Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

23 sierpnia 2020 r.
8:08

Jarmark Jagielloński 2020. Do odsłuchu i do wiwatu podczas koncertu re:tradycja [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora agdy
3 2 A A

Kolędy w sierpniu? I jeszcze na dodatek litewskie? To możliwe tylko w Lublinie na Jarmarku Jagiellońskim. Zaskoczenia muzyczne na zamkowym dziedzińcu, to już taka jarmarkowa re:tradycja

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Koncert re:tradycja, to produkcja lubelskich Warsztatów Kultury, organizatora Jarmarku Jagiellońskiego. Projekt zainspirowany programem „Szlakiem Kolberga” jest spotkaniem mistrzów muzyki tradycyjnej ze znanymi artystami polskiej sceny muzycznej. W tym roku na dziedzińcu remontowanego zamku wystąpili: Olaf Deriglasoff i kapela imienia Stefana Wyczyńskiego z Lubczy; Reni Jusis, instrumentaliści Miguel Moon i Michał Piotrowski wspólnie z Angėle Bapkauskienė i zespołem Saulales z Puńska oraz na finał kapela dudziarska Manugi z Bukówca Górnego i Tomasz „Lipa” Lipnicki.

Pamięci muzyka

Bywalcy jarmarkowi, którzy oklaskiwali artystów poprzednich re:tradycji, wiedzą, że każde z tych muzycznych spotkań jest dla występujących szczególne. Sobotni wieczór był więcej niż szczególny dla muzyków otwierających tegoroczną edycję. – Mieliśmy do wyboru, albo w ogóle nie wystąpić, albo zrobić to, wspominając Stefana, który nie doczekał dzisiejszego koncertu – powiedział Olaf Deriglasoff, któremu towarzyszyli muzycy z Lubczy. Stefan Wyczyński, założyciel i lider kapeli, zmarł w maju. Jego postać była obecna dzięki archiwalnym nagraniom i rejestracji przygotowań do sobotniego występu. Rozrywkowy charakter tekstów, które pisał pan Stefan i żywiołowa muzyka stały w absolutnej sprzeczności do smutnych okoliczności towarzyszących występowi.  

Kolędy i oberki      

Zupełnie inną propozycją była współpraca Reni Jusis, kojarzonej z mieszkanką muzyki tanecznej i elektroniki, która wystąpiła z litewskimi artystami. Stare litewskie pieśni świętojańskie czy litewska kolęda świetnie brzmiały w zamkowej scenerii przy coraz bardziej porywistym wietrze.

Zmianą nastroju było ostre brzmienie i ostre tempo dudziarskiej kapeli i występującego wiele lat w grupie Illusion gitarzysty i wokalisty Tomasza „Lipy” Lipnickiego. Panowie zapraszali do odsłuchu i do wiwatu. Widzowie mimo później pory spontanicznie szli do tańca.

Bo niczego tak bardzo w tym roku nie brakuje jak jarmarkowych potańcówek!

Trudno usiedzieć

- Już przy pierwszym utworze pojawiały się tańczące pary. Ja się bardzo cieszę, że ludzie tańczą, że możemy wracać do normalności. Z powodu koronawirusa nie ma potańcówek, ale na koncertach były tańczące zakochane pary, małżeństwa. Nasze utwory są zaaranżowane do tańca. Możemy je oczywiście też grać koncertowo – mówi Ewa Grochowska, kierownik artystyczny Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Orkiestry świetnie znanej, bo od lat, jako gospodarz, otwierała jarmarkowe potańcówki, na które przychodziły tłumy. W tym roku siedemnastu muzyków orkiestry grającej tradycyjne melodie z naszego regionu, otwierało piątkowe i sobotnie koncerty na dziedzińcu zamkowym.

I choć dziedziniec był zastawiony krzesłami, tancerze spontanicznie wirowali pod donżonem i w przejściach między rzędami.

- Każdy występ jest fizycznie męczący, a taki pełen skupienia nawet jest bardziej wyczerpujący niż potańcówka. To wiedzą chyba wszyscy muzycy, nie tylko ci grający muzykę ludową, że publiczność oddaje energię. Nam przybywa sił do grania, gdy patrzymy na tańczących ludzi. Choć to cudowne widzieć ze sceny zasłuchanych, skupionych ludzi przeżywających czyjąś twórczość – dodaje Grochowska, która uważa, że dobrze, że Jarmark Jagielloński, choć w skromniejszej formie, ale się odbywa.

Tradycja i wirusy

- Nawet gdyby miało być jedno stoisko i jeden koncert, to warto. Jest coś tak ważnego jak tradycja. Jarmark Jagielloński jest bardzo rozpoznawalny w całej Polsce. Dużo podróżuję i wiem, że ludzie w różnych regionach świetnie go znają. W tym roku jest jak jest, ale fajnie, że udało się aż tyle.

Ewa Grochowska, która oprócz orkiestry jest członkinią zespołów Tęgie Chłopy, Z lasu czy kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej, podkreśla, że organizatorzy bardzo zadbali o bezpieczeństwo sanitarne artystów i uczestników jarmarku. Nawet mikrofony są dezynfekowane.

Widzowie też podlegają restrykcjom, uczestnictwo w większości wydarzeń wymagało rejestracji, mierzenia temperatury, utrzymywania dystansu. Można było zobaczyć osoby pracujące przy organizacji jarmarku, jak między wydarzeniami dezynfekowały krzesła na widowni w patio przy ul. Grodzkiej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Łosie błąkały się po mieście. Tragiczny finał na ogrodzeniach

Łosie błąkały się po mieście. Tragiczny finał na ogrodzeniach

Po Białej Podlaskiej od kilku dni błąkały się trzy łosie. Niestety, ich miejska przygoda zakończyła się tragicznie.

Rewolucja w fakturowaniu. Jak przygotować się na nowelizację przepisów KSeF?

Rewolucja w fakturowaniu. Jak przygotować się na nowelizację przepisów KSeF?

Zmiany w przepisach dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) zapowiadają prawdziwą rewolucję w polskim fakturowaniu. Dla przedsiębiorców to zarówno wyzwanie, jak i szansa na usprawnienie procesów księgowych. Nowelizacja przepisów jest nie tylko odpowiedzią na potrzeby cyfryzacji, ale także próbą walki z oszustwami podatkowymi.

Grafficiarz pomazał zabytkowe kamienice. Teraz za to odpowie przed sądem

Grafficiarz pomazał zabytkowe kamienice. Teraz za to odpowie przed sądem

Do aresztu trafił 26-letni mieszkaniec Zamościa, który malował graffiti na zabytkowych kamienicach. Straty wyceniono na 2,5 tys. zł, a „artysta” dostał policyjny dozór.

SteelSeries Arctis Nova Pro Wireless: Białe słuchawki za 1 849 złotych

SteelSeries Arctis Nova Pro Wireless: Białe słuchawki za 1 849 złotych

W 2022 roku SteelSeries pokazał nową serię słuchawek Arctis Nova. Firma chwaliła się jakością dźwięku, wyrazistością głosu rejestrowanego ze wsparciem AI, komfortem i „duńskim” wzornictwem. Czas na nową wersję, czyli białe słuchawki SteelSeries Arctis Nova Pro.

Matura 2024. Już po języku polskim. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi
galeria

Matura 2024. Już po języku polskim. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi

Typowali „Lalkę” lub „Przedwiośnie”, a mieli stworzyć wypracowanie o tym, „Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" albo przedstawić temat "Bunt i jego konsekwencje dla człowieka". Maturzyści dostali również do napisania część z zagadnieniami języka polskiego w użyciu oraz test historycznoliteracki.

Do trzech razy sztuka? Kryształ Werbkowice gra o puchar z Ładą 1945 Biłgoraj

Do trzech razy sztuka? Kryształ Werbkowice gra o puchar z Ładą 1945 Biłgoraj

W środę Kryształ Werbkowice zmierzy się u siebie z Ładą 1945 Biłgoraj, w ramach finału okręgowego Pucharu Polski. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.

Pijany i bez uprawnień kierował TIR-em

Pijany i bez uprawnień kierował TIR-em

Policjanci z Opola Lubelskiego zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy. Jak się okazało, kierowca nie miał prawa jazdy na taki pojazd, a na dodatek nie był trzeźwy.

PiS traci władzę w powiecie mimo wyborczego sukcesu
Wybory 2024
galeria

PiS traci władzę w powiecie mimo wyborczego sukcesu

Nie takiego przebiegu pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu puławskiegoo spodziewali się radni Prawa i Sprawiedliwości. Głosowania pokazały, że mimo sukcesu wyborczego i zdobycia dwunastu mandatów, realnie mogą liczyć na zaledwie dziesięć głosów. Nowym starostą została Teresa Gutowska z KO.

Rezygnacja sztabu i walkower, co dalej z KS Cisowianka Drzewce?

Rezygnacja sztabu i walkower, co dalej z KS Cisowianka Drzewce?

Sporo działo się ostatnio w ekipie rewelacyjnego beniaminka – KS Cisowianka Drzewce. Z pracy w klubie zrezygnował trener Łukasz Giza, który poprowadził drużynę z A klasy do IV ligi. Wkrótce w jego ślady poszli także członkowie sztabu: Piotr Grabarz, Jakub Zolech oraz pełniący funkcję kierownika Grzegorz Mazur. Później był walkower za mecz z Lewartem. Przyszłość nie rysuje się w jasnych barwach, tym bardziej, że w lecie zanosi się na odejście wielu zawodników.

Max: platforma z datą premiery. Ale wciąż bez cen

Max: platforma z datą premiery. Ale wciąż bez cen

11 czerwca Platforma Max zastąpi HBO Max. Do wyboru będą trzy pakiety bazowe i jeden dodatkowy. Wciąż nie ma cen. Nie do końca też wiadomo, co dostana obecni użytkownicy HBO Max.

Poważny wypadek z udziałem zwierzęcia

Poważny wypadek z udziałem zwierzęcia

Policja apeluje o czujność na drogach. W nocy w powiecie opolskim doszło do groźnego zderzenia samochodu z łosiem.

Pierwsza matura już za nami. Jakie nastroje towarzyszyły uczniom?
Foto/wideo
galeria
film

Pierwsza matura już za nami. Jakie nastroje towarzyszyły uczniom?

Już wiemy, że prace pisemne odnosiły się do buntu i relacji z drugim człowiekiem. Zapytaliśmy uczniów „Zamoya” jak poradzili sobie z pierwszym egzaminem maturalnym.

Rozpoczęła się nowa kadencja Rady Miasta Lublin. Wybrano przewodniczącego
galeria

Rozpoczęła się nowa kadencja Rady Miasta Lublin. Wybrano przewodniczącego

Na pierwszej sesji Rady Miasta Lublin po wyborach samorządowych w kwietniu swoje przysięgi złożyli prezydent Lublina Krzysztof Żuk, a także nowi radni miejscy.

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Znany jazzman, Honorowy Obywatel Zamościa miał 88 lat

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Znany jazzman, Honorowy Obywatel Zamościa miał 88 lat

O śmierci artysty poinformowała na facebooku rodzina muzyka.

Stawiarski ponownie marszałkiem. Przewodniczący Sejmiku nowy, zarząd odmieniony
ZDJĘCIA
galeria

Stawiarski ponownie marszałkiem. Przewodniczący Sejmiku nowy, zarząd odmieniony

Jarosław Stawiarski nadal będzie marszałkiem województwa lubelskiego. Otrzymał poparcie 23 z 33 radnych Sejmiku VII kadencji (2024-2029). Przewodniczącym Sejmiku wybrano prof. Mieczysława Rybę, a wiceprzewodniczącymi: Kamilę Grzywaczewską, Jerzego Szwaja i Krzysztofa Gałaszkiewicza. We władzach województwa nastąpiĺy kolosalne zmiany. Stawiarski jest jedynym, który zachował stanowisko!

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna