Inne

Spotkania Kultury Enter: Prawo do miasta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 grudnia 2013, 18:00

12 grudnia 2013 – czwartek, ogodz. 18 spotkanie wokół publikacji poświęconych kwestiom demokracji miejskiej, partycypacji w planowaniu przestrzennym oraz społecznym i kulturowym fenomenom „miejskości”.

gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, Lublin
wstęp wolny

Prezentacja wydawnictw o demokracji miejskiej:
„Anty-Bezradnik przestrzenny” Lech Mergler (Stowarzyszenie „Prawo do Miasta”, Poznań)
„Kultura Enter. Koncepty miejskie” Grzegorz Kondrasiuk („Kultura Enter”, Lublin)
Dyskusja:
Lech Mergler (Stowarzyszenie „Prawo do Miasta”, Poznań)
Hubert Trammer (Politechnika Lubelska. Wydział Budownictwa i Architektury)
Grzegorz Kondrasiuk („Kultura Enter”, Lublin)
Prowadzenie – Jan Kamiński („Rada Kultury Przestrzeni”, Lublin)

Prawo do miasta – to prawo do współdecydowania.

W ciągu ostatnich kilku lat temat miasta jako wspólnoty i idea partycypacyjnego kształtowania jego przestrzeni przeżywają prawdziwy renesans. W wielu miastach Polski uaktywniły się oddolne środowiska, które podjęły na ten temat dialog z lokalną administracją. Mieszkańcy postrzegający przestrzeń miejską jako wspólne dobro podlegające szczególnej trosce coraz skuteczniej korzystają z narzędzi demokracji, próbując włączyć się w procesy decyzyjne. Ta sytuacja rodzi wiele wyzwań, pytań i wątpliwości. Właśnie o nich chcielibyśmy porozmawiać.

„Anty-bezradnik miejski: prawo do miasta w działaniu” – książka autorstwa Lecha Merglera, Kacpra Pobłockiego i Macieja Wudarskiego – to zestaw narzędzi intelektualnych oraz formalno-prawnych – które umożliwiają mieszkańcom upominanie się o swoje „prawo do miasta”. Napisany przez społeczników z ponad sześcioletnim doświadczeniem, stanowi odpowiedź na powszechnie panującą bezradność w obliczu dominującego w Polsce „chaosu urbanistycznego”. „Anty-bezradnik przestrzenny”.

„Kultura Enter. Koncepty miejskie” to antologia artykułów o tematyce miejskiej, ale zarazem – prezentacja sposobów rozumienia, opowiadania, używania miasta; szkic mapy pojęciowej za pomocą której można przyłapać jego fenomen. Spośród kilkudziesięciu tekstów miejskich, które ukazały się w magazynie kulturaenter.pl w latach 2008-2012, redaktorzy wybrali zawiera dziewiętnaście artykułów, pogrupowanych wokół tematów/tagów: „Dzieciństwo”, „Edukacja”, „Konflikt”, „Ludzie”, „Stolica”, „Utopia”, „Zmysły”. Książka będzie darmowo dystrybuowana podczas spotkania. „Koncepty miejskie”.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna