czwartek, 22 lutego 2018 r.

Styl życia

Krzywej Wieży w Pizie nie grozi zawalenie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 lutego 2013, 18:45
Autor: (PAP Life)

Krzywa Wieża w Pizie (EPA/FRANCO SILVI)
Krzywa Wieża w Pizie (EPA/FRANCO SILVI)

W Pizie tylko Krzywej Wieży nie grozi zawalenie - wynika z raportu, przedstawionego przez miejscowy urząd nadzoru nad zabytkami. Ich stan porównano do tego, co dzieje się w Pompejach, gdzie często w rezultacie braku konserwacji zawalają się kolejne mury.

"Sytuacja w Pizie nie różni się od tej w Pompejach; także w naszym mieście w każdej chwili może zawalić się jakiś zabytek" - ostrzegła cytowana przez włoskie media architekt Marta Ciafaloni z urzędu czuwającego nad stanem zabytków.

Z zadowoleniem odnotowano to, że jedna z fundacji w Pizie wyasygnowała 350 tysięcy euro na ratowanie kościoła rycerzy na Piazza dei Cavalieri, poważne zagrożonego przez wdzierającą się do niego wodę deszczową z dachu.

Jednak na liście zabytków, którym według konserwatorów grożą nieodwracalne szkody, są też inne obiekty dziedzictwa kultury i sztuki, między innymi kompleks dawnych budynków sakralnych Certosa di Calci.

"W Pizie chronicznie brakuje pieniędzy na konserwację i codzienne utrzymanie zabytkowych budynków" - ocenia Marta Ciafaloni. Jej zdaniem państwo włoskie całkowicie zapomniało o bogactwie artystycznym i historycznym tego miasta.

Na tle niszczejących zabytków najlepiej prezentuje się Krzywa Wieża, uratowana ponad 10 lat temu przed zawalaniem przez zespół specjalistów pod kierunkiem pochodzącego z Polski inżyniera Michele Jamiolkowskiego z Turynu. Profesor Jamiolkowski dał znanemu na całym świecie zabytkowi gwarancję na 300 lat.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje