Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

20 maja 2018 r.
8:45

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 4 A A

Tegoroczny hit frekwencyjny – donżon na Zamkowym Wzgórzu. Noc Muzeów była zdecydowanie mniej popularna niż Noc Kultury. – Pewnie duży wpływ miała pogoda – oceniają muzealnicy.  Ale żeby zobaczyć freski w Kaplicy Trójcy Świętej przynajmniej 40 minut w kolejce trzeba było postać

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Noc z soboty na niedzielę wiele osób spędziło wędrując po muzealnych korytarzach i salach oraz zaglądając do galerii. Zgodnie z tradycją, którą zainicjowano w Berlinie w 1997 roku Noc muzeów to okazja do gratisowego zwiedzania i oglądania w niecodziennej porze. W Polsce w tym roku organizowano imprezę w kilkudziesięciu miastach. U nas też.

- Wyciągnęliśmy sąsiadów, tłumacząc, że telewizor im nie ucieknie. Teraz nam dziękują – uśmiecha się Anna Nowicka, która z mężem i trójką znajomych wybrali się na nocne zwiedzanie. – Byliśmy na Zamku, deszcz nas przepłoszył z donżonu a teraz albo CSK albo KUL – zastanawiają się głośno. I dodają, że jak policzyli ile wspólnie zaoszczędzili na biletach wstępu, to im wyszło, że stać ich na kolację gdzieś na mieście. A to dla emerytów istotne. 

- 8 tysięcy zwiedzających, tyle osób nas odwiedziło do godz. 23. Przepiękny był o godz. 19 koncert w Kaplicy Trójcy Świętej ale niestety mogła go wysłuchać ograniczona ilość gości. Później też wpuszczaliśmy grupy zwiedzających, w sumie freski oglądało 60 osób na godzinę – wylicza Dorota Wawryniuk, kierownik działu marketingu i relacji zewnętrznych Muzeum Lubelskiego. – W Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza było około 500 osób, w Dworku Wincentego Pola ponad 250 – dodaje.

Najwięcej osób odwiedziło donżon, bo tam był naturalny przepływ zwiedzających, którzy mijali się na korytarzu by dłuższy czas poświęcić na oglądanie i oczywiście fotografowanie nocnej panoramy miasta. Zaciekawienie budziło pulsujące białe światło, które wiele osób brało za reklamę. Tymczasem z Wzgórza Zamkowego można było dostrzec najwyższą kondygnację Centrum Spotkania Kultur i wyświetlaną na niej pracę Nawera, artysty, który otwierał wystawę w Brain Damage Galery.

W samym Muzeum Lubelskim wiele osób odwiedziło najnowszą ekspozycję, czynną od piątku „Studio/pracownię” Tadeusza Mysłowskiego. Dawna przestrzeń działu rzemiosła została zaaranżowana na nowo i jest przedsmakiem zmian jakie zajdą w całej placówce. Zamek szykuje się do potężnego remontu, ekspozycja będąca próbą prezentacji działań artystycznych Mysłowskiego jest gotowa jako pierwsza. Noc Muzeów była okazją by ją zobaczyć.

- Szliśmy na zamek ale mąż w telefonie zobaczył, że jest po drodze Apteka Muzeum, jak muzeum, to może czynne i weszliśmy – tłumaczy kobieta, która razem z rodziną, dobrze po godz. 23 zwiedzała niewielką placówkę przy ul. Grodzkiej. Przypadkowi goście z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o dawnych naczyniach aptecznych, oglądali stare opakowania, wagi, zaglądali do szuflad które kiedyś wypełniały zioła i ingrediencje z których aptekarze robili leki.  – Zwykle miasto to jakoś organizowało a teraz ten przepływ informacji nie działa. Nie było dużo osób, może ze 25 – szacuje Zbigniew Rudzki farmaceuta i kustosz w Aptece Muzeum, który oprowadzał po wnętrzu z minionej epoki.  

Pierwszy raz w Nocy Muzeów brało udział Muzeum KUL. Goście mieli do wyboru zwiedzanie wystawy „Kolekcja Mistrzów Krzysztofa Musiała” albo nocne wędrówki po gmachu uczelni śladami Marii Chomentowskiej i oglądanie ekspozycji  „Praktyczne piękno”.

Wydarzenie zorganizowano także w innych miastach w regionie. Jedną z placówek, która pracowała w nietypowych godzinach było Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Pałacową ekspozycję oraz wystawę „Cień Czasu” w budynku Teatralni poświęconą zegarom słonecznym zwiedziło 1300 osób.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Magda Balsam rzuciła w środę osiem bramek

Rzuty karne w Lubinie, brązowy medal MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin przegrał po rzutach karnych z KGHM MKS Zagłębie Lubin i zakończył sezon na trzecim miejscu.

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego
CO PO MATURZE
galeria

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego

Reanimacja, wkłucia w żyłę, symulowany poród i badanie USG. Chcesz studiować na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie? Sprawdź, co oferuje uczelnia.

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Trzecioligowcy nie bez problemów, ale jednak rozprawili się z niżej notowanymi rywalami i wygrali swojego finały okręgowego Pucharu Polski. Avia w Opolu Lubelskim pokonała Opolanina 2:1. Z kolei Orlęta Spomlek okazały się lepsze od Huraganu Międzyrzec Podlaski dopiero po dogrywce (4:2).

Laurę Miškiniene w barwach Arki, podczas meczu w Lublinie

Polski Cukier AZS UMCS Lublin ogłosił drugi transfer

Polski Cukier AZS UMCS w środę ogłosił nazwisko drugiej zawodniczki, która przenosi się do Lublina. Tym razem chodzi o podkoszową z Litwy – Laurę Miškiniene, która ostatnio reprezentowała barwy VBW Arki Gdynia. W Polsce występuje już od sześciu lat.

Spektakl „Pocałunek łez” (Teatr Fatum)
galeria

Studencka Wiosna Teatralna: Trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego

Od dziś do piątku (24 maja 2024): w ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie występują studenckie teatry z całego kraju walczące o Grand Prix XII Ogólnopolskiego Festiwalu Studencka Wiosna Teatralna.

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Emisje odcinków słuchowiska są w niedzielę, ale spotkanie twórców i słuchaczy zaplanowano na sobotę. 25 maja w Teatrze Starym wydarzenie organizowane z okazji emisji 400. odcinka słuchowiska „Bazarek”.

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji
Wideo i zdjęcia z operacji
galeria
film

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

W pierwszą niedzielę lipca na stadionie w Górze Puławskiej odbędzie się festyn pod hasłem "Truskawkobranie". Organizatorzy imprezy finalizują rozmowy z gwiazdą wieczoru: zespołem założonym przez znanego aktora.

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Wczoraj w centrum Hrubieszowa ulicami miasta jechał Chevrolet, który ciągnął na przyczepie potężną łódź motorową. Policjanci zatrzymali więc kierowcę do kontroli.

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena
25 maja 2024, 16:00

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. To ostatni moment, żeby odwiedzić teatr przed wakacjami. A jakie spektakle możemy jeszcze zobaczyć?

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna