Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

22 lipca 2019 r.
7:18

Jarmark Jagielloński 2019 od 16 do 18 sierpnia w Lublinie [program]

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A

Już po raz 13. Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem w Lublinie wypełnią tradycyjna muzyka, taniec i rzemiosło. Organizowany przez Warsztaty Kultury Jarmark Jagielloński przyniesie moc atrakcji. Nie tylko będzie można poznać sztukę ludową najlepszych rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej i żywą tradycję, ale też uczestniczyć w fascynujących koncertach i spotkaniach. Tegoroczna edycja święta kultury ludowej odbędzie się w dniach 16-18 sierpnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Historia i tradycja

Jarmark Jagielloński na stałe zapisał się już w kalendarzu wydarzeń kulturalnych w Lublinie. Organizowana od 13 lat przez Warsztaty Kultury impreza swoimi korzeniami sięga XV- i XVI-wiecznych Jarmarków Lubelskich, słynących na całą Rzeczpospolitą a nawet Europę. Lublin odwiedzali kupcy z najodleglejszych stron Europy i świata.

Twórcy współczesnej inicjatywy łączą tradycję historyczną Jarmarków z wymianą kulturalną i gospodarczą. Tradycyjnie podczas Jarmarku Jagiellońskiego wystawcy i rzemieślnicy prezentują wyroby rękodzielnicze z różnych stron świata. Organizatorzy przewidują uczestnictwo wystawców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Węgier i Słowacji.

Na stoiskach zlokalizowanych na uliczkach Starego Miasta i Śródmieścia w Lublinie przez trzy dni będzie można odkrywać produkty rękodzielnicze i rzemieślnicze z różnych stron Europy. Wystawcy będą prezentować i sprzedawać swoje produkty, ale także na żywo pokażą, jak powstają ich wyroby.

Przejazd kury i inne atrakcje

Jarmark Jagielloński to jednak nie tylko kiermasz produktów. Od lat wydarzeniu towarzyszą wyjątkowe inicjatywy i barwne atrakcje. Jedną z nich jest parada towarzysząca przejazdowi Kury Jarmarku Jagiellońskiego, którą zobaczymy kilka razy dziennie wędrując ulicami Starego Miasta. Ten widowiskowy korowód ozdobią występy artystów z Fundacji Sztukmistrze oraz zespołu Orquestrina Trama z Hiszpanii.

Miłośnicy kinematografii będą mogli z kolei uczestniczyć w interesujących projekcjach filmowych, które w tym roku będą przebiegały pod hasłem pszczół. Seanse będą odbywać się 17 i 18 sierpnia w siedzibie Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5a. Do tematu nawiążą również prowadzący Letniej Szkoły Pszczelarstwa, którzy 18 sierpnia o godz. 15 w Auli Klasztoru oo. Dominikanów (ul. Złota 9) opowiedzą o swojej działalności.

Nie zabraknie również ciekawych warsztatów i zajęć edukacyjnych. W tym roku uczestnicy dowiedzą się m.in. jak wykonać palmy wileńskie, świece z węzy pszczelej czy ozdoby ze słomy, ale będą też ambitniejsze projekty - m.in. warsztaty rzeźbienia w drewnie czy malowania na szkle. Pełen program zajęć dostępny jest na stronie internetowej Jarmarku Jagiellońskiego.

Będą też atrakcyjne wystawy prezentowane w różnych przestrzeniach Starego Miasta, m.in. na Placu po Farze, w Zaułku Hartwigów, w Bramie Krakowskiej czy Galerii Gardzienice. Dodatkowo codziennie o godz. 11 będzie można wziąć udział w spacerze po Starym Mieście.

Brodka i inne gwiazdy polskiej sceny

- Jednym z najważniejszych punktów programu od kilku lat jest koncert re:tradycja podczas, którego muzycy znani szerokiej publiczności łączą siły z mistrzami muzyki tradycyjnej, tworząc tym samym zupełnie nową muzyczną jakość - przekonują organizatorzy.

W tym roku 16 sierpnia o godz. 19.30 na Błoniach pod Zamkiem z tradycyjnym repertuarem wystąpią wyjątkowe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Koncert re:tradycja uświetnią Adam Bałdych (skrzypce) & Krzysztof Dys (fortepian) z kapelą Jana Kmity, Katarzyna Groniec i Zespół Śpiewaczy z Dobrowody (muzyka z Podlasia), Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz z Janiną Pydo w towarzystwie kapeli, Brodka z Barbarą Biegun i kapelą Ficek/Blachura.

