CGK-hp

Jacek Dehnel opowie o grozie w fotografii

Dodano: 18 czerwca 2016, 19:49
Autor: Damian Drabik

fot. materiały organizatora / z kolekcji Jacka Dehnela
fot. materiały organizatora / z kolekcji Jacka Dehnela

We wtorek, 21 czerwca o godz. 18 w Centrum Kultury odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Fotografia w dialogu". Tym razem pisarz Jacek Dehnel i fotografik Marcin Sudziński opowiedzą o fotografiach grozy, losu i cierpienia.

– W swoich początkach fotografia pokazywała świat „wyczyszczony”. Szlachetne panie i panowie w odświętnych ubraniach, upozowani na tle kolumny i kotary, niczym na oficjalnych portretach. Piękne pejzaże[...], wzniosłe, starożytne budowle. Szybko jednak okazało się, że do tego rajskiego królestwa, jak do pałacu księcia Siddharthy, przesącza się cierpienie i groza. Fotografia naukowa zaczęła zapisywać choroby i deformacje ciała, uwieczniano nie tylko generałów w galowych mundurach, ale i zwłoki na polach bitew, egzekucje czy spalone miasta, poszukiwania etnograficzne objawiły, chcąc czy nie chcąc, bezmiar biedy europejskiej wsi – piszą organizatorzy w kontekście tematu spotkania.

W czasie spotkania zaprezentowana zostanie wystawa pokazująca kilkadziesiąt powstałych w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku zdjęć z kolekcji pisarza Jacka Dehnela. Zwraca uwagę na różnorodność przedstawień, które budzą w nas sprzeczne uczucia fascynacji i odrazy: od fotografii medycznych, przez policyjne, reportażowe, aż po zdjęcia amatorskie.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna