Inne

Bitwa o kulturę: Anda Rottenberg i Jarzy Naumann o cenzurze w kulturze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 czerwca 2012, 14:04

 Andrzej Georgiew ( Andrzej Georgiew/ Materiał Organizatora)
Andrzej Georgiew ( Andrzej Georgiew/ Materiał Organizatora)

Wolność? Po co nam wolność? Cenzura w kulturze. Prowadzenie: Roman Pawłowski. Goście: Anda Rottenberg, Jerzy Naumann. Wtorek, 12.06, godz. 19. Wstęp wolny.

Czy dziś skandal w sztuce ma sens merytoryczny czy tylko promocyjny? Czy artystów wolno karać za obrazę uczuć religijnych? Czy granicą wolności artysty nie jest wolność przekonań innego człowieka? Czy w pogoni za zainteresowaniem mediów artyści plastycy, pisarze, twórcy teatralni nie skandalizują na siłę, a ten ich skandal nie jest jałowy? Czy artyście naprawdę wolno więcej niż zwykłemu obywatelowi tylko dlatego, że ma dyplom ASP lub Akademii Teatralnej?

Krzysztof Varga, kurator programu literackiego w Teatrze Starym

Anda Rottenberg – polska historyk sztuki, krytyk oraz kurator licznych wystaw. W latach 1993-2000 dyrektorka Galerii Sztuki "Zachęta" w Warszawie, od 1998 roku przewodnicząca Fundacji Instytutu Promocji Sztuki, założycielka jednej z pierwszych niezależnych fundacji sztuki w Polsce - Egit.

Członkini International Association of Art Critics AICA, International "Manifesta" Foudation oraz International "Germinations" Foundation. Od 1966 roku artykuły Andy Rottenberg publikowane są w najważniejszych polskich tygodnikach. W 2009 roku nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazała się jej autobiografia Proszę bardzo. Obecnie pracuje nad największą w historii wystawą o relacjach polsko-niemieckich w sztuce "Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" organizowaną przez Martin-Gropius-Bau w Berlinie i Zamek Królewski w Warszawie.

Jerzy Naumann – adwokat, komentator i publicysta prawny publikujący m.in. na łamach „Rzeczpospolitej”, „Gazety Prawnej”, „Gazety Wyborczej”, „Dziennika”, „Press”, „Palestry”, „Edukacji Prawniczej”, „In Gremio”. Specjalizuje się w sprawach dotyczących ochrony dóbr osobistych, z zakresu prawa mediów, prawa autorskiego i nieuczciwej konkurencji.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna