czwartek, 22 marca 2018 r.

Styl życia - Plotki i ciekawostki

Zamek w Mosznej zamieni się w Hogwart

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 sierpnia 2014, 16:21
Autor: PAP Life

W piątek i sobotę bajkowy zamek w Mosznej, jedna z największych turystycznych atrakcji województwa opolskiego, zamieni się w Hogwart - szkołę magii i czarodziejstwa, do której chodził Harry Potter. Wśród atrakcji m.in. pokazy magii i iluzji czy lekcja eliksirów.

Fani niezwykłych przygód Harry'ego Pottera, bohatera słynnych książek Joanne K. Rowling, zastaną też w magicznym opolskim zamku z 99 wieżami i wieżyczkami prawdziwe podobno węże z domu Slytherin, będą mogli zajrzeć do sali wróżbiarstwa czy wziąć udział w lekcjach botaniki, a przed wejściem do zamku zaparkować swoją miotłę na specjalnie do tego przygotowanym parkingu dla mioteł.

Zobaczą też pojedynek na różdżki i spotkają bohaterów powieści - m.in. maga Dumbledore'a, profesora Severusa Snapa czy dobrodusznego Hagrida. Łukasz Kosiński z działu marketingu zamku w Mosznej zdradził PAP Life, że nawet kuchnia w piątkowy i sobotni wieczór będzie magiczna. W menu np. zupa z glonów, przystawki z dyni czy ulubiony napój uczniów Hogwartu - piwo kremowe.

Dodał, że pomysł na zorganizowanie takiej imprezy, w której mogą wziąć udział dorośli i dzieci, nie tylko pasjonaci przygód Pottera, pojawił się m.in. po tym, jak odwiedzający zamek w Mosznej turyści zaczęli go porównywać do magicznego Hogwartu.

Podróż do krainy wzorowanej na tej z książek J.K. Rowling zaplanowano w Mosznej na godziny wieczorne. Ci, którzy chcą ją przeżyć powinni się jednak wcześniej zapisać.

Zamek w Mosznej na Opolszczyźnie to jedna z największych turystycznych atrakcji regionu. Budowla przypomina tę z czołówki disneyowskich filmów. Ma 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Według jednej z legend, główny budowniczy zamku Franz Hubert Tiele-Winckler dopilnował, by wież było właśnie tyle, bo gdyby było ich sto, musiałby utrzymywać garnizon wojska. Według innej - ród miał 99 majątków i hrabia postanowił dać temu wyraz w liczbie wieżyczek.

Zamek powstał w połowie XVII w. Jego eklektyczna bryła składa się z odbudowanej po pożarze z 1896 r. barokowej części środkowej, neogotyckiego skrzydła wschodniego oraz skrzydła zachodniego w stylu neorenesansowym. Dzięki temu to jeden z najbardziej różnorodnych architektonicznie zamków w Polsce. Atrakcją w Mosznej jest też park z wielowiekowymi drzewami, stawami, mostkami, azaliami i rododendronami.

W zamku mieści się hotel, restauracja i kawiarnia, tuż obok stadnina koni. Zamek można zwiedzać z przewodnikiem. Wycieczka wiedzie m.in. przez zabytkową jadalnię, kawiarnię, byłą salę balową, oranżerię, gabinet hrabiego, do kaplicy. W ub. sezonie budowlę zwiedziło 80 tys. osób, w tym już przekroczono tę liczbę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Zamek w Mosznej
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje