasze wcześniejsze rozmowy. To jest potężna burza. Ponieważ finansowy stan miasta okazał się dość ponury i została nam cofnięta połowa dotacji – tłumaczy. Jak przyznaje, „nie tak wyobrażał sobie 25-lecie festiwalu”.

Made in Lublin

Podczas tegorocznego festiwalu zobaczmy całą „trylogię o złu” opartej na wielkiej literaturze rosyjskiej z XIX i XX w., stworzoną przez ostatnie lata przez lubelskiego reżysera i wieloletniego dyrektora Konfrontacji.

– Zaczniemy od „Mistrza i Małgorzaty”, zagramy też „Biesy” i „Wszystko płynie” – zapowiada Opryński.

W programie festiwalu także premiery innych lubelskich twórców: Sceny InVitro i neTTheatre.

Paweł Passini pokaże spektakl dyplomowy studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Opowieść o „onirycznej podróży miłosnych rozbitków, błądzących po coraz to mniejszym lesie” swoją premierę miał mieć w marcu. Te plany pokrzyżowała pandemia.

Łukasz Witt-Michałowski przywoła postać Ludwika Margulesa. U nas postać kompletnie nie znana, tymczasem w Meksyku wymieniany jednym tchem z innymi polskimi reformatorami współczesnego teatru jak Kantor czy Grotowski. Witt-Michałowski ma ambicje „umieszczenia tego wybitnego twórcy w należnym mu miejscu”.

Szybko i na temat

– Ja nie czuję, że ta edycja jest w jakiś sposób okrojona – tłumaczy Łukasz Drewniak, jeden z kuratorów festiwalu. I przekonuje: – Przenieśliśmy akcenty. Zamiast sprowadzać bardzo drogie przedstawienia z Polski i grać je dla zaledwie połowy widowni lepiej zainwestować w produkcje festiwalowe.

Swoim stałym (i nowym) widzom festiwal proponuje „dwie grupy przedstawień”. Grupa pierwsza to cztery spektakle o nadziei. Godzinne realizacje zamówione u czwórki reżyserów średniego pokolenia: Anny Greszkówny, Marcina Libera, Macieja Korczyńskiego i Jana Kossakowskigo.

– Wszyscy mieli takie same warunki pracy: kilka dni na przygotowanie przedstawienia, ten sam sprzęt i tekst „łapiący” doświadczenie pandemii – tłumaczy kurator. Jego zdaniem, pandemia to „ważna lekcja dla teatru”. – Teatru, który musi odejść od gigantomanii, a który powinien skupić się bardziej na człowieku i myśli.

Wyliczanka

Kolejny projekt przygotowany specjalnie na konfrontacje teatralne, to „Wyliczanka” polsko-czeskiej reżyserki Evy Rysowej.

– To rewers słynnego projektu, który Rysowa zrealizowała dwa lata temu. „Siedem kresek” było siedmiodniowym serialem teatralnym granym w galerii, który umierał na naszych oczach – opowiada Drewniak. – Zainspirowana wydarzeniami ostatniego pół roku postanowiła pokazać go od tego drugiego końca czyli narodziny spektaklu. Zapraszam do Galerii Białej.

Tegoroczna edycja Konfrontacji odbędzie się w dniach 25 września-30 października. W programie festiwalu obok produkcji scenicznych także seanse filmowe i debata wybitnych humanistów z ludźmi nauki, kultury i liderami świata biznesu.

 

Janusz Opryński i kuratorzy festiwalu: Agnieszka Lubomira Piotrowska, Wojciech Majcherek, Łukasz Drewniak (fot. Centrum Kultury)

Konfrontacje Teatralne 2020 - PROGRAM

25.09 / PIĄTEK

godz.19:00: „Mistrz i Małgorzata” – Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu, reż. J. Opryński / Dziedziniec Zamku Lubelskiego / 120 min / 30/40 zł

26.09 / SOBOTA
godz. 19:00:
„Mistrz i Małgorzata” – Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu, reż. J. Opryński / Dziedziniec Zamku Lubelskiego / 120 min / 30/40 zł

7.10 / ŚRODA
godz. 19:00:
„Wyliczanka 3”, reż. E. Rysová / Patio Galerii Białej / wejścia widzów w godz. 19:00-21:00 / wstęp wolny

8.10 / CZWARTEK
godz. 19:00: „Wyliczanka 2”, reż. E. Rysová / Patio Galerii Białej / 60 min / wstęp wolny

9.10 / PIĄTEK
godz. 19:00: „Wyliczanka 1”, reż. E. Rysová / Patio Galerii Białej  / 60 min / wstęp wolny

10.10 / SOBOTA
godz.19:00:
„Wyliczanka 0”, reż. E. Rysová / Patio Galerii Białej  / 60 min / wstęp wolny

13.10 / WTOREK
godz.19:00: „Margules. Nieobecność” – Scena InVitro, Conjuro Teatro (Meksyk), reż. Ł. Witt-Michałowski - / Sala Widowiskowa / 20/30 zł

14.10 / ŚRODA
godz.19:00: „Margules. Nieobecność.” – Scena InVitro, Conjuro Teatro (Meksyk), reż. Ł. Witt-Michałowski / Sala Widowiskowa / 20/30 zł

17.10 / SOBOTA
godz.18:00: Projekt: I co teraz?, reż. M. Gorczyński / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny
godz. 20:00: Projekt: I co teraz?, reż. M. Gorczyński / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny

18.10 / NIEDZIELA
godz.17:00: „Wszystko płynie” – Teatr Soho, reż. J. Opryński / Sala Czarna / 60 min / 20/30 zł
godz. 19:00: „Mały las, krótki sen” – AST Kraków, neTTheatre/Centrum Kultury w Lublinie, Teatr Miejski w Gliwicach, reż. P. Passini / Sala Widowiskowa / 135 min / 20/30 zł
godz. 20:00:  „Wszystko płynie” Teatr Soho, reż. J. Opryński - Teatr Soho / Sala Czarna / 60 min /20/30 zł

20.10 /  WTOREK
godz. 19:00: „Biesy” – Teatr Provisorium, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy,  reż. J. Opryński  / Sala Widowiskowa / 130 min / 40/50 zł

21.10 / ŚRODA
19:00 „Biesy” – Teatr Provisorium, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, reż. J. Opryński / Sala Widowiskowa / 130 min / 40/50 zł

24.10 / SOBOTA
godz.18:00: Projekt: I co teraz?, reż. A. Gryszkówna / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny
godz.20:00: Projekt: I co teraz?, reż. A. Gryszkówna / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny

27.10 / WTOREK
18:00 Projekt: I co teraz?, reż. M. Liber / Sala Widowiskowa / 60 min / wstęp wolny
20:00 Projekt: I co teraz?, reż. M. Liber / Sala Widowiskowa / 60 min / wstęp wolny

30.10 / PIĄTEK
godz.18:00: Projekt: I co teraz?, reż. J. Hussakowski / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny
godz.20:00: Projekt: I co teraz?, reż. J. Hussakowski / Sala Czarna / 60 min / wstęp wolny

Forum: Czas krytyczny. Kairos. Niemożliwe się zdarza. Kultura a biznes: zapis spotkań w formie online dostępne na www.konfrontacje.pl – szczegóły wkrótce

„Czarodziejskiejska góra”, reż. Janusz Opryński – czytanie scenariusza: zapis audio dostępny na www.konfronta­cje.pl – szczegóły wkrótce

"Mistrz i Małgorzata", reż. Janusz Opryński
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Janicka odpowiada na oświadczenie partyjnych działaczy. Czemu odeszła z klubu KO?

Janicka odpowiada na oświadczenie partyjnych działaczy. Czemu odeszła z klubu KO?

Umieszczenie radnej PiS na liście Koalicji Obywatelskiej było jednym z głównych powodów mojej rezygnacji z zasiadania w klubie radnych w Radzie Miasta Chełm – tak radna Katarzyna Janicka, która startowała z listy KO w wyborach samorządowych, odpowiada chełmskim działaczom Platformy Obywatelskiej na ich oświadczenie z zeszłego tygodnia.

Aż 4 tys. zł grzywny dla młodego kierowcy. Ten 20-latek to recydywista

Aż 4 tys. zł grzywny dla młodego kierowcy. Ten 20-latek to recydywista

Gdyby zrobił to po raz pierwszy, zapłaciłby o połowę mniej. Ale 20-latek z gminy Rachanie został na zdecydowanie zbyt szybkiej jeździe przyłapany kolejny raz, więc ukarano go w warunkach recydywy.

Potok Sitno sprawił niespodziankę w Chodywańcach. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Potok Sitno sprawił niespodziankę w Chodywańcach. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Potok Sitno tydzień temu został zdemolowany przez Huczwę Tyszowce ulegając jej na swoim boisku aż 0:11. Dlatego jego kibice przed wyjazdowym meczem z Grafem Chodywańce poważnie obawiać się o morale w zespole. Tymczasem dowodzona przez trenera Jarosława Czarnieckiego ekipa wywiozła z trudnego terenu komplet punktów

Teraz czas na ósmoklasistów. Jutro zaczynają egzaminy

Teraz czas na ósmoklasistów. Jutro zaczynają egzaminy

Egzaminacyjny maj w pełni. Absolwenci szkół średnich w trakcie matur, a ósmoklasiści zaczynają swoje egzaminy jutro. Będą je pisać przez trzy dni.

Zmarła Anna Gruszkiewicz, wieloletnia wicedyrektor Namysłowiaków

Zmarła Anna Gruszkiewicz, wieloletnia wicedyrektor Namysłowiaków

W niedzielę zmarła Anna Gruszkiewicz, wieloletnia wicedyrektor zamojskiej orkiestry im. Karola Namysłowskiego.

Zderzenie 5 aut na trasie Łuków - Siedlce

Zderzenie 5 aut na trasie Łuków - Siedlce

Do zderzenia 5 aut doszło dziś, około godz. 9 w Okninach Nowych na trasie DK 63

Nowa atrakcja turystyczna Włodawy. To budki nietelefoniczne
galeria

Nowa atrakcja turystyczna Włodawy. To budki nietelefoniczne

Jedna jest poświęcona Krystynie Krahelskiej, druga przedwojennej historii miasta. Dwie nietelefoniczne budki stanęły już w centrum Włodawy. To nowa atrakcja turystyczna miasta.

Odbudowa hodowli potrwa kilkanaście lat. „Wielka trójka” Stojanowska, Białobok i Trela będą wspierać!
Dzień Wschodzi
film

Odbudowa hodowli potrwa kilkanaście lat. „Wielka trójka” Stojanowska, Białobok i Trela będą wspierać!

Nowy rozdział w Janowie Podlaskim. Po 7-letniej karuzeli kadrowej stadnina koni arabskich zyskuje nowego prezesa. Leszek Świętochowski, działacz PSL-u, obejmuje ster w obiekcie o narodowym znaczeniu, co wywołuje mieszane reakcje. W tle rozgrywają się inwestycje warte miliony i strategiczne plany odbudowy renomy hodowli, które mają przywrócić świetność polskim arabskim koniom. Jakie zmiany czekają Janów Podlaski i stadninę w Michałowie?

Siedem goli Kłosa w kwadrans i przerwany mecz, słaba skuteczność Brata oraz komplet wyników chełmskiej okręgówki

Siedem goli Kłosa w kwadrans i przerwany mecz, słaba skuteczność Brata oraz komplet wyników chełmskiej okręgówki

Bug Hanna w dobrym stylu ograł Brata-Cukrownika Siennica Nadolna i wciąż liczy się w walce o drugie miejsce, które jest premiowane grą w barażach.

Tragiczny pożar w Białej Podlaskiej. Nie żyje 42-latek

Tragiczny pożar w Białej Podlaskiej. Nie żyje 42-latek

Trzy osoby zdołały same wydostać się z płonącego domu. 42-latek nie wyszedł z budynku. Nie żyje.

Omega Stary Zamość lepsza od Błękitnych Obsza

Omega Stary Zamość lepsza od Błękitnych Obsza

Kibice Omegi Stary Zamość długo musieli czekać na zwycięstwa swoich ulubieńców, ale kiedy już się doczekali to dwa razy z rzędu. W sobotę podopieczni trenera Tomasza Goździuka ograli na wyjeździe Błękitnych Obsza i utrzymali miejsce w czołowej ósemce rozgrywek

Maturalny maraton trwa. Teraz rozszerzenia i ustne

Maturalny maraton trwa. Teraz rozszerzenia i ustne

Po zeszłotygodniowych, obowiązkowych egzaminach na poziomie podstawowym, zaczęła się część pisemna z tych w rozszerzeniu. Pierwsze odbyły się już w piątek od dzisiaj kolejne.

Brawa dla młodych wokalistów. Płonąca stodoła spodobała się najbardziej
Zdjęcia
galeria

Brawa dla młodych wokalistów. Płonąca stodoła spodobała się najbardziej

Mikołaj Gajowy z Łukowskiego Ośrodka Kultury wygrał VI Ogólnopolski Przegląd Piosenki „Wesołe Nutki” Łuków 2024. Konkursowe jury w składzie: Ania Szarmach, Magdalena Kuchciak i Martyna Sabak urzekła piosenka „Płonąca stodoła”, którą wykonał podopieczny Moniki Sołtyszewskiej-Leśkiewicz.

Buggy Gym - świetna zabawa dla małych i dużych
Zdjęcia
galeria

Buggy Gym - świetna zabawa dla małych i dużych

To jedyne takie zawody w naszym regionie i świetna integracja dla całych rodzin. W niedzielę w Łukowie odbyły się już po raz szósty. W wyścigach wózków „Buggy Gym” rywalizowali najmłodsi, a także ich rodzice.

Rajdówki pognają drogami powiatu puławskiego

Rajdówki pognają drogami powiatu puławskiego

Miłośnicy sportów motorowych już niedługo będą mieli okazję do kibicowania załogom tegorocznego Rajdu Nadwiślańskiego. W niedzielę, 19 maja, rajdówki będą ścigały się po drogach gmin Kurów, Markuszów i Nałęczów.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna