Inne

"Lublin Zofii Chomętowskiej" - wystawa w Zaułku Hartwigów

Dodano: 29 maja 2017, 13:08
Autor: Damian Drabik

(fot. Zofia Chomętowska / materiały organizatora)

Wystawa fotografii Zofii Chomętowskiej, jednej z najważniejszych fotografek dwudziestolecia międzywojennego, otworzy nowy sezon w plenerowej galerii w Zaułku Hartwigów. Wernisaż ekspozycji poświęconej miastu Lublin odbędzie się w czwartek, 1 czerwca o godz. 18.

Zofia Chomętowska, pionierka polskiej fotografii reportażowej, urodziła się w 1902 roku w arystokratycznej rodzinie książąt Druckich-Lubeckich. Artystycznie zadebiutowała na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1929. Swoje prace publikowała w wielu czasopismach specjalistycznych, m.in. w tygodniku "Świat". Jej fotografie prezentowano podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Archiwum negatywów Zofii Chomętowskiej w 2010 roku zostało sprowadzone do Polski wysiłkiem Fundacji Archeologia Fotografii.

Podczas ekspozycji w Zaułku Hartwigów prezentowane będą fotografie Chomętowskiej poświęcone Lublinowi. Jako etatowej fotograf Wydziału Turystyki Ministerstwa Komunikacji, do jej zadań należało sfotografowanie atrakcyjnych turystycznie miejsc na terenie II Rzeczpospolitej, wśród których znalazł się Lublin.

- Wśród prezentowanych na wystawie prac znajdą się zarówno widoki oficjalne i ujęcia turystyczne, jak i te sprawiające wrażenie bardzo prywatnych. We wszystkich zaś jest zapisana codzienność przedwojennego Lublina - twierdzą organizatorzy ekspozycji.

Wystawa będzie czynna do 30 czerwca. W trakcie finisażu będzie miało miejsce spotkanie, podczas którego Karolina Puchała-Rojek, prezes Fundacji Archeologia Fotografii, przybliży sylwetkę Zofii Chomętowskiej.

***

Sprawdź co dzieje się w Lublinie. Pobierz aplikację CO GDZIE KIEDY ze sklepu Google Play.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna