Inne

"Historie z Lubelszczyzny pod rządami komunistów". Spotkanie historyczne

Dodano: 24 września 2017, 12:44
Autor: Damian Drabik

(fot. materiały organizatora)

Co Gdzie Kiedy. Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie zaprasza na spotkanie historyczne pt. Nienawistne zbawienie - historie z Lubelszczyzny pod rządami komunistów. Wydarzenie odbędzie się 25 września o godz. 11 w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego (ul. Spokojna 4).

Spotkanie zostanie zorganizowane z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Środowiska Borowiczan-Sybiraków. W wydarzeniu weźmie udział Prezes IPN dr Jarosław Szarek.

W programie spotkania m.in. prezentacja etiudy filmowej "Inny Świat" Magdaleny Śladeckiej i Małgorzaty Kierczuk-Macieszko, pokaz filmu "Obóz w Błudku", ciekawe prelekcje i wideoprezentacje oraz quiz historyczny dla uczestników.

***

Sprawdź co dzieje się w Lublinie. Pobierz aplikację CO GDZIE KIEDY ze sklepu Google Play.

Czytaj więcej o: spotkanie IPN Lublin
Użytkownik niezarejestrowany
Chełmianin N
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 września 2017 o 12:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Histeryki w Polsce komunizmu nie było!!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Chełmianin N
Chełmianin N (25 września 2017 o 18:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
                   IPN NIE POJMUJE???? IPN w Lublinie!!! Niech określi teren Lubelszczyzny, gdyż z tytułu wynika, że nie znacie historii ojczyzny! Polscy uczeni prawnie i naukowo synonim wyjaśnili i ową Lubelszczyznę, do lubelskiej ziemi ograniczyli, a więc synonim nie dotyczy obecnego województwa. Kto używa synonimu uwypukla historyczne nieuctwo czyli nie zna historii i geografi i synonimu znaczenia, a jeśli pojmuje, to znaczy, iż celowo historię zmienia! Morał!! Wydumanej Lubelszczyzny na mapie nie ma, a kto wbrew prawu i nauce kłamie ma chore urojenie! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> RADA JĘZYKA POLSKIEGO  PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. >>>>>>>>>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. >>>>>>>>>>> Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
Rozwiń
Gość
Gość (25 września 2017 o 11:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JAK DŁUGO JESZCZE TO PISOWSKIE BYDŁO BĘDZIE PROMOWAĆ MORDERCÓW Z NSZ ZABIJAJĄCYCH POLAKÓW U BOKU SS. RADIO MA W RYJA WYBRAŁO WAM WOJEWODĘ.
Rozwiń
ix
ix (25 września 2017 o 08:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Styropian uciska na mózg?! Ulica swoje a elyty swoje! Komuna to złote półwiecze dla Polski.  A wy możecie sie zapluć swoim jadem! Pamięć zbiorowa pzretrwa.
Rozwiń
Weteran
Weteran (24 września 2017 o 14:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Komentujcie na temat! Minister Waszczykowski powinien wystapic o odszkodowania od Rosji za niewolnicza prace naszych rodakow w latach 1939-1956. Brat mojego ojca za przynaleznosc do AK zostal zeslany do kopalni wegla na Ural, wrocil po 2-ch latach ze zrojnowanym zdrowiem.Bez sadu, czy udowodnienia jakichkolwiek win, a mial tylko 17-lat.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna