Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Styl życia - Rozrywka

27 czerwca 2013 r.
18:05
Edytuj ten wpis

Paul McCartney w Polsce: Niemożliwe stało się możliwym!

0 1 A A
Tak Paul McCartney grał podczas pamiętnego tournee po Ameryce Północnej w 1976 roku<br />
Credit:<br />
 (Univ
Tak Paul McCartney grał podczas pamiętnego tournee po Ameryce Północnej w 1976 roku
Credit:
(Univ

McCartney przez długie 50 lat swojej kariery omijał z koncertami Polskę. Już wydawało się, że nie zaprezentuje się u nas nigdy. Jednak jego nowe tournee ma warszawski przystanek.
W sobotę 22 czerwca Macca da koncert na Stadionie Narodowym w Warszawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zespół The Beatles, z którym Paul McCartney zrobił wielką karierę i dla którego napisał hitowe kawałki "All My Loving”, "I'll Follow the Sun”, "The Long and Winding Road”, "Yesterday”, "Eleanor Rigby”, "Penny Lane”, "Hey, Jude” i "Let It Be”, wprawdzie nie grywał na żywo przez wszystkie lata swogo istnienia, ale robił to – salowo i plenerowo – wystarczająco długo (1960–1966), by słuchacze mocno dziwili się, że nie dotarł do Polski.

Stonesi, wielcy konkurenci McCartneya i S-ki, zagrali u nas w 1967 roku z przyjemnością. W związku z nieobecnością Beatlesów i preferencjami seksualnymi ich menedżera ukuto nawet taki żarcik, że Brian Epstein próbował znaleźć odpowiedni kontakt w Warszawie w sprawie koncertów, ale stracił zapał, kiedy przeczytał gdzieś, że w tym mieście nie ma ani ładnych chłopców, ani gejów. Doszedł do wniosku, że nie ma tu po co przyjeżdżać.

Sytuacja stała się jeszcze dziwniejsza po rozpadzie Czwórki z Liverpoolu. W latach 70., kiedy Paul McCartney liderował grupie Wings, koncertowanie w Polsce było już o wiele łatwiejsze i było sporo sposobów, okazji i możliwości, by u nas wystąpić. Polscy fani multiinstrumentalisty wyspecjalizowanego w grze na basie mieli z kolei świadomość, że ich faworyt raczej lubi scenę, bo stawał na niej ze Skrzydłami bardzo często, o czym można było usłyszeć i przeczytać z coraz bardziej otwartych na świat nadwiślańskich mediów.

Ale znowu ścieżki się nie przecięły. Teraz zwolennicy McCartneya mogą przynajmniej posłuchać przebojów "Hi, Hi, Hi”, "My Love”, "Jet”, "Let Me Roll It”, "Bluebird”, "Band on the Run”, "Magneto and Titanium Man”, "Silly Love Songs” i "Let ‘Em In” z właśnie wznowionej znakomitej koncertówki "Wings over America”. Dokumentuje ona trasę koncertową zespołu Wings po Ameryce Północnej w 1976 roku. To było jedno z największych wydarzeń rockowych połowy lat 70., podczas którego band wystąpił dla ponad 600 tysięcy fanów na 31 koncertach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Stosunki koncertowe Paul McCartney–Polska nie poprawiły się po rozwiązaniu Wings i przejściu artysty w fazę solową. O ile absencję w latach 80. można wytłumaczyć jeszcze bardziej skomplikowaną sytuacją w naszym kraju niż w poprzednich dekadach (choć warto pamiętać, że w tamtych czasach drogę do nas znaleźli m.in. Elton John, Tina Turner, Kraftwerk, Budgie, Metallica i Clif Richard), to nieobecność muzyka w latach 90. i przez ponad 10 lat XXI wieku jest zastanawiajaca.

I oto kiedy wielu polskich słuchaczy pewnie zapomniało, że ex-Beatle to wciąż koncertujący artysta i pogodziło się, że nie usłyszy u siebie na żywo w jego wykonaniu nie tylko hitów The Beatles i Wings, ale także żadnej z solowych pereł (np. "Another Day”, "Tug of War”, "Pipes of Peace”, "No More Lonely Nights”, "Spies Like Us”, "Press”, "Once Upon a Long Ago”, "My Brave Face”, "This One”, "Hope of Deliverance” i "Off the Ground”), ten 71-letni już facet pisze na swoim profilu fejsbukowym, że niebawem wystąpi w Polsce, jakby spełniło się jego marzenie. – Jestem szczęśliwy, że w końcu przyjadę do Polski, zawsze chciałem się tu znaleźć – zwierza się muzyk.

– Z całą pewnością będzie to wyjątkowy koncert – potwierdza Piotr Metz, dziennikarz PR3 i miłośnik twórczości The Beatles. – Widziałem kilkanaście koncertów McCartneya, miałem też dwukrotnie możliwość porozmawiania z nim osobiście. Za drugim razem przywitał mnie perfekcyjnie wypowiedzianym "cześć”. Chyba możemy więc liczyć na kolejne "cześć” – uśmiecha się Metz. – Nie spóźnijcie się! – prosi z kolei fanów sam gwiazdor.

Patron planety w Kosmosie nazwanej jego imieniem i nazwiskiem oraz posiadacz gwiazdy na Hollywood Walk of Fame wystąpi w Warszawie na Stadionie Narodowym 22 czerwca w ramach tournee po sześciu krajach zatytułowanego "Out There!”.

Da prawie trzygodzinny show na scenie 3,5-metrowej wysokości, przywiezionej przez 31 ciężarówek wraz ze sprzętem zawierającym m.in. 130 kolumn głośnikowych. – Paul przypomni nam przeboje The Beatles i Wings oraz swoje solowe hity – zdradza Piotr Metz, autor niedawnego wywiadu z artystą. – Może zaprezentuje też coś przygotowywanego na kolejny longplay. Tak czy inaczej wykona około 40 utworów – dodaje dziennikarz.

Sam McCartney, zapytany o to, dlaczego wystąpi w naszym kraju dopiero po 50 latach działalności artystycznej, w tym koncertowej, rozkłada ręce i mówi: – Naprawdę nie wiem, tak się po prostu poukładało. Mogę powiedzieć tylko tyle, że aby koncert gdzieś się odbył, musi zwykle harmonijnie zagrać bardzo wiele czynników organizacyjnych i innych. To bywa w niektórych przypadkach niemożliwe przez wiele lat, aż staje się niespodziewanie możliwe. (jsz)

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych