Inne

Wagon z Lublina pojedzie do stoczni śladami lata ΄80

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lipca 2010, 15:28

W czwartek, 8 lipca na placu Łokietka możecie spotkać się załogą wagonu do zadań specjalnych, który 17 lipca odjedzie do Gdańska. Jadąc przez Polskę śladami polskiego lata ΄80 zabierze ze sobą wzruszenia związane ze strajkami w Stoczni.

W lipcu minie rocznica "Lubelskiego Lipca΄80”, który w sierpniu 1980 zaowocował powstaniem w Gdańsku "Solidarności”. 17 lipca o godz. 17 z pierwszego peron dworca PKP w Lubinie odjedzie w kierunku Gdańska specjalny wagon.

– Będzie nim jechać grupa dziesięciu młodych osób. Jadąc przez całą Polskę, przez małe i duże miejscowości – śladami polskiego lata ΄80, śladami polskiej pamięci – wagon dojedzie 14 sierpnia do Gdańska, dokładnie w rocznicę rozpoczęcia strajków w Stoczni – mówi Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, która na Placu Łokietka zaprezentuje załogę projektu "wagon2010.lublin.pl” i będzie opowiadać o niezwykłym pomyśle.

Wagon pomalowany na czerwono pozwoli załodze mieszkać i pracować. Podróż potrwa prawie miesiąc, wagon zatrzyma się na 17 stacjach. – Po to, żeby robić zdjęcia Polakom, nagrywać ich wspomnienia, rozkładać na poszczególnych dworcach wystawę poświęconą narodzinom Solidarności – mówi Alina Bąk z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, która także będzie dziś na Placu Łokietka. I tak Marcin Sudziński będzie dokumentował podróż i portretował Polaków, Piotr Brożek kręcił video, Joanna Zętar opowiadać o wystawie. Każdy z 10 młodych ludzi ma przydzielone zadanie specjalne.

Dlaczego warto po godz. 13 przyjść na Plac Łokietka w Lublinie? – Dla każdego przygotowaliśmy materiały wydane z okazji wyprawy wagonem, przez kolejowe megafony zaprezentujemy archiwalne nagrania związane ze strajkami, pokażemy także stronę internetową wagon2010.lublin.pl – zapraszam – mówi Alina Bąk.

Za załogą wagonu do zadań specjalnych będzie można spotkać się w czwartek, 8 lipca od godz. 13 do 15.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna