Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 maja 2024 r.
19:16

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

0 A A

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Robot da Vinci jest używany do zabiegów z zakresu chirurgii, urologii i ginekologii. Dziś (22 maja) wykonano operację nr 500. Polegała na usunięciu fragmentu jelita grubego zajętego przez nowotwór. Przeprowadzili ją dr n. med. Kinga Franciszkiewicz-Pietrzak oraz dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej, a od 25 lat pracuje w Hallands Hospital Halmstad w Szwecji.

- Wprowadzamy do brzucha małą igłę i wdmuchujemy powietrze, żeby stworzyła się przestrzeń. Następnie wprowadzamy 4 urządzenia, troakary wielkości małego palca i później przez nie dokujemy ramiona robota. Robot ma cztery ramiona: trzy do narzędzi i jedno od kamery. Przy ich pomocy siedzimy przy konsoli, operujemy, ruszamy nimi, a robot nas słucha. Wycinamy to co trzeba, zespalamy to, co mamy zespolić. Później musimy zrobić małe nacięcie, żeby usunąć ten preparat, oraz zaszyć małe dziurki. Następnie pacjent musi się oczywiście obudzić i jeszcze tego samego dnia musi już wstać, chodzić i zjeść kolację – mówi dr Jerzy Draus.

Operacje z użyciem robota są małoinwazyjne i bezpieczniejsze dla pacjenta. Zamiast standardowego „otwierania” pacjenta, lekarze robią 1-2 centymetrowe nacięcie, co zmniejsza ryzyko powikłań, w tym utraty krwi oraz zakażenia. Lekarze–operatorzy siadają przed konsolą z wizjerem, w którym mogą dojrzeć 10-krotnie powiększony obraz pola operacyjnego, przez co zabieg jest bardziej precyzyjny. Jak wskazuje dr Draus, chirurgia robotyczna to ogromny postęp w medycynie, która jest korzyścią zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów.

- Główną korzyścią jest to, że robot zmienia w filozofię podejścia do wszystkiego i tak ma właśnie robić. Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia. To jest realna korzyść dla chirurgia i pacjenta. Można wykonywać zabiegi, których nawet przy pomocy laparoskopii nie można już wykonać, bo są zbyt skomplikowane. Możemy operować trudnych pacjentów, którzy mają zaawansowane nowotwory – podkreśla dr Draus. - Chirurgia jelita grubego, którą się zajmuje, jest dosyć trudną chirurgią i nie ważne jakim narzędziem wykonamy to powikłania i komplikacje się zdarzają się wszędzie. Robot po prostu je zminimalizuje. Uraz operacyjny jest zdecydowanie mniejszy i np. anestezjolog również ma prostszą pracę, dlatego, że pacjent nie ma rozciętego brzucha, nie trzeba zakładać cewników do kręgosłupa, żeby podać leki przeciwbólowe. Preparacja tkanek jest mniej traumatyczna, a krwawienie jest zdecydowanie mniejsze.

Coraz większa liczba operacji oraz szkolenia z pracy z robotem sprawiły, że lubelska placówka pozostaje na ustach lekarzy i personelu medycznego z całego kraju.

- W polskim środowisku chirurgicznym mówi się już, że nie przyjeżdżamy do Lublina, tylko przyjeżdżamy na aleję Kraśnicką. Taka kampania medialna kosztowałaby bardzo dużo. A to znaczy, że robotyka na stałe weszła do polskiej medycyny. Moim celem jest, żeby ten robot pracował od godz. 8 do 19 od poniedziałku do niedzieli – podsumowuje dr Jerzy Draus.

Dalsza część tekstu pod galerią zdjęć.

Szpital przy al. Kraśnickiej kupił robota i rozpoczął pierwsze operacje w 2022 roku. Już rok później, stał się pierwszym w regionie ośrodkiem szkoleniowym, w którym uczą się lekarze z całego kraju. Wtedy też pracowania robotyki przekształciła się w Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej. Lekarze uczęszczają tam na warsztaty przygotowujące do egzaminu certyfikacyjnego.

- Od początku istnienia CERO odbyło się 11 szkoleń, z czego przeszkolonych zostało ponad 20 lekarzy i ponad 30 osób z personelu medycznego. Certyfikat uzyskuje się w centrach dedykowanych do szkoleń i certyfikacji, których nie ma jeszcze w Polsce. Ale myślimy o nawiązaniu współpracy z firmą Synectic czy amerykańską producentem robotów Intuitive i być może będzie to następny etap naszego rozwoju. Operujemy teraz w trzech zakresach chirurgii i planujemy rozszerzyć zabiegi robotyczne najpierw o torakochirurgię, a następnie o laryngologię. Jest także plan, aby jeszcze bardziej zwiększyć liczbę wykonywanych operacji – mówi mgr. farm. Dorota Cichocka, koordynator CERO.

W trakcie pięćsetnej operacji odbyło się także Case Observation. Jest to szkolenie obejmujące obserwację na żywo zabiegu wykonanego przez proktora, czyli certyfikowanego lekarza szkoleniowego w asyście systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Lekarze uczą się pod okiem chirurga dr n. med. Jerzego Drausa. To właśnie on przeprowadził pierwszą operację z użyciem robota w lubelskim szpitalu w 2022 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W programie przewidziano wiele atrakcji dla najmłodszych

Światełko do Jana Pawła II. W niedzielę w lubelskich parafiach będzie można miło spędzić czas z rodziną

Parafia Matki Bożej Różańcowej przy ul. Bursztynowej oraz Św. Jana Pawła II przy ul. Biskupa Mariana Fulmana w Lublinie zapraszają w niedzielę na festyny rodzinne.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 na placu przy Kaplicy Trójcy Przenajświętszej  w Stróży.
Patronat Dziennika Wschodniego

Zapraszamy do Stróży. To była ważna data w historii Ziemi Kraśnickiej

W najbliższą niedzielę (16 czerwca) wójt Gminy Kraśnik Artur Domański i Gminna Biblioteka Publiczna w Stróży-Kolonii zapraszają na obchody 420. rocznicy włączenia Ziemi Kraśnickiej do Ordynacji Zamojskiej”. Atrakcji będzie co niemiara.

Weekenowy chill w Plenerze
foto
galeria

Weekenowy chill w Plenerze

Czy jesteście ciekawi jak po zmroku wyglądają imprezy w Plenerze? Zapraszamy Was do naszej fotogalerii, z której dowiecie się, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie, i jak się bawi Lublin.

Grała dwa lata w najlepszej lidze świata. Teraz będzie zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS!

Grała dwa lata w najlepszej lidze świata. Teraz będzie zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS!

Polski Cukier AZS UMCS Lublin ogłosił dzisiaj nazwisko ostatniej zagranicznej zawodniczki, która wzmocni zespół przed nowymi rozgrywkami. Lubelski klub sięgnął po niespełna 26-letnią Stellę Johnson, która ma dwuletnie doświadczenie z gry w WNBA, najlepszej koszykarskiej lidze na świecie.

Niedźwienalia za nami. Studenci PANS bawili się wspólnie z mieszkańcami

Niedźwienalia za nami. Studenci PANS bawili się wspólnie z mieszkańcami

Niedźwienalia, czyli chełmskie święto żaków ma już długą tradycję. Także i w tym roku studenci miejscowej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych zaprosili mieszkańców Chełma i okolic do wspólnej zabawy.

Mecz MKS Avia Świdnik - Akademia Piłkarska Bronowice Lublin
Zdjęcia
galeria

Emocji na stadionie przy Balladyny nie brakowało. MW Sport Cup pojechał do Kozienic

Walka i emocje nie mniejsze niż w rozpoczętych w piątek w Niemczech finałach Euro 2024. Mowa o piłkarskich turniejach z cyklu BeKSa Cup, w których rywalizują młodzi piłkarze. W sobotę na stadionie przy ul. Balladyny w Lublinie o Puchar MW Sport rywalizowało 12 zespołów z rocznika 2016. Najlepszą ekipą okazała się Energia Kozienice. Podium uzupełniły świdnicka Avia i Akademia Piłkarska Bronowice.

Pomaganie mają we krwi. Superbohaterowie zostali odznaczeni
Zdjęcia
galeria

Pomaganie mają we krwi. Superbohaterowie zostali odznaczeni

Oddają krew regularnie i honorowo. Dzielą się najcenniejszym lekiem, którego nie da się wyprodukować, ratując setki istnień każdego dnia. Krwiodawcy, bo o nich mowa zostali w sobotę uhonorowani odznakami Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

Tak najlepsi młodzi architekci widzą i kształtują przestrzeń. Tę wystawę warto zobaczyć

Tak najlepsi młodzi architekci widzą i kształtują przestrzeń. Tę wystawę warto zobaczyć

Ponad 50 najlepszych prac inżynierskich i magisterskich obronionych w ubiegłym roku na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej oglądać można na wystawie startARCHITEKCI'23.

Zapraszamy do Czółna. Będzie można zobaczyć rekonstrukcję bitwy oddziału „Zapory”
16 czerwca 2024, 16:00

Zapraszamy do Czółna. Będzie można zobaczyć rekonstrukcję bitwy oddziału „Zapory”

Jutro, w niedzielę (16 czerwca), odbędzie się inscenizacja historyczna pt. „Na skraju. Czółna 1939-1944”, w której przedstawione zostaną zdarzenia, jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej w miejscowości Czółna i Jaroszewice Kolonia.

To chyba cud. Kierowca z tej kolizji wyszedł bez szwanku

To chyba cud. Kierowca z tej kolizji wyszedł bez szwanku

Dzisiaj rano na drodze prowadzącej do przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem doszło do groźnie wyglądającej kolizji. BMW wjechało w tył stojącego TIR-a. Mimo poważnych zniszczeń karoserii, kierowcy osobowego pojazdu nic się nie stało.

Bulodrom z torami do gry w kulki to jedna z propozycji do budżetu obywatelskiego

Bulodrom i kołyska Newtona. Lubartowianom pomysłów nie brakuje

Place zabaw, mobilna scena, nowa fontanna, szafki dla uczniów, a także pierwszy w mieście bulodrom - to część projektów zgłoszonych do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego w Lubartowie. Głosowanie po wakacjach. Na zwycięskie propozycje czeka 750 tys. zł.

Popcorn, parking i duży ekran. Zapraszają do kina samochodowego

Popcorn, parking i duży ekran. Zapraszają do kina samochodowego

Na parkingu Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego w kolejny weekend, 21 i 22 czerwca, pojawią się zmotoryzowani widzowie spragnieni seansu pod chmurką. Kino samochodowe należy do cyklu miejskich wydarzeń pt. WeekendLove Puławy.

Pijana wyjechała na drogę. Nie żyje młody motocyklista

Pijana wyjechała na drogę. Nie żyje młody motocyklista

Ponad 2,5 promila alkoholu miała 31-latka, która wczoraj późnym wieczorem doprowadziła do śmiertelnego w skutkach wypadku na drodze wojewódzkiej nr 820. Kierując jeepem potrąciła motocyklistę. 24-latek zmarł w szpitalu.

Widok ogólny na gmach Wydziału od strony ul. Nadbystrzyckiej w Lublinie
foto
galeria

Historia Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej na zdjęciach

W tym roku mija 60 lat od powstania Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PL. Z tej okazji Muzeum Politechniki Lubelskiej przygotowało wystawę fotograficzną „Siła tradycji – potęga nowoczesności”, która pokazuje historię wydziału. Dzięki uprzejmości muzeum jako pierwsi pokazujemy te unikatowe zdjęcia.

„Pokój i dobro” – ruszają przygotowania do pielgrzymki na Jasną Górę

„Pokój i dobro” – ruszają przygotowania do pielgrzymki na Jasną Górę

W swoją drogę wyruszą dopiero na początku sierpnia, ale zapisywać się mogą już teraz. Chętni do udziału w pieszej pielgrzymce z Lublina na Jasną Górę w tym roku zapłacą nieco więcej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

225,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

420,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

390,00 zł

Rolnictwo -> Inne -> Sprzedam

wyważanie wentylatorów

Lublin

350,00 zł

Biznes i Finanse -> Usługi -> Zlecę
Wyjątkowa oferta pożyczki

Wyjątkowa oferta pożyczki

brede

500,00 zł

Komunikaty