poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Styl życia - Plotki i ciekawostki

Google szuka młodych naukowców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 marca 2013, 14:52
Autor: jotem

 (Google)
(Google)

Ruszyła już trzecia edycja globalnego konkursu Google Science Fair przeznaczonego dla uczniów z całego świata w wieku od 13-18 lat. Do wygrania są m.in. stypendium naukowe o wartości 50 tysięcy dolarów, a także wizyty w siedzibach Google, CERN czy LEGO.

Louis Braille wynalazł alfabet dla niewidomych w wieku 16 lat. Mając zaledwie 13 lat, Ada Lovelace zafascynowała się matematyką, a potem napisała pierwszy program komputerowy. Z kolei Alexander Graham Bell już jako 19-latek zaczął eksperymentować z dźwiękiem i, dzięki temu, powstał telefon. Wielu wielkich wynalazców zaczynało swoją karierę właśnie w młodym wieku. Dlatego też, jak uzasadniają organizatorzy, powstał pomysł konkursu Science Fair, który ma odkryć nowe talenty. – Zwycięzcy poprzednich edycji zaprezentowali m.in. projekt wczesnego wykrywania raka piersi, udoskonalonego odbioru muzyki u osób niedosłyszących czy nową metodę opisania ekosystemu mikroskopijnych organizmów żyjących w wodzie - wylicza Marta Jóźwiak z Google Polska.

W ciągu dwóch poprzednich edycji do konkursu zgłosili się uczniowie z ponad 90 państw. Wśród zeszłorocznych regionalnych finalistów był także uczeń z Gdyni. Marcin Pitek zgłosił projekt "Wpływ ruchu obrotowego na wzrost korzeni roślin”. Młody naukowiec sprawdził, w którą stronę rosnąć będzie rzeżucha, jeśli jej nasiona posadzi się w obracających się poziomo pojemnikach, w których siła odśrodkowa działa mocniej niż ziemskie przyciąganie. – Ten projekt miał na celu sprawdzenie, jak na rośliny będzie działała siła odśrodkowa i czy może zastąpić siłę grawitacji, co będzie szczególnie istotne dla przyszłych misji kosmicznych, w tym misji na Marsa – uzasadnia Marcin Pitek.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 30 kwietnia, w jednym z 13 języków, również w języku polskim. Spośród wszystkich uczestników wyłonionych zostanie 90 regionalnych finalistów - 30 z obu Ameryk, 30 z Azji i 30 z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Z tego grona pod koniec czerwca br. jury wybierze najlepszą piętnastkę, która 23 września br. pojedzie na finał Google Science Fair do kalifornijskiej siedziby Google w Mountain View.

Tam czeka już międzynarodowa komisja konkursowa, która wybierze laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Pula nagród w konkursie Google Science Fair obejmuje m.in. stypendium od Google o wartości 50 tys. dolarów, wyprawę na Wyspy Galapagos od National Geographic oraz wizyty w siedzibach Google, CERN czy LEGO.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018