poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Wybory

Czytelnik: Pańska partia zadłużyła Lublin. Włodzimierz Karpiński odpowiada

Autor: toma, łm

Ostatnia aktualizacja: 21 października 2015, 11:20

Dzisiaj gościem redakcji Dziennika Wschodniego jest poseł Włodzimierz Karpiński, przewodniczący lubelskiej Platformy Obywatelskiej.

[ODŚWIEŻ]

11:16 - To było ostatnie pytanie. Dziękujemy naszemu gościowi za udział w czacie.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za możliwość kontaktu z Czytelnikami. Dziękuję Państwu za zainteresowanie. To świadczy, że sprawy publiczne nie są Wam obojętne, a to jest istota dobrych wyborów. Polityka to roztropna troska o dobro wspólne i każda inspiracja z Państwa strony do działalności publicznej jest bezcenna. Dziękuję Państwu i redakcji za stworzenie takiej możliwości i zapraszam na wybory.

11:12 - Czy jest szansa na umieszczenie w Lublinie jakiejś ważnej instytucji, która wzmocniłaby nas i pokazała, że nasze miasto jest naprawdę miejscem szczególnej współpracy pomiędzy Unią a Wschodem? Czy władze rządowe mogą nam jakoś pomóc?

- Oczywiście, ze trzeba się o to starać i decentralizacja władzy powinna realizować się nie tylko przez samorządy, ale też poprzez decentralizację instytucjonalną. Mogę przypomnieć, że siedziba PGE Dystrybucja jest w Lublinie także dzięki moim staraniom. Sąd elektroniczny również ma swoją siedzibę w Lublinie i myślę, że to jest dobry kierunek. Co do obszarów, które mogłyby być bardzo interesujące z punktu widzenia Warszawy, a wykorzystujące potencjał Lubelszczyzny i Lublina, to na pewno sprawy dotyczące budowania relacji ze Wschodem. Tutaj jest duże pole do popisu, bo Unia Europejska coraz częściej w sprawach Wschodu bierze pod uwagę polski głos. Z kolei polski głos wykuwa się w dużej mierze m.in. w naszym województwie.

11:03 - Czy jesteśmy bezpieczni jako mieszkańcy regionu leżącego obok Ukrainy? Czy imigranci z Syrii nie powinni być wspierani w swoim kraju, a nie sztucznie włączani w społeczeństwo polskie? W jaki sposób zamierzacie poprawić stan bezpieczeństwa państwa i naszej Lubelszczyzny?

Dzisiaj nasza wschodnia granica jest granicą Unii Europejskiej i sprawność naszych pograniczników jest bardzo wysoko oceniana w Brukseli. Gdyby tak dobrze działały służby na południu Unii Europejskiej, nie mielibyśmy problemu z uchodźcami w takiej skali. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, niewątpliwie trzeba starać się o zorganizowanie w ramach NATO dużego, najlepiej wielonarodowego garnizonu na terenie Lubelszczyzny. To oprócz dobrze strzeżonej granicy radykalnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa i ma także wymiar psychologiczny dla ewentualnych pomysłów, chcących zdestabilizować sytuację w regionie. Jeśli chodzi o uchodźców, mamy tu dwa aspekty sprawy, które powinny być rozwiązywane równolegle. Pierwszy, polityczno-gospodarczy i tu zgadzam się, że trzeba dążyć do rozwiązań, które stabilizowałyby sytuację w północnej Afryce, w szczególności w Syrii. Trzeba również zrealizować program wsparcia Turcji, na terenie której są obozy dla uchodźców afrykańskich. Drugi aspekt w wymiarze moralnym: czy możemy nie pomóc biednej matce, która dramatycznie ucieka przed śmiercią? Wydaje mi się oczywiste, że trzeba starać się na to pytanie odpowiedzieć twierdząco. W takim wypadku powinno się pomóc każdemu, kto się znajdzie w takiej potrzebie. Podkreślam, że te działania trzeba podejmować równolegle.

10:54 - Polecony przez Pana na czlonka Zarządu Województwa Paweł Nakonieczny (też z Puław) stwierdził, że lubelskie uniwersytety prezentują afrykański poziom. Dlaczego politycy PO wyrazają się tak pogardliwie o naszym regionie?

- Po pierwsze zarząd województwa wybierany jest przez sejmik. Odsłuchałem wystąpienia marszałka Nakoniecznego na kongresie w Białymstoku, rozmawiałem także z innymi uczestnikami debaty i prawdę mówiąc, mamy do czynienia z kolejną manipulacją, gdyż Nakonieczny przytaczał ranking uczelni zbudowany przez niezależnych w tej sprawie analityków. Rankingi są różne i nie mamy na nie wpływu. Patrząc na rozwój Uniwersytetu Medycznego czy UMCS i innych uczelni w mojej opinii oczywistym jest, że dobre kształcenie na nich ma potwierdzenie na rynku pracy, bo ich absolwenci są pożądani przez pracodawców w różnych dziedzinach. Ja uważam, że jednym z atutów województwa lubelskiego jest jego siła intelektualna, zogniskowana w świecie akademickim. Dzisiaj jest ważne, aby ten potencjał był wprzęgnięty do polskiej gospodarki. Stąd też programy, które mają finansować transfer wiedzy do gospodarki są bardzo widoczne na poziomie centralnym, jak też w Regionalnym Programie Operacyjnym. Czas skończyć z konkurencyjnością gospodarki poprzez niskie płace na rzecz komercjalizacji wiedzy w gospodarce i wysokokwalifikowanych miejsc pracy i przetworzonych produktów.

10:45 - Pańska partia zrobiła z Lublina kwintesencję zadłużenia. Jak zamierzają Państwo promować ten sukces? Niewielu obywateli wie, że ich miasto jest na pierwszym miejscu, a nasze województwo przoduje na liście najbiedniejszych w Europie Wschodniej

Jak Lublin się rozwija, widać gołym okiem. Ja mogę tylko potwierdzić, że w różnych miastach wojewódzkich wielokrotnie słyszałem opinie czy to zazdrosne, czy wyrażane z uznaniem, że Lublin w ostatnich latach w wielu wymiarach wstąpił na podium najszybciej rozwijających się miast wojewódzkich w Polsce. To słyszałem w rozmowach z prezydentami Warszawy, Wrocławia, Gdańska i to oczywiście cieszy. Jak rozumiem, pytanie dotyczy zadłużenia i odpowiedź może być tylko jedna. Mądre zarządzanie to także mądre zarządzanie możliwościami finansowania rozwoju. Wykorzystanie wszystkich strumieni środków pomocowych, dotacji i środków unijnych, a Lublin jest tu jednym z liderów (ponad 11 tys. zł na mieszkańca) jest nie lada sztuką i chwała za to prezydentowi, ze tak sprawnie organizuje finansowanie rozwoju stolicy regionu. Co do województwa, to już dawno nie jest ono najbiedniejszym regionem w Unii Europejskiej, ale jeszcze mamy wiele do nadrobienia, stąd dobre wykorzystanie środków europejskich, budowa infrastruktury (np. szerokopasmowego internetu) powodują, ze będziemy się dalej rozwijali jako województwo.

10:38 - Jest pan chemikiem i Puławskie Azoty są panu dobrze znane. Ostatnio pani Kruk odwiedziła Puławy i na konferencji prasowej oświadczyła, że budowa elektrowni gazowej to chybiona i nieopłacalna inwestycja. Jakie jest pana opinia na ten temat?

-  Mam taką zasadę, ze nie wypowiadam się na tematy, na których się nie znam i polecałbym to samo także innym politykom. Azoty Puławy nigdy w przeszłości nie miały takiego planu inwestycyjnego jak dzisiaj, zatwierdzonego przez wszystkie władze korporacyjne koncernu, na 2,2 mld zł, z czego połowa na elektrownię. Jej realizacja musi być opłacalna, bo inaczej nie zostałaby zatwierdzona przez organy nadzorcze, a instytucje finansowe nie zgodziłyby się finansować nierentownego projektu. To jest odpowiedź, że ten model elektrowni jest rentowny. Warto dodać, że zakłady w ten sposób budują swoje bezpieczeństwo produkcji, bo cały czas będą utrzymywały kotły na węgiel (z Bogdanki) i w ten sposób będą niezależne energetycznie, stabilizując ceny energii dla własnych potrzeb, a nadwyżkę sprzedając na rynek. Biorąc pod uwagę niepewność polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Z mojego punktu widzenia budowa elektrowni gazowej jest bardzo racjonalną decyzją.

10:30 - Prowadzę firmę informatyczną. Składam oferty do urzędów, szpitali, firm i zachodzę w głowę, dlaczego to co w firmie zrobią 2 osoby, w urzędzie musi robić 10. Przecież to tylko sztuczne tworzenie etatów. Kiedy rząd zacznie realnie ograniczać administrację, dlaczego nikt tego nie kontroluje, a urzędników przybywa? Może gdyby Ci ludzie zaczęli być przedsiębiorcami to w naszej gospodarce działoby się lepiej?

- W pełni zgadzam się z opinią wyrażoną w ostatnim zdaniu. Sam prowadziłem małą firmę, pracowałem w prywatnych spółkach, wspóltworzyłem pierwszy na Lubelszczyźnie inkubator przedsiębiorczości dla małych i średnich firm i to doświadczenie jest dla mnie jednym z najcenniejszych. Małe i średnie firmy przez lata stworzyły wielkość gospodarki w Ameryce. Podobnie powinno dziać się w Polsce. Dlatego miliony euro (prawie 350 w przypadku woj. lubelskiego) ze środków unijnych są przeznaczane na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Ich rozwój to nie tylko wzmacnianie gospodarki, ale także ma to walor wychowawczy, bo syn patrząc jak ojciec ciężko pracuje w swojej firmie na jego nowy rower, uczy się szacunku do pracy. Natomiast na całym świecie narzeka się na administrację. Ja w swoim resorcie miałem plan redukcji zatrudnienia między 5 a 10 proc. rocznie, który zrealizowałem skutecznie. W skali makro na pewno jest to jedno z ważniejszych wyzwań dla nowego rządu. Jeszcze raz zgadzam się, że urzędnik, który kiedykolwiek prowadził działalność gospodarczą, na pewno będzie efektywniejszy i bardziej przyjazny.

10:24 - Czy odwolanie z zarządu giełdy w Elizówce prezesów Nowaka i Janczarka przez ministra skarbu z PO pokazuje ze Pan już niewiele może w centralnych władzach PO. Przecież to Pan, gdy był ministrem skarbu ich rekomendował i promował. Czy ich odwolanie na parę dni przed wyborami w atmosferze skandalu nie pokazuje że był Pan złym ministrem skarbu?

Myślę, ze komentarze na temat mojej działalności ministerialnej są powszechnie dostępne i raczej są pochlebne. Mogę dać przykłady uratowania LOT-u, Stoczni Gdańskiej, budowania silnych marek, o których mówiłem wcześniej, uratowania kilkunastu miejsc pracy w firmie Polimex, budowę najnowocześniejszych w Europie bloków energetycznych w Kozienicach, Opolu i Jaworznie. Żeby te procesy przebiegały sprawnie, nie legitymacja partyjna, a kompetencje decydowały o doborze współpracowników. Co do przypadku Elizówki, trudno mi powiedzieć więcej, niż to co jest w komunikacie Ministerstwa Skarbu Państwa. Wyznaję zasadę, że jak się kończy określoną działalność czy misję, to nie powinno się wtrącać w działalność następców. Decyzją w tej sprawie jestem zaskoczony.

10:16 - Ostatnio dało się zauważyć wzmożoną aktywność kandydatów w Bogdance. Większość z nich wyraża niezadowolenie z fuzji kopalni z Eneą. Czy ich obawy są uzasadnione, czy jest to zwykła troska przedwyborcza?

Mam to szczęście, że jeszcze przed moją działalnością w Sejmie współpracowałem z Bogdanką i zawsze oceniałem tę firmę jako bardzo dobrze zorganizowaną, z mądrym zarządzaniem i bardzo kompetentną załogą. Przez lata działalności publicznej także spotykałem się z przedstawicielami zarządu i ze stroną społeczną wsłuchując się w ich problemy i starając się pomagać w ich rozwiązywaniu. Nie chce oceniać, co zrobili inni kandydaci, ale na pewno kampania ma swoje prawa i jedni straszą różnymi kataklizmami, żeby zogniskować uwagę na sobie, inni obiecują gruszki na wierzbie. Ja uważam, że potrzebny jest zdrowy rozsądek. A zdrowy rozsądek w tym wypadku podpowiada, że Bogdanka zyskuje jeden z największych koncernów energetycznych jako partnera biznesowego i kapitałowego. To stwarza oczywistą szansę na rozwój Bogdanki na dalsze pola wydobywcze, jak również perspektywę zbudowania elektrowni opalanej węglem z Bogdanki w okolicach Łęcznej. To jest wymiar rozwoju regionalnego, rozwój firmy i miejsc pracy dzięki temu sojuszowi biznesowemu. W wymiarze ogólnym jest to przykład budowy silnego i stabilnego bezpieczeństwa energetycznego państwa w oparciu o lubelski węgiel

 

10:15 - To że PiS wygra wybory jest raczej oczywiste. Ale załóżmy hipotetycznie, że powstałaby koalicja antypisowska, czy przyjąłby pan ewentualną propozycję ponownego objęcia urzędu ministra skarbu?

- W działalności publicznej jestem dla idei, bo z niejednego pieca chleb jadłem. 25 lat temu pracowałem jako robotnik w Londynie, prowadziłem własną działalność gospodarczą, byłem samorządowcem, wprowadzałem na giełdę poważną firmę z Lubelszczyzny, ale doświadczenie ministra skarbu jest bardzo cenne dla mnie, bo łączyło ideę działalności publicznej z budową silnej polskiej gospodarki, co leży mi na sercu. Wartość spółek skarbu państwa notowanych na giełdzie tylko w 2014 roku wzrosła o 2,5 mld zł. To zaprzecza tezie o wyprzedaży „sreber narodowych”. Spółki takie jak KGHM, PZU, Azoty, Orlen, PGNiG są bardzo stabilnymi pracodawcami, wprowadzają produkty innowacyjne, swoją działalnością gospodarczą przekraczają grancie kraju i kontynentu, tym samym budują swoje silne marki z flagą biało-czerwoną, a przez to promują nasz kraj. Jeśli mógłbym w jakikolwiek sposób się do tego przyczynić i byłyby stworzone ku temu warunki, to jest to bardzo zaszczytne zadanie i wyzwanie.

10:03 - Nie możemy nie zacząć od pytania o cytat z afery taśmowej, w którym powiedział pan „ch… z tą Polską Wschodnią”. Na naszym forum pojawia się wiele komentarzy na ten temat. Może raz jeszcze odnieść się pan do tych słów?

- Rok temu wyraźnie oświadczyłem, ze w taki bardzo dosadny sposób określiłem jedną z koncepcji rozwoju regionalnego kraju, która zakładała koncentrowanie się polityki państwa na silnych ośrodkach miejskich i przemysłowych. W bardzo dosadny sposób określiłem tę koncepcję, która omijała potencjał terenów biedniejszych i historycznie doświadczonych, jak Polska Wschodnia. Przytaczany cytat jest opacznie interpretowany przez moich adwersarzy politycznych i kolportowany i wynika to z cynicznego wyrachowania albo ze złej woli. Dosadność określenia podkreśla mój zdeterminowany sprzeciw wobec realizacji takiej polityki. Dowodem na to są moje działania, przykładowo podniesienie strumienia pieniędzy dla lubelskiego NFZ, realizacja Programu Rozwój Polski Wschodniej czy uchwalony przez rząd program Polska Wschodnia, rozszerzenie działalności specjalnych stref ekonomicznych w Lublinie, Rejowcu, Łukowie czy Puławach i wspieranie rozwoju przemysłu poprzez niebywałe w historii zatwierdzenie planów inwestycyjnych dla Grupy Azoty w Puławach (2,2 mld zł), znalezienie dobrego inwestora dla Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku czy wspieranie od początku mojej działalności publicznej rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka”. Są też mniejsze, ale symboliczne przedsięwzięcia jak wsparcie z rezerwy rządowej budowy nowej szkoły w Kazimierzu Dolnym czy rozwój infrastruktury drogowej (S17, S19, S12, „schetynówki”). Reasumując, podkreślam, że jest to albo wynikające ze złej woli albo cyniczne manipulowanie przy interpretacji tej wypowiedzi, której sens był dokładnie odwrotny. Za język przeprosiłem i przepraszam i cieszę się, że m.in. dzięki mojemu zdecydowanemu sprzeciwowi takie koncepcje nie weszły w życie.

10:02 - Rozpoczynamy czat z Włodzimierzem Karpińskim, byłym ministrem skarbu.

---

Pytania do kandydata prosimy wysyłać na adres maciuszczak@dziennikwschodni.pl, a także wpisywać w komentarzach do tego artykułu.

W czwartek o godz. 13 będziemy gościć posła Krzysztofa Michałkiewicza, lidera Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie.

hania
Czaja
Gość
(124) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

hania
hania (23 października 2015 o 21:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dla wszystkich nie czytatych ale piszących niesamowite bzdury troli... słuchowisko co naprawdę powiedział Karpiński.

https://www.youtube.com/watch?v=TXMxFBYr4OI

Rozwiń
Czaja
Czaja (23 października 2015 o 11:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Trole z PO wy nie POtraficie napisać takiej listy na PiS bo nic nie wiecie. Za kase piszecie to co wam Karpinski na kartce nabazgrał.
KARPIŃSKI jest na LIŚCIE HAŃBY PO
1. Mucha która zostawiła męzowi dzieci i uciekla z Lublina do milionera z Warszawy ale jej malo i chcę aby ją "ubogacali muzułmanie"
2. Karpiński co mówił "ch...j z tą Polską Wschodnią" i dotrzymał słowa - podporządkował Azoty w Puławach firmie Azoty Tarnów a Mostostal w Pulawach "sprywatyzował" czyli jego kumple i kumpelki tam biorą kasę
3. Gąsior-Marek "bukietowa" która mówi w wywiadzie że potrafi coś załatwić czyli przyznała się do korupcji politycznej. I obiecuje ludziom pracę. Czy pracę przy wręczaniu kwiatów ważniejszym posłom np. Grabarczykowi i Bernatowi
4. Wilk co z szacunku do ludzi nie otwierał kopert w których nosił łapówki dla burmistrza Kraśnika Czubińskiego
5. Bancerz co żyje z dotacji unijnych które rozdaje koalicja PO - PSL
6. Wcisło co dostała setki tysięcy zł odszkodowania za utratę zdrowia po wypadku samochodowym mówiąc, że jest chora a cały czas pracowała jako radna i brała dietę
7. Lisowska radna w sejmiku której firma sprzedawała materialy urzędom podległym sejmikowi poprzez inne firmy
8. Białowąs co jak był bezrobotny to zatrudnił go Zuk i za nic nie robienie dostawał parę tysięcy.
9. Pożak któremu tak się dziwnie sklada niedawno wypuszczono z aresztu syna który po pijanemu spowodował śmiertelny wypadek drogowy.
10. Wasilewski co nic nie budując zadlużył Lublin na 400 mln zl.
A jak ktoś wie coś o innych to niech wpisuje[/quote]

Tyle że to są brednie bez pokrycia w faktach, tak samo jak te wszystkie tzw. listy prawdy krążące w internecie i bezmyślnie przeklejane. Mostostal opisany wyżej, można sobie poczytać z pierwszej ręki, z Azotami wiadomo jaka jest sytuacja, nie ma mowy o podporządkowaniu skoro Puławy wchodzą w skład grupy chemicznej, reszta zarzutów to już w ogóle bzdury i pomówienia ludzi o łapówki, nic nie robienie (?) i tak dalej. Masz dowody na to to leć do prokuratury czy na policję, a jak nie to przestań zaśmiecać forum.

Rozwiń
Gość
Gość (23 października 2015 o 08:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie ma ludzi nie zastąpionych.Niech PIS sprawdzi co było dobrze zrobione . Klakierzy niech odpoczną na 4 lata OSIEM LAT rządów wystarczy . Wszędzie potrzebny jest umiar
Rozwiń
Gość
Gość (22 października 2015 o 23:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciech dostał się w polskie ręce, to duzo lepiej niz w rosyjskie. A ze sprzedaz byla oficjalna i transparentna, kazdy z nas mogl kupic tyle akcji ile zechcial wiec temat jest mega sztucznie rozdmuchiwany w nadziei na efekt przedwyborczy
Rozwiń
Gość
Gość (22 października 2015 o 18:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe, co ma do powiedzenia na temat prywatyzacji Ciechu? Może będą jakieś przecieki z prokuratury?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (124)

Pozostałe informacje

SONDA
Liczba głosów: 5120

Jak oceniasz wyniki wyborów parlamentarnych?

42.42 %
Jestem zadowolony
53.59 %
Nie jestem zadowolony
3.98 %
Nie mam zdania
Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!