Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum artykułów

Ekologia nasza powszednia

Ekologia nasza powszednia

Kiedyś to było jednak inaczej. Tzw. „ekolodzy” to była jakaś nieco egzotyczna, nieznana grupa zapaleńców, którzy przykuwali się do drzew, oblewali farbą kobiety ubrane w futra i żywili się najpewniej tylko tym, co samo spadło z drzew. Walczyli o jakieś odległe zwykłym zjadaczom chleba sprawy. No ale to było dawno temu i nieprawda. Dziś, chcąc nie chcąc, ekologiem (i to z dumą w głosie!) nazywa się już niemal każdy. Skąd ta zmiana?

Do you speak Unia?

Do you speak Unia?

W biblijnej wieży Babel różnorodność językowa nie kojarzy się dobrze - to właśnie fakt, że budowniczy przestali móc porozumiewać się ze sobą i zaczęli mówić różnymi językami sprawił, że ta monumentalna budowla nie została ukończona. Szczęśliwie, przyszło nam żyć we współczesności, a nie w czasach biblijnych i dziś już wielojęzyczności nikt nie kojarzy z karą, ale raczej z wartością i zaletą Unii Europejskiej. Wielojęzyczność jest bowiem naszym bogactwem i częścią tożsamości kulturowej, którą Europa chroni i do zachowania której przykłada szczególną wagę

7 lat minęło...jak jeden dzień

7 lat minęło...jak jeden dzień

O tym, że czas płynie nieubłagalnie szybko i lata mijają jak miesiące, a czasem i tygodnie, przekonał się zapewne każdy z nas. Sam nie raz przyłapałem się na tym, że wydawało mi się, że jeszcze niedawno np. szykowałem się do świąt Bożego Narodzenia, a tu już żona zaczyna piec wielkanocne baby i mazurki. Podobnie rzecz się ma na poziomie polityki. Bo czy nie pamiętają Państwo jakby to było wczoraj, gdy rząd PO-PSL, po wielomiesięcznych negocjacjach ogłosił ogromny sukces: 82 mld euro z unijnej polityki spójności na projekty inwestycyjne dla Polski. Tymczasem było to już niemal 5 lat temu! A że unijny budżet planowany jest w perspektywie siedmioletniej, w Brukseli praca wre już nad nowymi rozporządzeniami, które ustalą priorytety inwestycyjne i zasady wydatkowania na kolejne lata, 2021-2027