Inne

Wiersze Grzegorza Korby w Alchemii

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 grudnia 2008, 20:45

W czwartek, 4 grudnia o godz. 17 w klubie literackim Alchemia przy Złotej 3 spotkają się przyjaciele Grzegorza Korby. Wiersze przedwcześnie zmarłego poety przeczyta Grzegorz Jędrek. O jego poezji opowie Marian Kawałko, też poeta.

Czy warto spotykać się przy wierszach poety, który przestał pisać w wieku 25 lat. Warto, bo to są bardzo dobre wiersze. Jak "Kobieta karmiąca gołębie”:

Stara zniszczona twarz i zmarszczki w dowód bólu
Dokarmiamy z nią gołębie jej mąż nie żyje
Nie czekamy na nowych ludzi to trochę nieuczciwe
Dzień kartka w kratkę zwykły zeszyt
Wolny czas wzorcowa wrażliwość
Zwyczajnie umierajmy życiem co do dnia
Jest przy nas gasi pragnienie bycia przy
Pogasną świece wiatr zdmuchnie płomień.

Wiersze Grzegorza Korby są proste i przejmujące. Autor pisał o miłości do prostych rzeczy. O sobie pisał tak: Mam 24 lata, zacząłem czytać i analizować lektury pod koniec szkoły średniej.

Byłem krnąbrny jeżeli chodzi o czytanie. Nie wiem skąd to się we mnie wzięło - może z jakichś różnobarwnych doświadczeń. Piszę już 5 lat, ale piszę to chyba za duże słowo (zapisuję byłoby odpowiedniejszym).

Podobno nie należy portretować świata takim jaki jest (realnie), podobno trzeba stwarzać jakieś światy "fikcyjne”. Ja piszę, wróć zapisuję kierując się emocjami lub wycinkami otaczającego mnie świata. Zasłyszane fragmenty rozmów konwertuję i upycham do tekstów. Jeżeli chodzi o pisanie, to przypomina mi się, że byłem od zawsze ganiony za nieczytelne pismo.

Gdzie drukował Korba? Wysyłał wiersze do różnych pism, przeważnie odpowiadały negatywnie. Jedynie bydgoski "Akant” opublikował parę jego tekstów i fotografii. - Sklejam te wiersze, żeby pustkę wypełnić czymś, co się zmienia.

Nie piszę o wielkich rzeczach, piszę właściwie o niczym, o codziennych sprawach, o życiu, jak to się ładnie nazywa, relacjach interpersonalnych. I to chyba na tyle by było. Pisałem to 30.07.2004 r. - napisał na swojej stronie internetowej.
Korba zrobił też kilkadziesiąt świetnych fotografii.

Przestał pisać o wiele za wcześnie.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna