Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

CGK-hp

9 października 2015 r.
13:39

XX Konfrontacje Teatralne: Takiego teatru nie zobaczycie nigdzie indziej

0 0 A A
9 października 2015 0:00
Fot. Materiały organizatora
Fot. Materiały organizatora

Polityka i cenzura. Scena queer i Zagłada. Anty-opera i talk-show. Dziś w Lublinie rozpoczynają się XX Konfrontacje Teatralne. Wysmakowana teatralna uczta potrwa ponad tydzień

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Festiwal, który wyrósł na awangardzie, w swoje 20. urodziny do awangardy wraca. I silnie akcentuje to, co przez te wszystkie lata udawało się mu najlepiej: balansowanie na pograniczu różnych dziedzin sztuki, docenienie teatralnych kolektywów i innych nieformalnych grup, poruszanie trudnych tematów, "podważanie i rozsadzanie ram teatru" - jak podkreślają kuratorzy (Marta Keil i Grzegorz Reske).

Anty-opera i scena queer

Oficjalnie festiwal rozpoczyna się dziś anty-operą "Transcryptum" Wojtka Blecharza. Opera-instalacja nie nadaje się na scenę. W Operze Narodowej muzycy zabrali widzów na zaplecze sceniczne, w Lublinie zagrają w podziemiach Centrum Kultury (piątek i sobota, godz. 21, bilety 20/30 zł).

Piętro wyżej w Sali Małej CK o godz. 18 wernisaż wystawy "A Question of Decency". Przez cały czas trwania festiwalu można oglądać zdjęcia, rekwizyty, elementy scenografii nowojorskiej sceny queer i archiwalia ze zbiorów performerek występujących w ramach "Klauzuli przyzwoitości".

"Klauzula przyzwoitości" to prawdopodobnie najciekawszy nurt w tegorocznym programie. Tytuł nawiązuje do sprawy kilku amerykańskich artystów, którym 25 lat temu amerykańska instytucja rządowa odmówiła wypłacania przyznanych grantów. To kara za propagowanie nieprzyzwoitych treści. Pieniędzy nie dostała m.in. performerka Holly Hughes, która do Lublina przyjedzie ze "Clit Notes" (czwartek, 15.10, godz. 21).

Lois Weaver i Peggy Shaw, twórczynie lesbijskiej grupy teatralnej "Split Britches" pokażą swoje solowe spektakle. Na scenie zobaczymy też gwiazdę Warhola Penny Arcade i Citizen Reno, która w swoistym talk show na żywo przepytuje ekonomistów z całego świata. W Lublinie "zgriluje" prof. Jerzego Hausnera.

Polityka i cenzura

Do Lublina przyjedzie jedna z najważniejszych grup teatru niezależnego w Niemczech. Berlińska grupy artystycznej andcompany&Co pokaże dwie swoje produkcje: obsypany nagrodami spektakl "Black Bismarck" i wykład-koncert "Sounds like war".

Dwa razy (piątek i sobota, godz. 19) nieformalna grupa belgijskich aktorów SkaGeN wystąpi w  "Big Mouth". To spektakl-performace, który za pomocą tekstów z 12 mów politycznych (od Sokratesa po Marcina Lutra), ma uświadamić widzom jak łatwo jest człowiekiem manipulować.

Na Konfrontacje ze swoim najnowszym spektaklem "Untitled" wraca jeden z najwybitniejszych współczesnych choreografów na świecie - Xavier Le Roy (środa, 14.10, godz. 19.30).

A na zakończenie polska premiera gwiazd światowego teatru - Needcompany. "The Blind Poet" w niedzielę, 18.10, o godz. 18 w ACK Chatka Żaka.

Po polsku

"Burmistrz" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk jest uważany za z najlepszych teatralnych tekstów ostatnich lat. Powstał po warsztatach "Sztuka dialogu. Żydzi lubelscy", ale przez prawie 10 lat (w przeciwieństwie do "Naszej klasy" Tadeusza Słobodzianka czy "Żyda" Artura Pałygi) nigdy nie trafił na scenę. W spektaklu wyreżyserowanym przez Marię Kwiecień zobaczymy aktorów lubelskich scen teatralnych (poniedziałek, 12.10, godz. 18.30)

W niedzielę o godzinie 19 "Po co psuć i tak już złą atmosferę" w reżyserii Aleksandry Jakubczak. A w piątek, 16 października, o 21 "Projekt: Matka" Teatru Kana, który powstał na podstawie zwierzeń młodych matek, które wylewają "zgryzoty i Golgoty" macierzyństwa na internetowych blogach.

Z Lublina w Lublinie

W Teatrze Starym będzie można zobaczyć "Skarb" Leszka Mądzika oraz widowisko muzyczne "Wieczorem" z muzyką Włodka Pawlika.

Związany z Lublinem Paweł Passini pokaże dwa swoje spektakle: "Dziady. Twierdza Brześć" - owoc współpracy z Akademickim Teatrem Dramatycznym z Brześcia i "The Hideout/Kryjówka", który w kameralnej przestrzeni opowiada o Zagładzie.

W tzw. sekcji lubelskiej znalazła się także "Vulva" Joanny Lewickiej; spektakl-instalacja w Galerii Labirynt.

Natomiast Teatr Provisorium zaprasza na czytanie tekstu nowej sztuki (12.10, godz. 18). Scenariusz "Punktu Zero" oparty jest na trzech powieściach "Życie i los" i "Wszystko płynie" Wasilija Grossmana oraz "Łaskawe" Jonathana Littella.

Nie tylko teatr

Festiwal nie tylko pokazuje wybrane przez kuratorów spektakle, ale też je produkuje, wydaje książki i przyznaje nagrody. W tym roku światło dzienne zobaczył nowy przekład "Braci Karamazow". Na nowo powieść Fiodora Dostojewskiego przetłumaczył filozof Cezary Wodziński. Promocja książki w niedzielę, o godz. 15 w sali kinowej CK.

W tym samy miejscu w czwartek (15.10) o godz. 16 wykład w ramach cyklu Scena Lublin "Konformizm / bunt / zmiana" poprowadzą Jarosław Cymerman i Grzegorz Kondrasiuk. Na obydwa wydarzenia wstęp wolny.

Warto zaglądać do sali kinowej także na projekcje filmowe. Codziennie na dużym ekranie takie filmowe dzieła jak: "Walc z Baszirem", "Baader-Meinhof", "W sprawie Susan Sontag". Bilety do Kina Konfrontacji kosztują 5 i 8 zł.

Iść, spać, umierać

Dziś co godzinę (od godz. 12 do 16) z ul. Lubartowska 31 artyści Magdalena i Ludomir Franczak zabierają na spacer trasą "Oddychającej góry". To część wydarzenia Six Verbs Movement, którego kuratorami są Yael Vishnizki Levi i Szymon Kasprowicz. Dali oni twórcom sześć czasowników i prosili o wybór.

- My wybraliśmy "stać" i "siedzieć" modyfikując "Oddychającą górę", projekt o którym myśleliśmy już od dawna - mówi Lubomir Franczak.

W ramach Ruchu sześciu czasowników w czwartek było "iść" (spektakl Eyal Weiser), w sobotę będzie "leżeć" Ulrike Grossarth, w poniedziałek "spać" Raphaela Rogińskiego, a we wtorek "umierać" Roberta Kuśmirowskiego. Na wszystko wstęp wolny. reda

Bilety

Bilety od 5 do 30 zł do kupienia w kasie Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12). Warto przyjść nawet wtedy gdy biletów zabraknie.

– Często zdarza się, że ludzie którzy wzięli bezpłatne wejściówki, potem się nie pojawiają. Nie odbierane są też wszystkie rezerwacje. W takich sytuacjach 5-10 min. przed rozpoczęciem wydarzenia bilety wracają do kasy – tłumaczy Małgorzata Drozd z CK.

 

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna