Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2015

21 października 2015 r.
20:20

Michałkiewicz: Koalicja PiS z PO w Lubelskiem to był dobry rok

Autor: Zdjęcie autora toma łm
0 78 A A
Krzysztof Michałkiewicz w redakcji Dziennika Wschodniego Fot. AS
Krzysztof Michałkiewicz w redakcji Dziennika Wschodniego Fot. AS

To już ostatni czat przedwyborczy Dziennika Wschodniego. Dziś naszym gościem jest Krzysztof Michałkiewicz, przewodniczący lubelskiego PiS, "dwójka" na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 6.

Aktualizacja artykułu: 22 października 2015 r. 16:40
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

[ODŚWIEŻ]

14:17 - Dziękujemy za wizytę w naszej redakcji.

- Ja dziękuję za możliwość rozmowy na tematy ważne dla Polaków. Mam nadzieję, że będzie szansa na jej kontynuowanie.

14:02 - Jak niechęć PiS-u do uchodźców (także wypowiedzi pana prezesa, że mogą rozsiać epidemię chorób), ma się do nauki Kościoła, na którą tak często się powołujecie? Papież przecież prosił kraje o przyjmowanie islamskich uchodźców... 

- Pytanie jest trochę nie na temat, bo jak donoszą media, właśnie w ośrodku dla uchodźców w Belgii wykryto gruźlicę, co wywołało napięcie w kraju, który trudno oceniać jako negatywnie nastawiony do imigrantów. Sam byłem uchodźcą politycznym i mimo, że Australia zaprosiła mnie, to musiałem przejść szczegółowe badania przed wylotem do tego kraju. Tam nie ma w ogóle zarazków gruźlicy, dzieci nie są szczepione przeciwko tej chorobie i Australia bardzo pilnuje, żeby osoba z gruźlicą nie wjechała na jej teren. Zagrożenie epidemiologiczne, a niechęć do uchodźców to są dwie różne sprawy. Pan prezes Kaczyński w Sejmie bardzo zdecydowanie wypowiedział się o konieczności pomocy uchodźcom, którzy znaleźli się w obozach poza granicami Syrii. Dziś stało się to oficjalną polityką Unii Europejskiej.

13:56 - Proszę odnieść się do następującego faktu: pani Kruk kilka lat temu skompromitowała się publicznie w Sejmie. Taka osoba jest teraz jedynką na lubelskiej liście. Co muszą czuć wyborcy PiS? Czy to są te standardy, o których mówi prezes Kaczyński?

- To na pewno nie jest pytanie do mnie. Nie będę tego komentował.

13:49 - Jakie propozycje ma PiS dla kobiet w przedziale wieku 21-39? Konkretnie chodzi o to, czy przewiduje wprowadzenie zmian zmierzających ku zaprzestaniu dyskryminacji kobiet w wieku reprodukcyjnym na rynku pracy? Czy przewiduje zmiany idące w kierunku obowiązkowych urlopów ojcowskich, dzielonych z matką dziecka 50:50?

- W programie, który przedstawiliśmy kładziemy nacisk przede wszystkim na dodatki w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a na pierwsze w rodzinach o niskich dochodach. Oczywiście chcemy też ułatwiać godzenie pracy zawodowej z macierzyństwem i będziemy wdrażać te wszystkie pomysły, które będą służyć temu celowi. Problem demograficzny to w tej chwili najpoważniejszy problem, przed którym stoi nasz kraj i trzeba zrobić wszystko, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci.

13:46 - Istnieją programy walki z bezrobociem wśród absolwentów, jednak wiele osób 30+ czy 35+ również pozostaje bez pracy, bez szans na "załapanie się" na staże, które pozwoliłyby im zaprezentować się pracodawcom w praktyce. Jakie propozycje ma dla nich PiS?

- Narodowy Program Zatrudnienia, który przygotowaliśmy ma za zadanie tworzyć nowe miejsca pracy. Jego realizacja powinna ułatwić także tym osobom znalezienie zatrudnienia. Natomiast oczywiście najważniejszy jest rozwój gospodarczy. W naszym programie mówimy o wielu sprawach, które hamują ten rozwój w naszym kraju, a ich likwidacja powinna zagwarantować, ze Polska zacznie rozwijać się szybciej, co powinno odblokować tworzenie nowych miejsc pracy.

13:38 - Jako partia prawicowa, PiS jest za rodziną, ale przeciwko in vitro. Tymczasem problem niepłodności i bezpłodności w Polsce jest ogromny. M.in. trudna sytuacja ekonomiczna młodych ludzi powoduje, że decyzje o założeniu rodziny odkładane są na później (często grubo powyżej 30 roku życia). W jaki sposób PiS planuje wspierać małżeństwa walczące z niepłodnością?

- Jak wspomniałem, jestem posłem, który zajmuje się przede wszystkim polityką społeczną i zgadzam się z pytającym, że młodzi ludzie w Polsce mają wiele problemów z uzyskaniem dobrej pracy, mieszkania czy z założeniem rodziny. W Polsce mamy zjawisko niespotykane w innych rozwiniętych krajach, czyli „ubogich pracujących”, którzy kwalifikują się do świadczeń z pomocy społecznej mimo posiadania pracy. Prawo i Sprawiedliwość posiada Narodowy Program Zatrudnienia, który przewiduje wiele udogodnień dla młodych osób w zakładaniu działalności gospodarczej i podejmowaniu pracy, a dla przedsiębiorców zachętę do tworzenia miejsc pracy dla młodych osób. Proponujemy także program, który pozwoli młodym małżeństwom szybciej uzyskać mieszkanie. Uważam, że trzeba przede wszystkim rozmawiać i działać w kierunku likwidacji przyczyn, a nie tylko łagodzić skutki. Natomiast problem in vitro według PiS to głównie problem moralny związany z ochroną życia ludzkiego od poczęcia. Stąd dyskusja na ten temat dotyka podstawowych praw ludzkich i wyborów, które muszą dokonywać poszczególne osoby.

13:30 - Dlaczego mimo że PiS jest tak silny w okręgu (mówią o tym sondaże) to zawsze w województwie rządzi PO i PSL? Dlaczego Pan jako szef okręgu nie potrafił tak zmobilizować partii, aby wynik wyborczy dał PiS rządy w województwie?

- Przede wszystkim chciałem przypomnieć, że w roku 2006 w województwie rządziła koalicja Prawa i Sprawiedliwości z Platformą Obywatelską. To był dobry rok, bo wtedy zapadły decyzje o rozpoczęciu budowy portu lotniczego w Świdniku czy o rozpisaniu konkursu na budowę Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Niestety, premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak podjęli decyzję, że w każdym województwie musi rządzić koalicja PO-PSL i od tej pory, bez względu na wynik wyborów, koalicja rządząca w kraju wymusza także koalicje, które rządza na szczeblu regionalnym. Nie ma to wiele wspólnego z demokracją i wolą wyborców wyrażaną w wyborach samorządowych

13:26 - Z kim PiS wyklucza koalicję po wyborach?

- To wyborcy zadecydują, jak będzie wyglądał Sejm VIII kadencji i jakie koalicje będą w nim możliwe. Prawo i Sprawiedliwość walczy o to, aby wygrać te wybory, zdobyć większość i samodzielnie sformułować rząd. Tylko to jest gwarancją realizacji naszego programu.

13:21 - Ma pan jakieś ciekawe pomysły na inwestycje w Lubelskiem?

- Lubelszczyzna tak bardzo cierpi na brak miejsc pracy, że każda inwestycja jest ważna i ciekawa. Na pewno należy walczyć o budowę elektrowni przy kopalni w Bogdance, która wykorzystywałaby węgiel tam wydobywany. Potrzebujemy innowacyjnych przedsięwzięć w Lublinie, aby zapewnić dobre miejsca pracy dla absolwentów naszych lubelskich uczelni. Lubelszczyzna to region przede wszystkim rolniczy i oczekujemy na to, że produkty wytwarzane przez naszych rolników będą przetwarzane tutaj, a nie wysyłane poza granice województwa. Oczywiście ciągle czekamy na dokończenie rozpoczętych, albo zapowiadanych inwestycji. Myślę o trasach S-17 i S-19 i modernizacji linii kolejowej Lublin-Warszawa. Województwo lubelskie potrzebuje także szeregu nowych lub zmodernizowanych dróg lokalnych i na to także powinny znaleźć się pieniądze z budżetu państwa.

13:17 - Pierwsze pytanie: co pan w ciągu 8 lat zrobił dla regionu? Proszę krótko w punktach wymienić i oszczędzić czytelnikom odpowiedzi w stylu "głosowałem za", "rozmawiałem o", "rozmawiałem z". Poproszę o konkrety. 

- 10 lat to długi okres i trudno jest krótko opisać moją działalność. Na przełomie 2005 i 2006 roku byłem ministrem pracy i polityki społecznej w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Przez te pół roku udało się uchwalić kilka ważnych ustaw. Jedną z nich jest wsparcie gmin w zakresie dożywiania dzieci w szkołach i lubelskie gminy korzystają z tego do dziś. Przez te 10 lat byłem aktywnym członkiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, w tej kadencji pracuję także w Komisji Senioralnej. Te problemy socjalne, typu bieda, bezrobocie, samotna starość są szczególnie widoczne w województwie lubelskim, które jest jednym z uboższych w Polsce. Jesteśmy także trzecim od końca województwem, jeśli chodzi o wiek mieszkańców. Przedwczoraj dostałem podziękowanie od Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Środowiskowych Domów Samopomocy za ustawę, która weszła w życie w sierpniu, a którą przygotowałem jako projekt komisyjny w Podkomisji Stałej ds. Pomocy Społecznej, której jestem przewodniczącym. Projekt ten zagwarantował stabilne finansowanie dla tych ważnych instytucji. Byłem także jednym z wiceprzewodniczących Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego, a przez pół roku jego przewodniczącym. Uważam, że ten zespół wykonał ogromną pracę, żeby posłowie z Lubelszczyzny wspólnie walczyli o ważne sprawy dla naszego województwa na forum Sejmu. Wymienię tu m. in. sytuację w Bogdance, przejęcie puławskich Azotów, przetarg na śmigłowce wielozadaniowe, skuteczną interwencję w sprawie stworzenia stałego przejścia lotniczego na lotnisku w Świdniku czy przyspieszenie prac w sprawie budowy trasy S-17, co udało się osiągnąć wspólnym wysiłkiem mediów, parlamentarzystów i zorganizowanego nacisku opinii publicznej.

13:08 - Poseł Krzysztof Michałkiewicz jest już w naszej redakcji. Zapraszamy do zadawania pytań na forum poniżej albo na Facebooku

 

--

Czat z kandydatem do Sejmu rozpocznie się o godz. 13. Pytania do kandydata można wysyłać na adres maciuszczak@dziennikwschodni.pl, a także wpisywać w komentarzach do tego artykułu.

Pozostałe informacje

Julita po raz pierwszy poszła do gastronomii w wakacje, po 2 klasie technikum. W tym czasie dostawała jedynie 50 zł kieszonkowego od swoich dziadków
MAGAZYN

Pokolenie Z idzie do wakacyjnej pracy

Mogli wyjechać w góry, lub na Mazury. Albo leniwie spędzić wolny czas przed komputerem. Zdecydowali się jednak na dodatkowy zarobek. Pieniądze wraz z wiekiem coraz bardziej są potrzebne, a w roku szkolnym nie każdy może w końcu dorobić

Marcin Pigiel zdobył w Świdniku swoją ósmą ligową bramkę

Podlasie wygrało z Avią w Świdniku. „Nie mogli znaleźć na nas sposobu”

Dwie porażki na koniec sezonu zanotowali piłkarze Avii Świdnik i zakończyli sezon 23/24 na czwartym miejscu w tabeli. W ostatniej kolejce żółto-niebiescy musieli uznać wyższość Podlasia Biała Podlaska, z którym przegrali 0:1. Goście zgarnęli komplet punktów mimo że od 55 minuty grali w dziesiątkę

Tomasz Złomańczuk wcześniej pracował właśnie w Chełmiance, w której dodatkowo zagrał jego syn Marcel

Orlęta Spomlek zakończyły sezon remisem w Chełmie, wyjątkowy mecz trenera Złomańczuka

Na koniec sezonu Orlęta Spomlek przerwały serię porażek. Drużyna Tomasza Złomańczuka zremisowała na wyjeździe z Chełmianką 2:2, chociaż jeszcze w 86 minucie przegrywała 0:2.

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin
Zdjęcia
galeria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin

III Pielgrzymka papieża Jana Pawła II w Polsce odbyła się między 8 a 14 czerwca 1987 roku. Papież w ciągu siedmiu dni odwiedził: Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź.

Weekend z Modelkami
foto
galeria

Weekend z Modelkami

W ubiegły weekend w lubelskim klubie Helium wystąpił girlsband - Modelki, który tworzą: Aga, Zuza i Ula. Wylansowały takie hity jak: ”On Me”, ”Modelki”, ”Chyba że z Tobą”. Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu
Zdjęcia
galeria

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu

XVIII Festyn Sławin na sportowo - olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu odbył się w sobotę w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie. Było gwarno i radośnie.

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie będzie współpracowała z Uniwersytetem w Daugavpils, jednym z najważniejszych ośrodków akademickich na Łotwie.

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz
galeria

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz

Tylko 10 biegów, ale pewna wygrana Orlen Oil Motoru nad ZOOleszcz GKM Grudziądz. Piątkowy mecz przerwały intensywne opady deszczu. Jak spotkanie rozegrane w nieco szybszym niż zwykle tempie podsumowali jego bohaterowie?

Iga Świątek po raz czwarty wygrała turniej French Open

Godzinka gry wystarczyła, Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa po raz czwarty

Nie było niespodzianki w finałowym meczu wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Iga Świątek, jak w większości poprzednich spotkań nie dała szans rywalce. W sobotę rozbiła Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym
Zdjęcia
galeria

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym

Eko Piknik już po raz czwarty zagościł na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim. Uczestnicy najpierw wspólnie posprzątali okolicę, a następnie brali udział w grach, zabawach i pokazach.

Lewart Lubartów w sobotę zapewnił sobie awans do III ligi

Lewart Lubartów wraca do III ligi!

Lewart nie zmarnował szansy. W sobotę drużyna Grzegorza Białka pokonała Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do III ligi. Ostatni raz na tym poziomie zespół z Lubartowa występował w sezonie 2020/2021.

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Sprzed siedziby starostwa powiatowego w Puławach na 35-km rowerową wycieczkę w niedzielę wyruszą setki miłośników dwóch kółek. W programie ognisko, grill i losowanie upominików. Cel - zalew za Matygami i rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Start o godzinie 9.

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

Sonda: Jak oceniasz wyniki wyborów parlamentarnych?

Liczba głosów: 5120
53.59%
Nie jestem zadowolony
42.42%
Jestem zadowolony
3.98%
Nie mam zdania

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!