Inne

Kwiaty wrócą na Grodzką. Reaktywacja instalacji Katarzyny Szczypior

Dodano: 23 czerwca 2015, 15:50
Autor: Damian Drabik

"Kwietnik" Katarzyny Szczypior (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)
"Kwietnik" Katarzyny Szczypior (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)

W ramach projektu Grodzka 5, historyczna kamienica ponownie pokryje się zielenią. W piątek 26 czerwca o godz. 18 w Warsztatach Kultury odbędzie się reaktywacja instalacji Katarzyny Szczypior pt. „Kwietnik”.

Instalacja pt. „Kwietnik” miała swoją premierę w 2014 roku. Spotkała się wtedy z bardzo przychylnym przyjęciem oraz ogromnym zainteresowaniem ze strony odbiorców. Ponadto, jak podkreślają twórcy, rośliny umieszczone na drewnianej klatce schodowej kamienicy, doskonale ożywiały staromiejską architekturę, wprowadzając przyjazną i sprzyjającą relaksowi atmosferę.

Artystka Katarzyna Szczypior swoją instalacją odwołuje się do historii mieszkańców kamienicy przy Grodzkiej 5. „Kwietnik” stanowi odpowiedź na zachowane dokumenty dotyczące inspekcji budowlanej kamienicy, w których znajduje się notka o braku roślinności na podwórku. Szczypior podkreśla jednak, że mieszkańcy musieli posiadać jakieś kwiaty i podejmuje się próby rekonstrukcji roślinnego zagospodarowania wnętrza oraz otoczenia budynku.

Organizatorzy przekonują, że instalacja oparta na roślinach zabarwi tę przestrzeń oraz nada jej życia, a przy tym będzie wskazywać na prywatną historię kamienicy i jej poszczególnych lokali, za sprawą zawartych przy kwiatach informacji. W instalacji będą przeważać rośliny doniczkowe.

Katarzyna Szczypior (ur. 1980) zajmuje się architekturą krajobrazu. Związana jest ze sztuką ekologiczną. W swojej twórczości poruszaja problem zanikania przestrzeni zielonych w miastach oraz dotykaja kwestii relacji człowieka z naturą. Brała udział w festiwalach land artu na Ukrainie w Popowicach, w Winnicy (2009-2011); w festiwalu kultury alternatywnej Frytka-off w Częstochowie (2011) i w Landart Festiwal w Zwierzyńcu (2014).

"Kwietnik" będzie można oglądać do 30 września.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna