Inne

Piknik Słowian w Puławach: Historia, jadło i rzemieślnicy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 maja 2014, 09:54

W sobotę (17 maja) o godz. 10 na Skwerze Niepodległości rozpocznie się Puławski Piknik Słowian. Tego dnia na placu zagości zrekonstruowana wioska słowiańska, a mieszkańcy miasta, będą mogli zobaczyć jak żyli i pracowali nasi przodkowie.

- Chodzi nam o pokazanie naszej przeszłości, ale też o promocję pobliskiego Grodziska Żmijowiska i przybliżenie kultury ludzi żyjących tam przed wiekami. Tą tematyką interesuje się bardzo wielu ludzi, ale bodaj po raz pierwszy zaprezentujemy swoje umiejętności, wiedzę, swoje hobby przed mieszkańcami Puław. Wydarzenie będzie bardzo ciekawe, takie w którym mogą brać udział rodziny, bo przygotowaliśmy tez wiele atrakcji dla najmłodszych - mówi Aleksandra Lis z Centrum Informacji Turystycznej w Puławach.

Na puławskim skwerze zostanie zbudowana wioska słowiańska. W jednym miejscu rozlokują się garncarze, w innym płatnerze zrobią zbroję, obok stanie warsztat tkacki, gdzieś niedaleko w słowiańskiej kuchni będą gotowane potrawy z tego, co o tej porze roku można znaleźć na polu czy na łące. Nieopodal woje szykować się będą do walki.

- O godz. 13 rozpocznie się pokaz walk wojów w zbrojach z epoki - dodaje A. Lis. - Wcześniej sprzęt i zbroje będzie można obejrzeć z bliska, dowiedzieć się jak powstają, a nawet spróbować własnych umiejętności bo spośród widzów do walki wyzwany zostanie śmiałek.

W wiosce będzie się można dowiedzieć o historii, posmakować jadła, poznać przepisy kulinarne, sprawdzić jak ciężka jest zbroja. Wiele pokazów będzie miało charakter warsztatowy. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił. Na zakończenie zagra zespół "Drewutnia” w którego repertuarze jest muzyka słowiańska.
Imprezę organizuje Stowarzyszenie Rodzina wspólnie z POK "Dom Chemika” pod patronatem Muzeum Nadwiślańskiego i Grodziska Żmijowiska.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna