Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lotnisko

23 września 2015 r.
19:47

Włosi inwestują na lotnisku Lublin. Powstaje terminal cargo

0 14 A A

Wiosną w Porcie Lotniczym Lublin zacznie działać punkt odpraw towarowych. Terminal cargo buduje włoska firma specjalizująca się w transporcie lotniczym. – To dla nas drzwi do całej Europy – mówi o inwestycji w Świdniku dyrektor Xpress Handling.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Swoją bazę w Świdniku planuje uruchomić włoska firma Xpress Handling, która obecnie działa na 14 lotniskach we Włoszech oraz w czterech krajach Europy zachodniej: Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Port Lotniczy Lublin będzie pierwszym w Polsce, z którym Włosi planują nawiązać współpracę. Prace przy budowie świdnickiej bazy już ruszyły. Powinny zakończyć się w styczniu 2016 r.

– Naszą działalność chcemy rozpocząć wiosną, a ofertę kierujemy zarówno do firm polskich, jak i tych, które chcą importować do Polski. Traktujemy to jako inwestycję strategiczną, to dla nas drzwi do całej Europy – mówi Giuseppe Musarella, dyrektor wykonawczy Xpress Handling Poland.

Punkt powstanie obok terenu lotniska, w pobliżu głównej bramy wjazdowej. Pierwszy etap inwestycji to budowa rampy rozładunkowo-załadunkowej dla dwóch samochodów ciężarowych oraz budynku, w którym będzie odbywać się sprawdzanie towarów i kontrola celna.

– Inne porty lotnicze budują duże terminale o powierzchni nawet 20 tys. mkw. Nam taka infrastruktura nie jest w tej chwili potrzebna – stwierdza Ireneusz Dylczyk, dyrektor handlowy Portu Lotniczego Lublin. – Wokół naszego portu powstaje duży węzeł logistyczny. W promieniu ośmiu kilometrów od lotniska będziemy mieli w sumie cztery duże parki przemysłowe i produkcyjne, które łącznie będą oferować ponad 160 tys. mkw. powierzchni, a dojazd stamtąd zajmuje maksymalnie 15 minut. Dlatego nie jest nam potrzebny magazyn, tylko punkt przejścia pomiędzy strefą niezastrzeżoną, a zastrzeżoną – tłumaczy.

Obecnie na polskich lotniskach odprawia się 130 tys. ton towarów rocznie. 67 proc. ruchu generuje warszawskie Okęcie. Dla porównania w północnych Włoszech jest to 1,2 mln ton, a w Niemczech jest to 4,5 mld ton.

Według wstępnych szacunków, w lubelskiej bazie cargo przez pierwszy rok działalności uda się odprawić ok. 1,2 tys. ton, a w kolejnych latach 3-3,5 tys. ton towarów rocznie z takich branż jak motoryzacja, lotnictwo, rolnictwo i farmaceutyki.

– To cel możliwy do osiągnięcia – zapewnia dyr. Dylczyk i podkreśla, że to pozwoliłoby naszemu lotnisku dołączyć do krajowej czołówki.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 września 2015 o 12:47
hhe.. Ja obecnie korzystam z tego portu i odprawiam towary, pomimo braku terminala. Myślę że to dobra droga Panie Irku. Tak trzymć, może ułatwi nam to procedury celne (mam nadzieje). Do zobaczenia w LUZ niebawem Adam
Avatar
Gość / 25 września 2015 o 13:10
o fuck to superowo pójdę do roboty za 1.500 zapitalać fizycznie
Avatar
Gość / 24 września 2015 o 22:39
Jednak Polska Wschodnia całkiem dobrze rokuje, wbrew temu co niewybrednie sugerują "sławy" pokroju Palikota
Avatar
Quest / 24 września 2015 o 11:07

:)

Avatar
Gość / 24 września 2015 o 07:49

Pociągami będą to później rozwozić?

ty na plecach będziesz to nosił :D czytałeś wogóle artykuł czy taki nierozgarnięty jesteś?

Avatar
??? / 23 września 2015 o 23:58

Pociągami będą to później rozwozić?

Avatar
Gość / 23 września 2015 o 22:28
Nieśmiało pragnę przypomnieć, że przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi inna spółka obiecała zainwestować w Lublinie 100 milionów złotych. Z tamtego ostała się już tylko masa... upadłościowa. Ps. Są jeszcze w sieci zdjęcia z podpisywania tamtej umowy ;)
Avatar
Gość / 23 września 2015 o 21:12
Brawo! Super wiadomość! Poprawcie tylko jeszcze drogi w Lublinie, bo masakra wielka.
Avatar
Gość / 23 września 2015 o 21:02
a co na to gamoń Muszyński? zdaje się, że jeszcze niedawno przekonywał wszystkich o tym, że cargo w PLL to głupia i bezsensowna inwestycja
Avatar
Gość / 23 września 2015 o 20:55
To jest po prostu świetny rok dla lubelskiego lotniska i zapowiedź coraz lepszej jego przyszłości, 5 nowych kierunków w ciągu roku, baza operacyjna Wizzair a teraz cargo i to jeszcze nie wszystko w tym roku :)
Avatar
Gość / 26 września 2015 o 12:47
hhe.. Ja obecnie korzystam z tego portu i odprawiam towary, pomimo braku terminala. Myślę że to dobra droga Panie Irku. Tak trzymć, może ułatwi nam to procedury celne (mam nadzieje). Do zobaczenia w LUZ niebawem Adam
Avatar
Gość / 25 września 2015 o 13:10
o fuck to superowo pójdę do roboty za 1.500 zapitalać fizycznie
Avatar
Gość / 24 września 2015 o 22:39
Jednak Polska Wschodnia całkiem dobrze rokuje, wbrew temu co niewybrednie sugerują "sławy" pokroju Palikota
Avatar
Quest / 24 września 2015 o 11:07

:)

Avatar
Gość / 24 września 2015 o 07:49

Pociągami będą to później rozwozić?

ty na plecach będziesz to nosił :D czytałeś wogóle artykuł czy taki nierozgarnięty jesteś?

Avatar
??? / 23 września 2015 o 23:58

Pociągami będą to później rozwozić?

Avatar
Gość / 23 września 2015 o 22:28
Nieśmiało pragnę przypomnieć, że przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi inna spółka obiecała zainwestować w Lublinie 100 milionów złotych. Z tamtego ostała się już tylko masa... upadłościowa. Ps. Są jeszcze w sieci zdjęcia z podpisywania tamtej umowy ;)
Avatar
Gość / 23 września 2015 o 21:12
Brawo! Super wiadomość! Poprawcie tylko jeszcze drogi w Lublinie, bo masakra wielka.
Avatar
Gość / 23 września 2015 o 21:02
a co na to gamoń Muszyński? zdaje się, że jeszcze niedawno przekonywał wszystkich o tym, że cargo w PLL to głupia i bezsensowna inwestycja
Avatar
Gość / 23 września 2015 o 20:55
To jest po prostu świetny rok dla lubelskiego lotniska i zapowiedź coraz lepszej jego przyszłości, 5 nowych kierunków w ciągu roku, baza operacyjna Wizzair a teraz cargo i to jeszcze nie wszystko w tym roku :)
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 0 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 4 1

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 58 11

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 5 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 0

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu o wszystko zespół z Afryki przegrał z Portugalią 0:1 po golu niezawodnego Cristiano Ronaldo. Lwy Atlasu miały więcej sytuacji od rywali, ale byli nieskuteczni i po trzech meczach grupowych zawodnicy Herve Renarda wrócą do domów

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca
23 czerwca 2018, 10:00

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca 0 0

Teatr dramatyczny zaprasza w sobotę do wspólnego świętowania 133. rocznicy urodzin swojego patrona, Juliusza Osterwy. Trwa rezerwacja miejsc i dystrybucja wejściówek.

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca
Alarm 24

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca 0 3

Od 30 godzin nie mamy wody z powodu awarii. Gmina nam nie pomaga, zostaliśmy potraktowani gorzej, niż zwierzęta - w środę rano napisał do nas mieszkaniec Bystrzejowic Pierwszych (pow. świdnicki).

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina
24 czerwca 2018, 19:00

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina 1 0

Co Gdzie Kiedy. W najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (ul. Narutowicza 6) będzie miał miejsce wyjątkowy koncert w wykonaniu Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie.

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy?

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy? 1 8

Wczoraj ogłoszony został nowy przetarg na odnowę parku Ludowego. To już drugie podejście, bo za pierwszym razem Urząd Miasta zderzył się z wysokimi cenami zaproponowanymi przez wykonawców. W parku mają się pojawić nowe drzewa, ścieżki biegowe, rowerowe, pionowy ogród, place zabaw i wiele innych atrakcji.

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany?
galeria

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany? 0 3

Połączenie pracy z jedzeniem, więcej miejsca i nowe odsłony znanych już sklepów – to zmiany, jakie przechodzi właśnie lubelska Plaza

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia 0 7

37-latek wpadł gdy wyprzedzał na skrzyżowaniu. Okazało się, że jest poszukiwany. Trafi do więzienia na 8 miesięcy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.