W programie także muzyka ludowa z Tracji, tradycyjna muzyka baskijska, niezwykłe litewskie pieśni sutartines czy polska muzyka tradycyjna grana do tańca.

Koncert re:tradycja to nie jedyne muzyczne wydarzenie towarzyszące Jarmarkowi. Przez cały weekend w różnych lokacjach występować będą znakomici artyści z kraju i zagranicy, m.in. Rodopi Ensemble, 'ndiaz, Trys Keturiose, Babadag, Przodku, Kanka Franka, Kapela Butrynów i wiele innych.

Zabawa dla całej rodziny

Organizatorzy zadbają także o atrakcje dla całych rodzin, szczególnie dla najmłodszych uczestników, na których będzie czekać specjalna strefa - Jarmarkowe Podwórko na Błoniach pod Zamkiem. Jest to przestrzeń, w której dorośli powrócą pamięcią do swojego dzieciństwa, a dzieci odkryją niesamowite bogactwo gier i zabaw tradycyjnych.

Wieczorami, od godz. 22 do późnych godzin nocnych, na Placu Dominikańskim organizowane będą potańcówki. Do tańca przygrywać będą m.in. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela Zwykli Ludzie, Kapela Janka Kmity oraz Kapela Zedel/Gromadzka/Rosik.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Program Jarmarku Jagiellońskiego 2019:

Jarmark Rękodzielniczy:

16-18 sierpnia, godz. 10-18, Stare Miasto

Koncerty:

16 sierpnia, godz. 11-18, Stare Miasto:
- Przodki
- Kapela Mała Ziemia Suska
- Babiogórska Kapela Zespołu Regionalnego JUZYNA

16 sierpnia, godz. 19.30, dziedziniec Zamku Lubelskiego:
- re:tradycja

17 sierpnia, godz. 11-18, Stare Miasto:
- Kanka Franka
- Przodki
- Kapela Butrynów
- Kapela Mała Ziemia Suska
- Babiogórska Kapela Zespołu Regionalnego JUZYNA

17 sierpnia, godz. 19.30, dziedziniec Zamku Lubelskiego:
- Rodopi Ensemble – Scieżki Dionizosa / Tracja – Azja Mniejsza”
- 'ndiaz

18 sierpnia, godz. 11-18, Stare Miasto:
- Kanka Franka
- Przodki
- Kapela Mała Ziemia Suska
- Babiogórska Kapela Zespołu Regionalnego JUZYNA

18 sierpnia, godz. 14, Bazylika oo. Dominikanów:
- Trys Keturiose – Pieśni rytualne pszczół

18 sierpnia, godz. 20, Plac Dominikański:
- Babadag

Spektakle, kino i spotkania:

16 sierpnia, godz. 13-19, Plac po Farze:
- Wokół Kury

17 sierpnia, godz. 11-19, Plac po Farze:
- Wokół Kury

17 sierpnia, godz. 11, Warsztaty Kultury:
- film: Wokół Pszczół
- spotkanie skrzypcowe z Janem Kmitą
- spotkanie śpiewacze z Janiną Pydo

17 sierpnia, godz. 11.30, Warsztaty Kultury:
- film: Więcej niż miód

17 sierpnia, godz. 17, Vivo!Lublin:
- Dlaczego miód jest słodki? – opowiadania i mity wokół wątków pszczelich i solarnych

18 sierpnia, godz. 11-19, Plac po Farze:
- Wokół Kury

18 sierpnia, godz. 14, Plac Dominikański:
- Dlaczego miód jest słodki? – opowiadania i mity wokół wątków pszczelich i solarnych

18 sierpnia, godz. 15, Klasztor oo. Dominikanów:
- spotkanie: Be with bee/ be thanks to bee

18 sierpnia, godz. 18, Warsztaty Kultury:
- film: Łowcy miodu

Potańcówki:

16-18 sierpnia, godz. 22, Plac Dominikański

Jarmarkowe Podwórko:

16-18 sierpnia, godz. 11-19, Błonia pod Zamkiem

Wystawy:

16-18 sierpnia:
- Plac po Farze: 5 minut z pszczołami
- Zaułek Hartwigów: "Jakub Smolski. Wiejski fotograf z Łuki"
- Brama Krakowska: Pająk ludowy

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Znany jazzman, Honorowy Obywatel Zamościa miał 88 lat

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Znany jazzman, Honorowy Obywatel Zamościa miał 88 lat

O śmierci artysty poinformowała na facebooku rodzina muzyka.

Trwa pierwsze posiedzenie Sejmiku. Radni wybrali przewodniczącego. A kto będzie marszałkiem i znajdzie się w Zarządzie Województwa? My już wiemy!
Na żywo/ZDJĘCIA
galeria

Trwa pierwsze posiedzenie Sejmiku. Radni wybrali przewodniczącego. A kto będzie marszałkiem i znajdzie się w Zarządzie Województwa? My już wiemy!

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym trwa pierwsza sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego VII kadencji (2024-2029). Przewodniczącym Sejmiku został prof. Mieczysław Ryba, którego w tajnym głosowaniu poparło 22 z 33 radnych. Za chwilę poznamy jego zastępców, a także marszałka województwa lubelskiego, dwóch wicemarszałków i dwóch członków Zarządu. We władzach Województwa nastąpią kolosalne zmiany. Według naszych informacji swoje stanowisko zachowa jedynie marszałek Jarosław Stawiarski!

Rozbito międzynarodową grupę przestępczą

Rozbito międzynarodową grupę przestępczą

Funkcjonariusze Straży granicznej wspólnie z niemiecką policją zatrzymali organizatora nielegalnej migracji.

Wybrani, ale nieobecni. Radni nie przyszli, sesji nie było
Wybory 2024

Wybrani, ale nieobecni. Radni nie przyszli, sesji nie było

Miała byś sesja, ale do skutku nie doszła. Bo większość radnych, na dodatek z jednego komitetu, po prostu się na niej nie pojawiła. Nie było więc ślubowania. Wybrany w pierwszej turze wójt również nie został zaprzysiężony. Sytuacja w gminie Księżpol to ewenement na skalę kraju.

Coraz śmielej. Saga rodziny Wrotkowskich z szansą na happy end
WIDEO

Coraz śmielej. Saga rodziny Wrotkowskich z szansą na happy end

Wszyscy z zapartym tchem śledzą losy sokolej rodziny z komina elektrociepłowni. Myśleli, że po śmierci Czarta nic dobrego się nie wydarzy, a jednak pojawił się inny kawaler.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju
Wybory 2024

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju

Choć to kandydatów KWW Janusza Rosłana weszło do Rady Miasta Biłgoraj najwięcej, to władzę w mieście przez najbliższe lata sprawować będzie koalicja KW Prawo i Sprawiedliwość oraz KWW Niezależni.

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski
foto
galeria
film

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski

Równo o 9 tegoroczni maturzyści usiedli w ławkach i rozpoczęli egzamin z języka ojczystego. Zajrzeliśmy do kilku szkół w Lublinie.

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

To było do przewidzenia. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało wybory w powiecie tomaszowskim i władzą z nikim dzielić się nie musi. Poniedziałkowa, inauguracyjna sesja tylko to potwierdziła.

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać
Wybory 2024

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać

Wyraźnego zwycięzcy nie było. Do 17-osobowej Rady Powiatu Hrubieszowskiego weszli przedstawiciele aż pięciu komitetów wyborczych. Musieli się więc dogadać w kwestii sprawowania władzy i podziału stanowisk. Jak wyszło? Pokazały głosowania podczas poniedziałkowej sesji.

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Worki Big Bag, znane również jako FIBC, stanowią nieodłączny element w przemyśle, zapewniając wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla transportu i przechowywania różnych materiałów sypkich. Ich popularność w różnych gałęziach przemysłu wynika z prostoty obsługi, wytrzymałej konstrukcji i możliwości wielokrotnego użytkowania. Dowiedz się więcej o tym niezwykle przydatnym produkcie z poniższego artykułu.

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Chociaż nie kandydował do rady, to i tak został starostą. W powiecie parczewskim władzę utrzymał Janusz Hordejuk z PSL.

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Mieszkania na sprzedaż w zachodniopomorskim. Poznaj ofertę godną XXI wieku!

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów
Z KRAJU

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów

W Katowicach, gdzie ma odbyć się dzisiaj wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów wykryto podsłuch. Poinformował o tym Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

6 zasad, jak zadbać o baterię w iPhone?

6 zasad, jak zadbać o baterię w iPhone?

Każdy użytkownik iPhone'a pragnie, aby jego urządzenie służyło mu jak najdłużej. Jednak jak każdy element elektroniczny, bateria w iPhone'ie ma ograniczoną żywotność. Okazuje się jednak, że w dużej mierze to od użytkownika zależy, jak długo będzie nam służyła..

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna