CGK-hp

Dzisiaj możesz wysłać list do Henia

Dodano: 19 kwietnia 2016, 11:36
Autor: reda

Dziś, między godz. 12 a 14 przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 (wejście do Banku PKO S.A.) w Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości będzie można brać udział w corocznym projekcie artystyczno-edukacyjnym „Listy do Henia”.

– Celem projektu jest ukazanie zagłady lubelskich Żydów, na przykładzie losów jednego dziecka. W miejscu, gdzie zostało wykonane ostatnie zdjęcie Henia w 1939 roku wszyscy będą mogli wysłać list adresowany do Henia Żytomirskiego, wrzucając go do skrzynki pocztowej Teatru NN. Poprzez ten indywidualny gest młodzi ludzie wydobywają konkretną osobę z bezimiennej liczby Żydów zamordowanych w czasie Holokaustu – tłumaczą organizatorzy dzisiejszej akcji.

O godz. 13 i 14 wyruszą uczestnicy spaceru edukacyjnego prowadzącego szlakiem miejsc związanych z życiem chłopca.

Henio Żytomirski pochodził z lubelskiej zasymilowanej rodziny żydowskiej. Kiedy wybuchła II wojna światowa, miał 6 lat. Dzięki zachowanemu albumowi rodzinnemu poznajemy życie Henia i jego bliskich do czasu Zagłady. Historia Henia oraz rodziny Żytomirskich została odtworzona przez Netę Żytomirską-Avidar – kuzynkę Henia, córkę Leona Żytomirskiego (stryja Henia), który wyemigrował z Lublina do Palestyny tuż przed wojną.

Czytaj więcej o: Listy do Henia
Gość
Gość
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 kwietnia 2016 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe czy Dziennik wie, że rodzina Henia była syjonistami? Czyli żydowskimi ONRowcami, na których tak ochoczo pluje w innym miejscu:) Ironia losu Dzienniku:)
Rozwiń
Gość
Gość (20 kwietnia 2016 o 07:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam wrażenie, że podczas ostatniej wojny to zabijano tylko i wyłączenie ludzi narodowości żydowskiej. Jestem ciekawa czy ktoś podobną akcję zafunduje pamięci Polaków.
Rozwiń
Gość
Gość (20 kwietnia 2016 o 06:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie moge nawet sobie wyobrazić, jak wielka szkoda, że te 5-cio, 6-cio letnie dzieciny musiały tego strasznego okrucieństwa doświadczyć. Aż mnie ciarki na samą myśl przechodzą jak cierpienie które na nich spadło zrujnowałem zapewne piękne życie, jakie mogło by ich spotkać. I po co to wszystko było? Dla zapędów jednego skurwysyna o imieniu Hitler który wymyślił chorą ideologię unicestwienia narodów i pozostawieniu przy życiu tylko jednego - Niemców. Teraz tez to się dzieje i pora może na jakąś refleksje w temacie.... a mamy przecież XXI wiek.
Rozwiń
Gość
Gość (19 kwietnia 2016 o 21:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy zorganizujecie taką akcję ku pamięci tysięcy polskich dzieci wymordowanych przez ukraińskich bandytów na Wołyniu?
Rozwiń
4766
4766 (19 kwietnia 2016 o 19:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Rodacy! Czcimy pamięć pomordowanych Żydów(to piękne i chwalebne), organizujemy festiwale kultury żydowskiej, wybudowaliśmy w Warszawie muzeum Żydów Polskich, a zapominamy o Ofiarach naszego Narodu. Przypomnę tylko o największych zbrodniach , że podczas II wojny światowej niemiecki okupant spacyfikował i wymordował mieszkańców ponad 800 polskich wsi i miasteczek, w czasie trwania powstania warszawskiego śmierć poniosło 200 000 warszawiaków(cywilów), w Oświęcimiu i na Majdanku łącznie zamordowano ponad 150 000 Polaków, INTELIIGENZAKTION=kolejne 100 000 zamordowanych Polaków. Z drugiej strony zapominamy o 2 000 0000 naszych obywateli których pochłonął sowiecki okupant na wschodzie o łagrach Syberii i wywózkach na kazachskie stepy.... Ludzie ogarnijcie się w końcu i pamiętajcie, że to NIEMCY rozpoczęli wojnę i mordowali Żydów i z całym szacunkiem dla narodu Wybranego My Polacy nie mamy za co się kajać.

aleś się napiął 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

CGK - aplikacja mobilna